Առկա խնդիրներն արդյունավետորեն լուծելու համար սուր անհրաժեշտություն է համահայկական ողջ ներուժի համախմբումը. Արցախի նախագահ 11/18/2022 15:23 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը նոյեմբերի 18-ին մասնակցել է «Մատենա» առաջնորդության և մասնագիտական զարգացման միջազգային դպրոցի կողմից Արցախի կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյաների համար կազմակերպված «Հանրային առաջնորդության» դասընթացի բացման արարողությանը: Այս մասին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Երկրի ղեկավարը ողջույնի իր խոսքում նշել է, որ օրակարգում ընդգրկված թեմաները հրատապ են ու արդիական պետության համար:
«Այսօր մենք առերեսվում ենք լրջագույն մարտահրավերների՝ պայմանավորված աշխարհաքաղաքական բարդ ու դժվարին պայմաններով, ինչից փորձում են օգտվել մեր հարևանները՝ մեզ կանգնեցնելով նոր սպառնալիքների, անվտանգային, հումանիտար, սոցիալ-տնտեսական տարաբնույթ խնդիրների առջև:
Եվ այդ մարտահրավերներին հաջողությամբ դիմագրավելու, առկա խնդիրներն արդյունավետորեն լուծելու համար սուր անհրաժեշտություն է համահայկական ողջ ներուժի համախմբումը, մասնագիտական, քաղաքական, հասարակական տարբեր շրջանակների, բոլոր կարող ուժերի ներգրավումն այդ գործընթացում՝ մայր Հայաստանից, Արցախից և Սփյուռքից»,- ասել է նախագահ Հարությունյանը:
Հանրապետության նախագահի խոսքով՝ ստեղծված իրավիճակում պետք է ապավինել սեփական ուժերին, ունակ լինել առաջ մղելու և պաշտպանելու պետական ու ազգային շահը՝ վստահ լինելով, որ շատ բան հենց մեզնից է կախված: Այդ համատեքստում նա ընդգծել է պետության արդյունավետ կառավարման անհրաժեշտությունը և կարևորել նախապատրաստվող բարեփոխումները բոլոր ոլորտներում:

Президент Арцаха заявил о необходимости консолидация всего общеармянского потенциала 11/18/2022 17:37 | Лента новостей
Президент Арцаха Араик Арутюнян заявил о необходимости консолидация всего общеармянского потенциала для успешного противостояния существующим вызовам. Об этом Арутюнян заявил на церемонии открытия курса "Общественное лидерство", организованного для высших должностных лиц, сообщает пресс-служба президента Арцаха.
"Сегодня мы сталкиваемся с серьезными вызовами из-за сложных геополитических условий, которыми пытаются воспользоваться наши соседи, создавая новые угрозы безопасности, различные гуманитарные и социально-экономические проблемы", - сказал Арутюнян.
По его словам, чтобы успешно противостоять этим вызовам необходимо также вовлечение в этот процесс различных профессиональных, политических, общественных кругов, всех дееспособных сил Армении, Арцаха и Диаспоры.
По словам президента Арцаха, в сложившейся ситуации нужно полагаться на свои силы, уметь продвигать и защищать государственные и национальные интересы, будучи уверенным в том, что многое зависит именно от нас. В этом контексте он подчеркнул необходимость эффективного управления государством и акцентировал внимание на готовящихся реформах во всех сферах.