Պեմզաշենում մոր և երկու երեխայի սպանության գործով ձերբակալվածներից մեկն արդեն կալանավորվել է 11/15/2022   12:53  |  Քրեական խրոնիկոն
Պեմզաշենում մոր և երկու երեխայի սպանության գործով ձերբակալված 32-ամյա տղամարդը կալանավորվել է։ Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Տիգրան Ոսկանյանի նախագահությամբ, բավարարել է Վ. Բ.-ի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին միջնորդությունը։ Տեղեկությունը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց հանրային պաշտպան Էդուարդ Աղաջանյանը։
Ձերբակալված մյուս տղամարդուն՝ Ա. Բ.-ին, կալանավորելու միջնորդությունը դեռևս քննվում է։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 9-ին Շիրակի մարզի Պեմզաշեն գյուղում ողբերգական դեպք է տեղի ունեցել։ Ժամը 12։25-ի սահմաններում ԱԻՆ ՓԾ 911 ճգնաժամային կառավարման կենտրոն ահազանգ է ստացվել, որ բժիշկների հերթապահ խումբը կանչով մեկնել է Պեմզաշեն գյուղի տներից մեկը, որտեղ բնակիչները չեն արձագանքում դռան և հեռախոսազանգերին։ Քաղաքացիները, ԱԻՆ ծառայողները և ոստիկանները բացել են տան դուռը և հայտնաբերել 3 դի։ Մահացածներն են՝ մայրը՝ 31-ամյա Զարինեն, ու նրա երկու երեխաները՝ 12 տարեկան դուստրը և 8 տարեկան որդին։ Դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 155-րդ 1-ին մասով՝ սպանության և նույն հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով՝ անչափահասի սպանության հատկանիշներով։
Իրավապահ մարմինները հայտնել էին, որ տան ննջասենյակի մեկտեղանի մահճակալին հայտնաբերվել է արական սեռի երեխայի դի՝ կրծքավանդակի հատվածում կտրած-ծակած վերքերով՝ ձեռքերը և ոտքերը կապած վիճակում, նույն ննջասենյակի հատակին հայտնաբերվել է իգական սեռի երեխայի դի՝ կրծքավանդակի հետին մակերեսին և որովայնի հատվածներում կտրած-ծակած վերքերով, իգական սեռի դի՝ որովայնի և կրծքավանդակի հատվածներում ու կրծքավանդակի հետին մակերեսին կտրած-ծակած վերքերով՝ ձեռքերը հետնամասում թելով կապված վիճակում:
Դաժան սպանության կասկածանքով նոյեմբերի 12-ին ձերբակալվել էր Շիրակի մարզի 32-ամյա բնակիչը, որը ոստիկանությունում տվել է ինքնախոստովանական ցուցմունք, հաջորդ օրը ձերբակալվել է նաև հանցանքը ենթադրաբար կատարած երկրորդ անձը՝ 36-ամյա տղամարդ։ Տղամարդիկ, ըստ գյուղի բնակիչների, ազգականներ են, երկուսն էլ ամուսնացած են, ունեն երեխաներ։ Սպանված կնոջ ամուսինը ՌԴ-ում էր՝ արտագնա աշխատանքի, վերադարձել է ողբերգական դեպքից հետո։ Իրավապահները հաստատել են նաև, որ ձերբակալված տղամարդը սեռական ոտնձգություն է կատարել սպանված 12 տարեկան աղջիկ երեխայի նկատմամբ։
21:03 12/11/2022  |  Քրեական խրոնիկոնՊեմզաշենի գործով ձերբակալվածը ոստիկանությունում խոստովանել է կատարածը.ոստիկանությունը փնտրում է ևս մեկ անձի
19:23 12/11/2022  |  Քրեական խրոնիկոնՊեմզաշենում 31-ամյա կնոջ և նրա երկու երեխայի սպանության գործով ձերբակալվել է Շիրակի մարզի 32-ամյա բնակիչ
22:10 10/11/2022  |  Միջազգային լրահոսՌԴ-ի Ալթայում տղային ծեծելով սպանած սամբիստը ութ տարվա ազատազրկում է ստացել
16:29 10/11/2022  |  Քրեական խրոնիկոնՉարագործը դանակով հարվածել է մոր ու երեխաների կրծքավանդակներին ու սպանել, կապել ձեռքերն ու ոտքերը (տեսանյութ)
13:53 10/11/2022  |  Քրեական խրոնիկոնՊեմզաշենում հայտնաբերված 31-ամյա կնոջ և նրա որդու դիերի ձեռքերն ու ոտքերը թելով կապված են եղել. Դատախազությունը՝ մոր և երկու երեխայի սպանության դեպքի մասին
17:56 09/11/2022  |  Քրեական խրոնիկոնՄոր ու երկու երեխաների մարմնի վրա կտրած-ծակած վնասվածքներ են հայտնաբերվել՝ թե դիմային, թե թիկունքային հատվածում. Սպանված ընտանիքի հայրը մեկնել է ՌԴ՝ արտագնա աշխատանքի
15:45 09/11/2022  |  Քրեական խրոնիկոնԴաժան սպանություն. Պեմզաշենում տանը հայտնաբերված մոր եւ երկու երեխաների մարմինների վրա եղել են դանակի հարվածի հետքեր (տեսանյութ)

Суд в Армении арестовал одного из задержанных по делу о чудовищном убийстве женщины и ее детей в Пемзашене 11/15/2022   13:39  |  Криминальная хроника
32-летний мужчина, задержанный по делу об убийстве женщины и двух ее несовершеннолетних детей в селе Пемзашен, заключен под стражу. Суд общей юрисдикции Ширакской области Армении под председательством Тиграна Восканяна удовлетворил ходатайство об избрани в отношении В.Б. меры пресечения в виде заключения под стражу. Об этом в беседе с "ФактИнфо" сообщил общественный защитник Эдуард Агаджанян.
Ходатайство об аресте другого задержанного (А.Б.) пока рассматривается.
Напомним, 9 ноября около 12:25 в центр управления в кризисных ситуациях МЧС Армении поступило сообщение о том, что бригада врачей по вызову отправилась в один из домов в селе Пемзашен, однако жильцы не открывают дверь и не отвечают на телефонные звонки. Прибывшие на место спасатели вскрыли дверь и на полу обнаружили тела трех человек: 31-летней Зарине и ее двух детей в возрасте 12 и 8 лет.
По данному факту инициировано уголовное произиводство по части 1 статье 155(убийство)  и пункту 5 части 2 той же статьи(убийство несовершеннолетних).
Правоохранительные органы сообщили, что при осмотре места происшествия на односпальной кровати в спальне указанного дома было обнаружено тело мальчика с ножевыми ранениями в области груди, со связанными руками и ногами, а на полу в той же спальне – тело девочки с колото-резаными ранами задней поверхности груди и живота. Было также обнаружено тело женщины с колото-резаными ранами в области живота и груди, руки были связаны за спиной при помощи шнура.
По подозрению в жестоком убийстве 12 ноября был задержан 32-летний житель Ширакской области Армении, который в полиции дал признательные показания. На следующий день был задержан второй предполагаемый преступник - 36-летний мужчина.  Мужчины, по словам жителей села, являются родственниками. Оба женаты, у них есть дети. Муж убитой женщины находился на заработках в РФ. После трагедии он вернулся домой. Правоохранители также подтвердили, что убитая 12-летняя девочка подверглась сексуальному домогательству со стороны задержанного.
15:04 14/11/2022  |  Криминальная хроникаВ СК Армении подтвердили шокирующие подробности дела об убийстве женщины и двух ее детей в Пемзашене