Քաղավիացիայի կոմիտեն հորդորում է բոլոր անօդաչու թռչող համակարգեր շահագործողներին խստագույնս պահպանել սահմանված պահանջները 11/23/2022   16:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեից տեղեկացնում են, որ անօդաչու թռչող համակարգերը ՀՀ օդային տարածքում կարող են շահագործվել ՀՀ Կառավարությանն առընթեր քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության պետի 2007 թվականի ապրիլի 11-ի թիվ 56-Ն հրամանով հաստատված «Հայաստանի Հանրապետությունում ուսումնական և հատուկ բնույթի թռիչքների իրականացման կարգի» 18-ից 21-րդ կետերով սահմանված պահանջների համաձայն, մասնավորապես՝
1․Աերոդրոմների տեղորոշիչ կետից (վազքուղու կենտրոն) մինչև 5 կմ շառավղով շրջանում,
2․ 4 կգ-ից ավելի քաշ ունեցող հեռակառավարվող անօդաչու համակարգով՝ 120 մետրից ավելի հարաբերական բարձրության վրա և թռիչքները կարող են իրականացվել միայն նշված կարգի համաձայն՝ Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի կողմից տրամադրված թույլտվության հիման վրա։
Միաժամանակ՝ մարդաշատ վայրերում թռիչքի իրականացման դեպքում պետք է պահպանվի 1:1 կանոնը՝ հեռակառավարվող անօդաչու համակարգի հարաբերական բարձրությունը և թռիչքի գործընթացում չներգրավված անձանց միջև ընկած հեռավորությունը պետք է լինի համաչափ, սակայն ոչ պակաս, քան 50 մետրը՝ համաձայն նկարի:
Օդանավերի թռիչքների և մարդկանց անվտանգության ապահովման նկատառումներից ելնելով՝ Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն հորդորում է բոլոր անօդաչու թռչող համակարգեր շահագործողներին խստագույնս պահպանել վերը նշված պահանջները: Հակառակ պարագայում այն կհանդիսանա օդանավերի թռիչքների անվտանգության և մարդկանց կյանքի անմիջական սպառնալիք:
18:03 18/06/2022  |  ՄեկնաբանությունՔրտնաջան աշխատանքի շնորհիվ կվերականգնենք հայկական ավիացիայի երբեմնի փառքը և բարձր հեղինակությունը. Միհրան Խաչատրյան
10:23 17/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի նախագահ է նշանակվել Միհրան Խաչատրյանը
11:35 04/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«Սիբիր» ավիաընկերության կողմից շահագործվող ինքնաթիռի թռիչքի թույլտվությունը ժամանակավորապես դադարեցվել է

Комитет гражданской авиации Армении призвал строго соблюдать правила эксплуатации дронов 11/23/2022   17:37  |  Лента новостей
Комитет гражданской авиации Республики Армения сообщает, что эксплуатация беспилотных пилотируемых систем регулируется пунктами 18-21 положения «Порядок выполнения учебных и специальных полетов», утвержденного приказом начальника главного управления Республики Армения N56-Н от 11.04.2007г. (ссылка https://www.arlis.am/DocumentView.aspx?DocID=162777), в частности:
1․Все полеты в районе аэродрома с радиусом 5 км от контрольной точки аэродрома (центр взлетно-посадочной полосы);
2. Полеты беспилотных пилотируемых систем с максимальной взлетной массой выше 4 кг на относительной высоте выше 120 метров могут выполняться с разрешения Комитета гражданской авиации, согласно выше представленному положению.
Указывается, что полеты в многолюдных местах должны выполняться с соблюдением правила 1:1, т.е. относительная высота полета и удаление лиц, не участвующих в его выполнении, должны быть соизмеримы, но не менее 50 метров, согласно рисунку.
"С целью обеспечения безопасности полетов воздушных судов и жизни населения, Комитет гражданской авиации настаивает, что все эксплуатанты беспилотных пилотируемых систем должны строго придерживаться вышеизложенных требований, в противном случае это будет представлять непосредственную угрозу безопасности полетов воздушных судов и жизни людей", - говорится в заявлении ведомства, размещенном в Facebook.
Комитет гражданской авиации также сообщает, что нарушение правил эксплуатации беспилотных пилотируемых систем будет рассматриваться как административное правонарушение, которое регулируется соответствующим законодательством.