Արցախի պաշտպանության բանակի գոյությունը որևէ պարագայում կասկածի տակ դրվել չի կարող. Դավիթ Բաբայան 11/11/2022   13:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի պաշտպանության բանակը հանդիսանում է մեր անվտանգության գրավականը։ Այն Արցախի կարևորագույն ինստիտուտներից է և նրա գոյությունը որևէ պարագայում կասկածի տակ դրվել չի կարող։ Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը։
«Մեր բանակը նաև խաղաղապահ է, քանի որ ապահովում է, որ Արցախում անվտանգություն ու խաղաղություն լինի։ Արցախի ՊԲ-ն երբևէ ագրեսիվ գործողությունների չի դիմել։ Այնպես որ, միանշանակ կարող ենք պնդել, որ պաշտպանության բանակը հանդիսանում է մեր անվտանգության գրավականը։ Այլ հարց է, որ համակարգում բարեփոխումների կարիք կա, որոնք միտված պետք է լինեն արդիականացնելու զինված ուժերը»,-ընդգծեց Բաբայանը։
Արձագանքելով Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության՝ այսօր տարածած հայտարարությանը, թե, իբր, 2020թ. 44-օրյայի ժամանակ Ադրբեջանն ազատագրել է միջազգայնորեն ճանաչված իր տարածքներն ու վերականգնել իր տարածքային ամբողջականությունը՝ Արցախի արտգործնախարարը շեշտեց.
«Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունն Արցախի հետ որևէ կապ չունի։ Արցախն ինքնորոշվել է ԽՍՀՄ օրենքների, ինչպես նաև՝ միջազգային օրենքների տառին համահունչ, իսկ Ադրբեջանի ինքնորոշումն ու տարածքային ամբողջականությունը վիճարկելի են և այս պահին որևէ իրավական, պատմական հիմք չունեն։ Ուղղակի, բիրտ ուժով, միջազգային հանրության անտարբերության կամ անկարողության պայմաններում Ադրբեջանը բռնազավթել է Արցախի տարածքները և նման հայտարարություններ է անում։ Ու պիտի ցավով փաստենք, որ այդ հայտարարությունները չեն ստանում միջազգային համապատասխան արձագանք, ինչի հետևանքով է նաև, որ Ադրբեջանը փորձում է լեգիտիմացնել Արցախի նկատմամբ իրականացրած իր ռազմական ագրեսիան ու ցեղասպան քաղաքականությունը»,-նշեց Բաբայանն ու հույս հայտնեց, որ մի օր, անպայման, իր արած ամեն ինչի համար Ադրբեջանը պատասխան է տալու և, որպեսզի այդ օրը շուտ գա, ակտիվ աշխատել է պետք միջազգային հարթակներում։
Արդբեջանական պետական քարոզչամեքենայի կողմից վերջին ժամանակներս ասպարեզ նետված մյուս թեզը, թե, իբր, Լաչինի միջանցքն օգտագործվում է ռազմական ապրանքներ տեղափոխելու նպատակով նաև, Արցախի արտգործնախարարի գնահատմամբ, լուրջ սպառնալիք է Արցախի անվտանգությանը և ՌԴ խաղաղապահ առաքելությանը։
«Ադրբեջանը շարունակում է տեղեկատվական ահաբեկչությունը։ Ու ուշագրավ է այն, որ իր այս կեղծ հայտարարություններն Ադրբեջանն անում է այն պահին, երբ Ռուսաստանն անհաջողություններ ունի Ուկրաինայում։ Ակնհայտ է, որ Ռուսաստանը հենց անհաջողություն է ունենում ուկրաինական ճակատում, այստեղ կտրուկ ակտիվանում է պանթուրքիզմի վեկտորը»,-ասաց Արցախի արտգործնախարարն ու հավելեց՝ ցանկացած առաջարկ, որն ուղղված է խաղաղության և անվտանգության ամրապնդմանը, Ադրբեջանն ամեն կերպ տապալում է։
22:10 14/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ցեղասպանությունը կլինի նաև ժողովրդավարական աշխարհի քաղաքականության արդյունք․Բաբայան
13:15 14/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ բարձրագույն իշխանության ներկայացուցիչների հետ հանդիպումների ընթացքում եղան պարզաբանումներ, որ որևէ մեկը չի պատրաստվում Արցախը ճանաչել Ադրբեջանի մաս.Դավիթ Բաբայան
16:13 07/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԴավիթ Բաբայանը ներկա դրությամբ իրատեսական չի համարում Ստեփանակերտ-Բաքու ուղիղ բանակցությունները. Անհրաժեշտ է վերականգնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափը
20:20 05/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՉեմ պատկերացնում, որ որեւէ ողջամիտ հայ, հատկապես ղեկավարություն, հրաժարվի Արցախից․ Դավիթ Բաբայան
16:38 05/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի հետ ուղիղ բանակցելուն պատրաստ ենք, բայց անհրաժեշտ է հակամարտության համապարփակ կարգավորում՝ բոլոր կողմերի ներգրավմամբ. Բաբայան

Существование Армии обороны Арцаха не может быть поставлено под сомнение ни при каких обстоятельствах - Бабаян 11/11/2022 14:43 | Лента новостей
Армия обороны Арцаха является залогом нашей безопасности. Она является одной – из важнейших институтов Арцаха, и ее существование не может быть поставлено под сомнение ни при каких обстоятельствах. Об этом в беседе с "ФактИнфо" заявил министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабабян.
“Наша армия является также миротворческой, поскольку обеспечивает безопасность и мир в Арцахе. Армия обороны Арцаха никогда не прибегала к агрессивным действиям. Так что, однозначно можно утверждать, что Армия обороны является залогом нашей безопасности. Другой вопрос, что нужны реформы, которые должны быть нацелены на модернизацию вооруженных сил”, - подчеркнул Бабаян.
Коснувшись распространенного сегодня заявления министерства иностранных дел Азербайджана о том, что якобы в ходе 44-дневной войны 2020 года Баку "освобождал свои международно признанные территории и восстановил свою территориальную целостность", глава МИД Арцаха отметил: “Территориальная целостность Азербайджана не имеет никакого отношения к Арцаху”.
“Арцах самоопределился согласно букве законов СССР, а также в соответствии с международным правом, в то время как самоопределение и территориальная целостность Азербайджана спорны и на данный момент не имеют под собой никакой правовой и исторической основы. Просто Азербайджан с применением грубой силы и в условиях равнодушия или бессилия международного сообщества оккупировал территории Арцаха и теперь выступает с подобными заявлениями”, - сказал Бабаян.
По его словам, следует с сожалением констатировать, что эти заявления не удостаиваются соответствующей международной реакции и, как следствие, Азербайджан пытается летигимировать совершенную им вооруженную агрессию против Арцаха и геноцидальную политику.
Дипломат выразил надежду, что наступит день, когда Азербайджан обязательно ответит за все содеянное им. По его совам, чтобы этот день наступил скоро, нужно активно работать на международных площадках.
Другой вброшенный недавно азербайджанской государственной пропагандистской машиной тезис о том, что якобы Лачинский коридор якобы используется для перевозки грузов военного назначения, по оценке главы МИД Арцаха, представляет серьезную угрозу безопасности Арцаха и миротворческой миссии РФ.
“Азербайджан продолжает информационный террор. И примечательно, что Азербайджан прибегает к подобным инсинуациям на фоне неудач России в Украине. Очевидно, что как только Россия терпит неудачу на украинском фронте, тут же резко активизируется пантюркистский вектор”, - сказал глава МИД Арцаха. Он добавил, что Азербайджан подрывает любые усилия, направленные на поддержание мира и безопасности.