ՀՀ ինքնիշխան տարածքներից ադրբեջանական զինված ուժերի դուրսբերումն ու առկա ի խնդիրների հասցեագրումը հայկական կողմի համար առաջնահերթություններ են. Միրզոյանը՝ ԵԱՀԿ գործող նախագահին 12/02/2022   15:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
Դեկտեմբերի 1-ին ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Լեհաստանի ԱԳ նախարար Զբիգնև Ռաուի հետ, որի շրջանակում ընդգծել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքներից ադրբեջանական զինված ուժերի դուրսբերման անհրաժեշտությունը։ Այդ մասին հաղորդում է ՀՀ արտաքին գերատեսչությունը։
«Դեկտեմբերի 1-ին ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Լեհաստանի ԱԳ նախարար Զբիգնև Ռաուի հետ։
Անդրադառնալով ՀՀ տարածքային ամբողջականության դեմ ադրբեջանական վերջին ագրեսիայի հետևանքներին՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ ՀՀ ինքնիշխան տարածքներից ադրբեջանական զինված ուժերի դուրսբերումն ու առկա հումանիտար բնույթի խնդիրների հասցեագրումը հայկական կողմի համար հանդիսանում են առաջնահերթություններ:
Այս համատեքստում կարևորվել է ԵԱՀԿ կարիքների գնահատման առաքելությունը Հայաստանում՝ հույս հայտնելով, որ այն կնպաստի լարվածության նվազմանն ու կայունության հաստատմանը»,-ասված է ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:

Глава МИД Армении обсудил с действующим председателем ОБСЕ вопросы региональной безопасности 12/02/2022   16:00  |  Лента новостей
1 декабря в рамках заседания Совета министров ОБСЕ состоялась встреча министра иностранных дел Республики Армения Арарата Мирзояна с действующим председателем ОБСЕ, министром иностранных дел Польши Збигневом Рау.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, в ходе встречи стороны обсудили вопросы региональной безопасности и стабильности.
Коснувшись последствий последней азербайджанской агрессии в отношении территориальной целостности Республики Армения, Арарат Мирзоян подчеркнул, что вывод вооруженных сил Азербайджана с суверенных территорий Республики Армения и решение существующих гуманитарных проблем являются приоритетами армянской стороны. В этом контексте стороны особо отметили роль миссии ОБСЕ по оценке потребностей в Армении, выразив надежду, что она поспособствует снижению напряженности и установлению стабильности.
Министр Мирзоян также представил подходы армянской стороны относительно достижения безопасности и мира на Южном Кавказе.