Թուրք-ադրբեջանական տանդեմը կրկին հող է նախապատրաստում նոր ռազմական ագրեսիայի համար․ հրատապ գրություններ եմ հասցեագրել միջազգային գործընկերներիս. Թովմասյան 11/15/2022   10:59  |  ԼՐԱՀՈՍ
Թուրք-ադրբեջանական տանդեմը կրկին հող է նախապատրաստում նոր ռազմական ագրեսիայի համար․ հրատապ գրություններ եմ հասցեագրել միջազգային գործընկերներիս։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, անկուսակցական Թագուհի Թովմասյանը։
«Չնայած Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության պատրաստակամությանը՝ ամեն ինչ անել, որ մինչեւ տարեվերջ խաղաղության պայմանագիր ստորագրվի, Ադրբեջանը շարունակաբար կրակ է բացում խաղաղ հայ բնակչության նկատմամբ, ովքեր ընդամենը իրականացնում են գյուղատնտեսական աշխատանքներ։ Եվ այս մարդիկ՝ ներառյալ երեխաներ, կանայք և ծերեր, թիրախավորվում են ադրբեջանական ուժերի կողմից. ինչու՞, որովհետև Ադրբեջանը ձգտում է քայլ առ քայլ կյանքի կոչել պետության ղեկավարի մակարդակով հովանավորվող իր ցեղասպանական քաղաքականությունը։
Մասնավորապես Ադրբեջանը՝
Նոյեմբերի 5-ին Արցախի Խրամորթ գյուղի տարածքում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող քաղաքացիական անձանց ուղղությամբ արձակել է թիրախային կրակոցներ,
Նոյեմբերի 12-ին Արցախի Խրամորթ գյուղի տարածքում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող քաղաքացիական անձանց ուղղությամբ արձակել է թիրախային կրակոցներ,
Շարունակ կրակ է բացում հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղակայված դիրքերի, հայ բնակչության ուղղությամբ և միաժամանակ ապատեղեկատվություն տարածում՝ հայկական կողմին մեղադրելով իբր ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ կրակելու համար։
Հիշեցնեմ, որ Ադրբեջանի այս բացարձակ անթույլատրելի գործողությունների արդյունքում ունենք վիրավորներ խաղաղ բնակչության շրջանում /Ա. Հայրապետյանը ստացել է մարմնական վնասվածք, Պ. Խ.–ն ստացել է հրազենային վիրավորում/, ինչպես նաև գյուղատնտեսական տեխնիկաներին հասցված վնասներ։
Ադրբեջանի այս հանցավոր վարքագիծը հայ ժողովրդի նկատմամբ էթնիկ ատելության դրսևորում է և պարզապես ոտնահարում է Արցախի և Հայաստանի խաղաղ բնակչության կյանքի իրավունքը, որը միջազգային հումանիտար իրավունքի անկյունաքարային դրույթների կոպիտ խախտում է։
Ներկա իրավիճակի, Ադրբեջանի իրականացրած ագրեսիաներին նախորդող գործելաոճի վերլուծությունը հիմքեր է տալիս ահազանգելու, որ թուրք-ադրբեջանական տանդեմը հող է նախապատրաստում նոր ռազմական ագրեսիայի համար, ուստի հրատապ գրություններ եմ հասցեագրել միջազգային գործընկերներիս՝ գործարկելու բոլոր հնարավոր իրավաքաղաքական մեխանիզմները՝ դատապարտելու Արցախի և Հայաստանի ժողովրդի հիմնարար իրավունքները խախտող Ադրբեջանի հանցավոր վարքագիծը և թույլ չտալու նոր ագրեսիա խաղաղ հայ բնակչության նկատմամբ, ովքեր պարզապես ցանկանում են անվտանգ և երջանիկ կյանք վարել իրենց հայրենի հողում»,- գրել է Թովմասյանը։
13:08 20/10/2022  |  ՄեկնաբանությունԱյսօր Խորհրդարանում հանդիպեցի Ազգային ժողովրդավարական ինստիտուտի փոխտնօրեն Քոեն Պուստիենսի հետ. Թովմասյան
10:39 19/10/2022  |  ՄեկնաբանությունԱդրբեջանը մտադիր է նոր ագրեսիա անել. Թագուհի Թովմասյանը դիմել է միջազգային գործընկերներին՝ կանխարգելելու այն
14:33 12/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԳերիներին, անհետ կորածներին, Հայաստանի սահմանամերձ համայնքների բնակիչներին առնչվող կենսական հարցեր են քննարկվել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ղեկավարի հետ․Թովմասյան
11:45 10/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանն Արցախն ընկալում է որպես Սերժ Սարգսյանի ու Ռոբերտ Քոչարյանի հայրենիք և հավասարապես ատում.Թագուհի Թովմասյան (տեսանյութ)
11:31 10/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՔաղաքացիներին զորակոչում են եռամսյա հավաքների՝ առանց հնարավորություն տալու անգամ բուժզննում անցնելու.Թագուհի Թովմասյանն ահազանգում է
11:18 10/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախն Ադրբեջանի կազմում պատկերացնելը կնշանակի, որ մեր հայրենակիցներին տանում ենք նոր ցեղասպանության. Թովմասյան

Турецко-азербайджанский тандем снова готовит почву для новой военной агрессии - депутат НС Армении 11/15/2022   11:43  |  Лента новостей
Турецко-азербайджанский тандем снова подготавливает почву для новой военной агрессии, написала  председатель постоянной комиссии НС Армении  по защите прав человека и общественным вопросам, беспартийная Тагуи Товмасян на своей странице Facebook.
Депутат сообщила, что направила срочные обращения своим международным партнерам.
По ее словам, несмотря на готовность властей Никола Пашиняна сделать все, чтобы до конца года был подписан мирный договор, Азербайджан постоянно открывает огонь по мирному армянскому населению, которое всего лишь осуществляет сельскохозяйственные работы.
Эти люди, как указала Товмасян, включая детей, женщин и стариков, становятся мишенью азербайджанских сил. Почему? Потому что Азербайджан стремится шаг за шагом реализовать свою политику геноцида, поддерживаемую на уровне главы государства.
В частности, Азербайджан:
5-го ноября произвел прицельную стрельбу в направлении гражданских лиц, осуществляющих сельскохозяйственные работы на территории села Храморт Арцаха,
12-го ноября вел прицельную стрельбу в направлении гражданских лиц, осуществляющих сельскохозяйственные работы на территории села Храморт Арцаха,
Постоянно открывает огонь по армянскому населению и одновременно распространяет дезинформацию, обвиняя армянскую сторону якобы в стрельбе по азербайджанским позициям.
Депутат напомнила, что в результате этих абсолютно недопустимых действий Азербайджана у нас есть раненые среди мирного населения (А. Айрапетян получил телесные повреждения, П.Х. получил огнестрельное ранение), а также нанесен ущерб сельскохозяйственной технике.
"Подобное преступное поведение Азербайджана есть проявление этнической ненависти к армянскому народу и попирает право мирного населения Арцаха и Армении на жизнь, что является грубым нарушением основополагающих положений международного гуманитарного права". – отметила она.
Как указала Товмасян,  анализ нынешней ситуации, а также поведение Азербайджана, предшествующее осуществленной агрессии, дают основания полагать, что турецко-азербайджанский тандем подготавливает почву для новой военной агрессии, в связи с чем она направила срочные обращения международным партнерам, чтобы задействовать все возможные политико-правовые механизмы для осуждения преступного поведения Азербайджана, нарушающего основные права народа Арцаха и Армении, и не допустить новой агрессии в отношении мирного армянского населения, которое просто хочет вести безопасную и счастливую жизнь на своей родной земле.