Հակառուսական հիստերիան հասել է Ադրբեջանի Խորհրդարան. Միլի մեջլիսը պատրաստվում է բողոք ներկայացնել ՌԴ Պետդումային 11/29/2022   16:29  |  Միջազգային լրահոս
Արհեստածին Ադրբեջանի խորհրդարանի տարածաշրջանային հարցերով հանձնաժողովը բողոք կներկայացնի Ռուսաստանի Պետդումային՝ Արցախի տեղանունները պատմական անվանումներով կոչելու համար։ Ինչպես հաղորդում է ադրբեջանական APA գործակալությունը, նման հայտարարությամբ այսօր հանդես է եկել Մեջլիսի տարածաշրջանային հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Սիյավուշ Նովրուզովը։
Նա ասել է, թե, իբր, ռուս խաղաղապահները անհարգալից են վերաբերվում նոյեմբերի 9-ի եռակողմ համաձայնագրին։
Ադրբեջանցի պաշտոնյան, գնալով առճակատման, նշել է, թե ռուս խաղաղապահներն աջակցում են «անջատողականներին»՝ խեղաթյուրելով, այդսպես կոչված, ադրբեջանական տեղանունները։ «Եթե խաղաղապահներն ի վիճակի չեն կատարելու իրենց գործառույթները, ապա թող դադարեցնեն իրենց գործունեությունը։ Մեզ պետք են խաղաղապահներ և ոչ թե անջատողականներ»,- ասել է ադրբեջանցին։
Այսպիսով՝ հայկական Արցախի զգալի մասը բռնազավթած Ադրբեջանի բարձարստիճան պաշտոնյաները բացահայտ առճակատման են գնում արդեն նաև ռուսների հետ, քանի որ նրանց դուր չի եկել այն, որ ռուսները հարգում են պատմական փաստերն ու Արցախի բնակավայրերը կոչում իրենց պատմական ու իրական անվանումներով։
Հիշեցնենք, որ վերջին շրջանում հաճախակի են դարձել ադրբեջանցիների կողմից Արցախում հրադադարի խախտման դեպքերը՝ կրակելով գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող բնակիչների ուղղությամբ։ Հրադադարի խախտման դեպքերն արձանագրում են նաեւ ռուս խաղաղապահները՝ նշելով կոնկրետ բնակավայրերը՝ հայկական տեղանուններով։ Ադրբեջանցիները բողոքել էին հայկական տեղանուններն օգտագործելու առնչությամբ՝ չվիճարկելով բուն հրադադարի խախտումը, ինչին կտրուկ արձագանքել էր ռուս խաղաղապահների զորախումբը՝ շեշտելով, որ Ռուսաստանի ՊՆ-ն օգտագործում է այն տեղանունները, որոնք նշված են ՌԴ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի քարտեզներում ու ավելացրել, որ «բոլորովին վատ չէր լինի, որ Ադրբեջանի հանրապետության ՊՆ-ն նման աննշան առիթներով կասկածի տակ չդներ ռուսական խաղաղապահ զորախմբի գործունեությունը Լեռնային Ղարաբաղում, այլ, սերտ համագործակցելով, այդ թվում՝ տեղում, շարունակեր աշխատանքը՝ տարածաշրջանում խաղաղության պահպանման ուղղությամբ»։

Антироссийская истерия в Баку набирает обороты: парламент Азербайджана готовит жалобу в Госдуму РФ 11/29/2022   17:34  |  Лента новостей
Комитет по региональным вопросам парламента искусственного образования под названием "Азербайджан" подготовил жалобу в Госдуму РФ из-за того, что российские миротворцы используют подлинные армянские топонимы Арцаха.
Как сообщают азербайджанские СМИ, председатель упомянутого комитета Сиявуш Новрузов заявил, что российские миротворцы якобы неуважительно относятся к трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года
Азербайджанский чиновник, идя на конфронтацию, отметил, что "российские миротворцы поддерживают "сепаратизм", искажая так называемые азербайджанские топонимы".
"Если миротворцы не в состоянии выполнять свои функции, то пусть прекратят свою деятельность. Нам нужны миротворцы, а не сепаратисты", - заявил азербайджанский парламентарий.
Таким образом,  высокопоставленные чиновники Азербайджана, оккупировавшего значительную часть Арцаха, идут на отрытую конфронтацию  и с русскими, поскольку им не понравилось, что русские уважают исторические факты и используют подлинные топонимы при указании населенных пунктов Арцаха.
Напомним, что в последнее время участились случаи нарушения азербайджанцами режима прекращения огня в Арцахе. ВС Азербайджана обстреливают мирных жителей, занятых на своих сельхозугодиях. Нарушения режима прекращения огня фиксируют также российские миротворцы, используя армянские топонимы при указании конкретных населенных пунктов. Азербайджанцы закатили истерику из-за использования армянских топонимов,  не оспаривая при этом сам факт нарушения ими режима перемирия. На это резко отреагировал российский миротворческий контингент, подчеркнув, что ВС РФ и российский миротворческий контингент в Нагорном Карабахе в ходе выполнения учебных и боевых задач используют топонимы, установленные топографическими картами Генерального штаба ВС РФ.
В РМК добавили, что "было бы совсем не плохо министерству обороны Азербайджанской Республики не подвергать сомнению деятельность российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе по таким незначительным поводам, а в тесном взаимодействии с ним, в том числе и на местах, продолжить работу по сохранению мира в регионе".