Գնդակները մեր գլխավերևով էին անցնում. խաղաղապահները դուրս եկան մեքենաներից, բայց 20 րոպե անց ադրբեջանցիները նորից սկսեցին կրակել. Թաղավարդի բնակիչ 11/25/2022   15:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
Թաղավարդի օկուպացված հատվածում տեղակայված ադրբեջանական ստորաբաժանումները թիրախավորված կրակել են գյուղատնտեսական աշխատանքներ անող գյուղացիների ուղղությամբ՝ անտեսելով անգամ ռուս խաղաղապահների ներկայությունը։
«Դաշտում աշխատում էինք, ռուս խաղաղապահներն էլ մեզ մոտ էին, մեկ էլ ադրբեջանական դիրքերից սկսեցին կրակել։ Ժամը մոտավորապես 12-ի կողմերն էր, որ սկսեցին կրակել, եւ խաղաղապահներն անմիջապես դուրս եկան մեքենաներից, կանգնեցին մեզ մոտ, բայց 20 րոպե անց էլի վերսկսեցին կրակել։ Գնդակները մեր գլխավերևով անցնում ու մեզնից մի քիչ վերև թափվում էին։ Ստիպված թողել ենք գործը կիսատ, դուրս եկել դաշտից»,-«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց թաղավարդցի Կարո Ալավերդյանը, ում դաշտը մշակելու ժամանակ էլ ադրբեջանցիները կրակ են բացել։
Ալավերդյանը նշեց, որ ադրբեջանցիները գոյւղատնտեսական աշխատանքներ անող թաղավարդցիներին թիրախավորել էին նաև երեկ։
«Ամեն ինչ անում են, որ խանգարեն, թույլ չտան մեր հողը մշակենք։ Նոր ենք սկսում աշնանացանի աշխատանքները, սերմը դեռ չենք գցել։ Որ այսպես շարունակվեց, հենց մտնենք դաշտ, սկսեն կրակել, չգիտեմ էլ՝ կկարողանա՞նք սերմը գցել, թե՞ չէ»,-նկատեց Թաղավարդի բնակիչը։
Գյուղի ավագանու անդամ Ռուդիկ Բադասյանն էլ նշեց, որ համայնքին պատկանող վարելահողերի մեծ մասը 2020թ. 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանը բռնազավթել էր։
«Ավելի քան 200 հա վարելահող մնացել է գյուղի բռնազավթված հատվածում։ Մնացած մասն էլ՝ գոյւղամերձ հողերը, ձգվում են շփման գծի երկայնքով ու թշնամու ուղիղ նշանառության տակ է»,-ասաց Բադասյանը։
Հիշեցնենք, որ քիչ առաջ Արցախի ՆԳՆ ոստիկանությունը հայտնել է, որ ադրբեջանական ստորաբաժանումները հրաձգային զինատեսակներից անկանոն կրակոցներ են արձակել Թաղավարդ գյուղի վարչական տարածքի «Ծմակեն տակ» կոչվող տեղամասում «Բելառուս» տրակտորով գյուղատնտեսական աշխատանքներ կատարող գյուղացիների ուղղությամբ, ինչի հետևանքով աշխատանքները դադարեցվել են։
11:29 31/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիները վառում են Թաղավարդի՝ իրենց հսկողության տակ անցած տները (տեսանյութ)
15:52 27/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի Թաղավարդ գյուղում շրջանավարտներին ճանապարհել են կորցրածը հետ բերելու պատգամով
14:14 29/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԹաղավարդում նորից մուղամ ու գյուղը լքելու կոչեր են լսվում. Բնակիչներն արդեն իմունիտետ են ձեռք բերել, խուճապ չկա
20:55 19/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԹաղավարդցիները գրավոր նամակով դիմել են խաղաղապահներին. արդեն 10 օր է՝ ադրբեջանցի զինծառայողներն ամբողջությամբ խաթարել են թաղավարդցիների բնականոն կյանքը
20:20 16/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիների ագրեսիան շարունակվում է. Քիչ առաջ սկսել են կրկին Թաղավարդը լքելու պահանջներ հնչեցնել

"Пули летели прямо над нашими головами": житель арцахского Тагаварда рассказал подробности обстрела со стороны азербайджанских ВС 11/25/2022 17:16 | Лента новостей
Азербайджанские подразделения, разместившиеся в оккупированной части Тагаварда, вели прицельный огонь по жителям села, занятым на сельхозугодиях, и проигнорировали даже присутствие российских миротворцев.
"Мы работали в поле, рядом находились и российские миротворцы, как вдруг начали стрелять с азербайджанских позиций. Миротворцы сразу же вышли из машин, встали возле нас, но спустя 20 минут обстрел возобновился. Пули летели прямо над нашими головами и падали немного поодаль. Мы были вынуждены прервать работу и покинуть участок", - рассказал в беседе с "ФактИнфо" житель Тагаварда Каро Алавердян, чей участок азербайджанцы обстреляли при проведении там работ.
Алвердян сообщил, что азербайджанцы целились в тагавардцев, работавших на сельхозугодиях, и вчера.
"Они делают все, чтобы помешать нам возделывать свою землю. Мы только приступили к посеву озимых, не успели даже семена посадить в почву. Если так будет продолжаться, если и дальше будут стрелять с нашим появлением в поле, то я не знаю, сможем ли начать посев или нет", - сказал житель Тагаварда.
В свою очередь член Совета старейшин села Рудик Бадасян отметил, что большая часть пахотных земель, принадлежащих общине, Азербайджан оккупировал в ходе 44-дневной войны 2020 года.
"Более 200 га пашни осталось в оккупированной части села. Остальная часть, прилегающие земли, тянутся вдоль линии соприкосновения и находятся под прямым прицелом противника", - сказал Бадасян.
Ранее МВД Арцаха сообщило, что азербайджанские подразделения из стрелкового оружия открыли беспорядочную стрельбу по мирным жителям, проводившим сельскохозяйственные работы на тракторе в местечке под названием "Цмакен так" административного района села Тагавард. Из-за обстрела работы были пристановлены.