Ֆրանսիայի խորհրդարանի ընդունած բանաձևը նախադեպ կարող է հանդիսանալ ԵՄ այլ երկրների համար. չեմ բացառում, որ Ադրբեջանի վրա ճնշումներ լինեն նաև ԱՄՆ-ի կողմից. Սուրեն Սարգսյան 12/01/2022   14:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ֆրանսիայի խորհրդարանի ընդունած բանաձևը քաղաքական առումով նախադեպ և որոշակի ճնշման մեխանիզմ կարող է լինել, բայց պետք չէ սրա վրա կենտրոնանալ և սպասել լուրջ փոփոխությունների: Պետք է ինքներս կարողանանք մեր խնդիրները լուծել, հետո նոր դիմենք միջազգային հանրությանը:
«Փաստինֆո»-իհետ զրույցում նման տեսակետ է հայտնել միջազգային հարցերով փորձագետ Սուրեն Սարգսյանը:
Ինչպես հայտնել էինք, երեկ Ֆրանսիայի Ազգային ժողովը միաձայն ընդունել է Հայաստանին աջակցող և Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցներ առաջարկող բանաձև:
Նշենք, որ երկու շաբաթ առաջ էլ Ֆրանսիայի ստորին պալատն էր հավանություն տվել բանաձեւին, այսինքն՝ Ֆրանսիայի օրենսդիրի երկու պալատներն էլ Ադրբեջանի ագրեսիան դատապարտող բանաձև են ընդունել:
Սուրեն Սարգսյանի մեկնաբանությամբ՝ սա Ֆրանսիայի պաշտոնական տեսակետը չէ, քանի որ պաշտոնական դիրքորոշում, որպես արտաքին քաղաքականության պատասխանատու, ներկայացնում է գործադիր իշխանությունը՝ ի դեմս նախագահի և արտգործնախարարի:
Բանաձևերը պարտադիր իրավաբանական ուժ ունեցող փաստաթղթեր չեն, այսիքն ՝ պարտադիր կատարման ենթակա չեն Ֆրանսիայի ղեկավարության համար, քանի որ գործադիրը պարտավոր չէ առաջնորդվել օրենսդիրի կողմից ընդունված բանաձևերով.
«Բայց ակնհայտ է, որ Ֆրանսիայի քաղաքական վերնախավում, այսինքն՝ նաև գործադիրում, կա կոնսենսուս այս հարցով: Եթե նույնիսկ կոնսենսուսի մասին բարձրաձայն չի հայտարարվում, դա չի նշանակում, որ գործադիրը համաձայն չէ: Ընդհակառակը, առանց գործադիրի համաձայնության, արտաքին քաղաքական լուրջ ազդեցություն ունեցող բանաձևեր չէին ընդունվի Ֆրանսիայի օրենսդիրի երկու պալատների կողմից »,-ասաց նա:
Սուրեն Սարգսյանը չի բացառում նաև, որ սա նախադեպ կարող է հանդիսանալ ԵՄ այլ երկրների համար, որոնք ևս կարող է նման բանաձևով հանդես գան.
«Ճնշումները շարունակական են Ադրբեջանի նկատմամբ, քանի որ բոլորը հասկանում են՝ Ադրբեջանն ագրեսիվ կողմն է, նա է ռազմական գործողություններ հրահրում և հարձակվում Հայաստանի վրա, բնական է, որ միջազգային հանրությունը, գոնե հայտարարությունների մակարդակով պետք է կարգի հրավիրի: Սա, իհարկե, չի նշանակում, որ Ադրբեջանը միանշանակորեն անելու է այն, ինչ իրեն ասում է միջազգային հանրությունը, քանի որ ինքն էլ ունի որոշակի ուժ՝ այդ ճնշումները զսպելու համար, հատկապես՝ Թուրքիայի օգնությամբ:
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել էր, թե հրաժարվում է դեկտեմբերին Բրյուսելում հանդիպել Նիկոլ Փաշինյանի հետ, քանի որ վերջինս պահանջել էր, որ հանդիպմանը ներկա լինի նաև Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնը:
Ավելի վաղ, սակայն, պարզ դարձավ, որ Ալիևն ամեն դեպքում մտափոխվել է, և դեկտեմբերին նախատեսված Փաշինյան-Ալիև հանդիպումը, հնարավոր է, կայանա:
Մեր հարցին՝ թե այս հանդիպմանն ընդառաջ Ֆրանսիայի խորհրդարանի կողմից ընդունված հայամետ այս նախագիծն ի՞նչ հետևանքներ կունենա բանակցային հետագա գործընթացի վրա, եթե հաշվի առնենք, որ Ալիևը հանդիպումից հրաժարվել էր պատճառաբանելով, թե չի ցանկանում Ֆրանսիայի նախագահը ներկա լինի հանդիպմանը, Սուրեն Սարգսյանն համոզմունք հայտնեց, որ Ալիևը հենց միջազգային հանրության ճնշման ներքո է մտափոխվել.
«Ֆրանսիայի դիրքորոշումը հետաքրքիր դիվանագիտական ճնշում կարող է լինել Ադրբեջանի նկատմամբ, չեմ բացառում, որ նման ճնշում լինի նաև ԱՄՆ-ի կողմից:
Ադրբեջանը շատ լավ հասկանում է, որ այս ճնշումները կարող են շարունակական լինել և ինքը կարող է ընկալվել որպես ագրեսոր կողմ »:
12:23 26/11/2022  |  ՄեկնաբանությունԱյս և հորս այլ օպերացիաների մասին գիրք եմ գրում, որում բացառիկ մանրամասներ կան Խորհրդային Հայաստանի հատուկ ծառայության գործունեության մասին.Սարգսյան
11:10 10/11/2022  |  ՄեկնաբանությունԱՄՆ-ում ավարտվեցին միջանկյալ ընտրությունները. ի՞նչ արդյունքներ են գրանցվել.Սուրեն Սարգսյան
18:27 18/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱՄՆ-ը չի կարող զենք վաճառել իր բարեկամ Ադրբեջանի եւ իր ռազմավարական դաշնակից Թուրքիայի դեմ․ Սուրեն Սարգսյան
12:27 13/10/2022  |  ՄեկնաբանությունԻ տարբերություն Փելոսիի պատվիրակության, այս անգամ ՀՀ այցելող կոնգրեսականները պրոհայկական դիրքավորում չունեն. քաղաքագետ
11:21 24/09/2022  |  ՄեկնաբանությունԿարող ենք Իրանից էլ սպառազինություն ձեռք բերել. Սուրեն Սարգսյան
10:16 23/09/2022  |  ՄեկնաբանությունՄԱԿ-ում Փաշինյանն իր ելույթով արձանագրեց՝ իշխանությունը տապալել է Հայաստանի պաշտպանության կազմակերպումը ու դիվանագիտությունը.Սուրեն Սարգսյան
10:13 16/09/2022  |  ՄեկնաբանությունՓելոսին որոշել է, չնայած պատերազմին և ներամերիկյան քաղաքական գործընթացներին այդուհանդերձ գալ Հայաստան. Սուրեն Սարգսյան
10:40 14/09/2022  |  ՄեկնաբանությունԱյս պահին Ալիևի նկատմամբ ռեալ ճնշում գալիս է բացառապես ԱՄՆ-ից և մի փոքր էլ Իրանից. միջազգայնագետ
14:07 26/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱՄՆ-ն երեկ Մինսկի խմբի նոր համանախագահ նշանակեց, ինչը նշանակում է, որ ԱՄՆ-ն դեռևս շարունակում է պնդել, որ Մինսկի խումբն ամենահարմար բանակցային ձևաչափն է.Սուրեն Սարգսյան

Принятая парламентом Франции резолюция может стать прецедентом для других стран ЕС: эксперт не исключил давления на Баку и со стороны США 12/01/2022   16:26  |  Лента новостей
Принятая парламентом Франции резолюция может стать прецедентом в политическом смысле и определенным механизмом давления, но зацикливаться на этом и ждать серьезных изменений не стоит. Мы должны уметь самостоятельно решать свои проблемы и только  потом обращаться к международному сообществу. Такое мнение в беседе с "ФактИнфо" выразил эксперт по международным вопросам Сурен Саркисян.
Напомним, Национальное Собрание Франции накануне единогласно приняло резолюцию в поддержку Армении и с предложением ввести санкции против Азербайджана.Парламент Франции единогласно принял резолюцию в поддержку Армении и с предложением ввести санкции против АзербайджанаРанее резолюцию призывающую к возможному введению санкций принял Сенат (верхняя палата парламента).
По словам Сурена Саркисяна, это не официальная точка зрения Франции, поскольку официальную позицию представляет ответственная за внешнюю политику исполнительная власть в лице президента министра иностранных дел.
Резолюции не являются документами, обладающими юридической силой,  то есть они не обязательны к исполнению для французского руководства, так как кабмин не обязан руководствоваться резолюциями, принятыми законодательной властью.
"Но очевидно, что в политической элите Франции, в том числе на уровне исполнительной власти есть консенсус по этому вопросу. Если даже о консенсусе громогласно не заявляется, это вовсе не означает, что кабмин не согласен. Напротив, без согласия исполнительной власти две палаты законодательного органа Франции не приняли бы резолюции, обладающие серьезным внешнеполитическим влиянием", — сказал он.
Сурен Саркисян также не исключает, что это может стать прецедентом для других стран ЕС, которые могут выступить с аналогичной резолюцией.
"Давление на Азербайджан продолжается, потому что все понимают, что Азербайджан является агрессивной стороной, именно она провоцирует военные действия и нападает на Армению. Естественно, что международное сообщество, хотя бы на уровне заявлений,  должно призвать его к порядку Конечно, это не означает, что Азербайджан будет безоговорочно выполнять то, что ему говорит международное сообщество, так как и у него есть определенные возможности для сдерживания этого давления, особенно с помощью Турции", - отметил он.
Напомним, Ильхам Алиев заявил об отказе от встречи с Николом Пашиняном в декабре  в Брюсселе, поскольку премьер-министр Армении потребовал, чтобы на переговорах присутствовал также президент Франции Макрон.
Однако ранее стало известно, что Алиев все-таки передумал и намечена на декабрь его встреча с Пашиняном может состояться.
В ответ на вопрос о том, как повлияет на дальнейший переговорный процесс принятая парламентом Франции в преддверии этой встречи проармянская резолюция, если учесть, что Алиев отказался от встречи из-за того, что не желает присутствия Макрона на ней, Сурен Саркисян выразил уверенность, что президент Азербайджана передумал именно под давлением международного сообщества.
"Позиция Франции может стать интересным дипломатическим давлением на президента Азербайджана. Я не исключаю аналогичного давления и со стороны США. Азербайджан прекрасно понимает, что давление может продолжиться, и его могут воспринимать как агрессора", - отметил эксперт.
11:07 24/11/2022  |  КомментарийГраждане Армении должны путешествовать в страны ЕС без шенгенских виз - Марукян