Ադրբեջանում հերթական հիստերիան է. Հիմա էլ բողոքում են, որ ՌԴ-ն օգտագործում է Արցախի բնակավայրերի հայկական տեղանունները 11/25/2022   12:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանը հիստերիա է բարձրացրել՝ ՌԴ խաղաղապահների կողմից Արցախի բնակավայրերի հայերեն տեղանուններն օգտագործելու համար։
Մասնավորապես ՌԴ ՊՆ-ն երեկ արձանագրել էր, որ ռուսական խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում արձանագրել է ադրբեջանական կողմից Մաղավուզ գյուղի շրջանում հրադադարի ռեժիմի խախտում:
Արցախի շուրջ 75 տոկոսն օկուպացրած Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությանը դուր չի եկել, մասնավորապես այն, որ ՌԴ ՊՆ-ն Արցախի բնակավայրերը կոչել է իրենց իրական անվանումներով՝ այսինքն հայկական անվանումներով։
Արհեստածին Ադրբեջանի ՊՆ-ի բողոք-հաղորդագրության մեջ, մասնավորապես, ասված է. «Ղարաբաղի տնտեսական գոտու բնակավայրերի ցանկը և քարտեզը՝ ադրբեջանական տեղանուններով, Ադրբեջանը պաշտոնապես տրամադրել է ՌԴ ՊՆ-ին, Ադրբեջանի տարածքում ժամանակավորապես տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորախմբի նախկին և ներկա հրամանատարությանը, ինչպես նաև թուրք-ռուսական միացյալ մոնիթորինգի կենտրոնին։ Բացի այդ, բազմիցս ընդգծել ենք այդ տեղանունների ադրբեջանական անվանումներն օգտագործելու անհրաժեշտությունը»։
Փաստացի, ՌԴ ՊՆ-ի տեղեկագրի բովանդակությունն այնքան է զայրացրել անպատժելիությունից սանձարձակ դարձած Ադրբեջանին, որ հիմա էլ պահանջում է խեղաթյուրել պատմական Արցախի այն բնակավայրերի անվանումները, որոնք բարեբախտաբար, օկուպացնել չի կարողացել։
Արցախում ռուս խաղաղապահների տեղակայման փաստի առնչությամբ Ադրբեջանը վերջին շրջանում ակնհայտ բացասական ազդակներ է ցույց տալիս։ Ադրբեջանական կողմից տարածված վերոնշյալ հաղորդագրության մեջ Ադրբեջանը ՌԴ ՊՆ-ին մեղադրում է նաև Արցախի՝ իրենց կողմից օկուպացված տարածքներում, իբր, Հայաստանում արտադրված հակահետևակային ականներ տեղադրելու փաստը չարձանագրելու մեջ։
Նշենք, որ այդ կեղծ քարոզչական թեզն Ադրբեջանը տևական ժամանակ է՝ շրջանառում է։
09:52 25/11/2022  |  ՄամուլԵրբ կհրավիրվի Արցախ-Հայաստանի միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստը ․ «Հրապարակ»
21:12 24/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական կողմը խախտել է հրադադարի ռեժիմը Մաղավուզ գյուղի շրջանում․ ՌԴ ՊՆ-ն հաստատում է
10:24 23/11/2022  |  ՄամուլՈվ է Արման Հակոբջանյանը, ինչու է Արցախի պետական մրցույթներում հենց նրա ընկերությունը հաղթում․ «Ժողովուրդ»
15:24 22/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում խստացվում են «պետական դավաճանության» և «լրտեսության» համար պատժաչափերը, ընդհուպ մինչեւ ցմահ ազատազրկում

Азербайджан забился в истерике из-за использования РФ армянских топонимов в Арцахе 11/25/2022   12:44  |  Лента новостей
Азербайджан закатил истерику из-за использования армянских топонимов населенных пунктов Республики Арцах.
В частности, министерство обороны РФ накануне сообщило, что в зоне ответственности российского миротворческого контингента зафиксировано одно нарушение режима прекращения огня азербайджанской стороной в районе Магавуз.
Минобороны Азербайджана, оккупировавшего почти 75% территории Арцаха, не понравилось, что МО РФ использует подлинные топонимы, то есть, армянские названия населенных пунктов Арцаха.
В заявлении-жалобе МО искусственного образования под названием "Азербайджан", в частности, говорится:"Азербайджанская сторона официально направила список и карту населенных пунктов Карабахского экономического района с азербайджанской топонимикой Минобороны России, прежнему и нынешнему командованию российского миротворческого контингента, временно размещенного на территориях Азербайджана, а также Совместному турецко-российскому мониторинговому центру. В многократных обращениях выражалась необходимость использования в сообщениях именно этих названий".
Фактически,  содержание информационного бюллетеня МО РФ настолько разозлило распоясавшийся от безнаказанности Азербайджан, что он и сейчас требует искажать названия тех населенных пунктов исторического Арцаха, который, к счастью, не смог оккупировать.
По поводу размещения в Арцахе российских миротворцев Азербайджан в последнее время посылает явные негативные месседжи. В вышеупомянутом сообщении, распространенном азербайджанской стороной, Баку также обвиняет Минобороны России в том, что оно не фиксирует якобы размещение на оккупированных ими территориях Арцаха противопехотных мин, произведенных в Армении. Отметим, что этот лживый пропагандистский тезис муссируется Азербайджаном уже длительное время.