Հայաստանը հետաքրքրված է Պարսից ծոց-Սև ծով տրանսպորտային միջանցքով.Արարատ Միրզոյան (տեսանյութ) 10/20/2022   21:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պարսից ծոց-Սև ծով տրանսպորտային միջանցքի հարցը հայ-իրանական օրակարգի կարևորագույն հարցերից է։ Լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է Իրանի ԱԳ նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը:
«Հաշվի առնելով Հնդկաստանի դերակատարությունը, այն դերը, որը նա կարող է ունենալ այս միջանցքի ծրագրում, պետք է ձևակերպել եռակողմ պլատֆորմ՝ Հայաստանի, Իրանի և Հնդկաստանի միջև, որպեսզի կարողանանք իրականացնել այս ճանապարհի հետ կապված մեր նպատակները, ավելի լավ ազդեցություն կարողանանք ունենալ այս կարևոր միջանցքի կառուցման աշխատանքում»,- ասաց Իրանի արտգործնախարարը։
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն էլ իր հերթին հաստատեց, որ Հայաստանը ևս հետաքրքրված է Պարսից ծոց-Սև ծով տրանսպորտային միջանցքով․
«Հայաստանն իսկապես հետաքրքրված է այս միջանցքով, և մենք՝ ինչպես և Իրանն ու Բուլղարիան, նախաստորագրել ենք այս մասին համաձայնություն, բանակցություններ են ընթանում այլ երկրների հետ, նաև այն երկրների, որոնք ի սկզբանե ներգրավված չեն եղել այս գործընթացում։ Կարծում եմ՝ միջանցքը հետաքրքիր կլինի նաև Հնդկաստանի համար»,-ասաց Արարատ Միրզոյանը։

Абдоллахиан заявил о необходимости формирования трехсторонней платформы с участием Армении, Ирана и Индии 10/21/2022   10:09  |  Лента новостей
Глава МИД Ирана Хосейн Амир Абдоллахиан заявил о необходимости создания трехсторонней платформы с участием Армении, Ирана и Индии для реализации целей, связанных с транспортным коридором Персидский залив-Черное море.
Он отметил, что в ходе переговоров со своим армянским коллегой Араратом Мирзояном довольно долго обсуждал этот вопрос, который, по его словам, является одним из важных вопросов двусторонней повестки.
"С учетом важной роли Индии в этом вопросе мы сошлись во мнении, что нужно сформировать трехстороннюю платформу с участием Армении, Ирана и Индии, чтобы реализовать наши планы по этому пути. Чтобы мы более эффективно работали над созданием этого коридора", - сказал Абдоллахиан на пресс-конференции в Ереване.
В свою очередь Арарат Мирзоян подчеркнул, что Армения действительно заинтересована в транспортном коридоре Персидский залив – Черное море.
Он отметил, что Армения, Иран и Болгария уже парафировали соглашение относительно этого, переговоры ведутся также с другими странами, в том числе государствами, которые изначально не принимали участия в проекте. “Полагаю, что коридор заинтересует и Индию”, - сказал Арарат Мирзоян.
10:42 10/10/2022  |  Лента новостейОткрытие консульства Ирана в Капане поспособствует укреплению армяно-иранских отношений – глава МИД