Ադրբեջանի սանձազերծած վերջին ագրեսիայի հետևանքով զոհված զինծառայողների 201 մարմին է նույնականացվել. Ավանեսյան 10/20/2022 14:29 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի սանձազերծած վերջին ագրեսիայի հետևանքով զոհված զինծառայողների մարմինների փորձաքննությունների ամբողջ ընթացքն ավարտվել է, 201 մարմին նույնականացվել է:Տեղեկությունը այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ հայտնել է առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
Նա հավելեց, որ չնույնականացված մարմիններ չկան.
«44 օրյա պատերազմից հետո մենք չնույնականացված դիերի հետ կապված երկու փորձաքննություն ենք իրականացրել նաև Հոլանդիայում: Այդ փորձաքննությունների պատասխաններն արդեն իսկ ստացել ենք , բայց դեռ ունենք մասունքներ, որոնք, ցավոք սրտի, այնտեղ էլ hնարավոր չի եղել նույնականացնել: Մեր կողմից փորձաքննության ենթարկված մարմիններից 60-ից ավելին տարվել են արտերկիր, որոնք այնտեղ ևս նույնականացվել են»,-ասաց Ավանեսյանը:

Глава Минздрава Армении назвала число идентифицированных тел военнослужащих, погибших в ходе азербайджанской агрессии 10/20/2022   15:01  |  Лента новостей
Весь процесс экспертиз по идентификации тел военнослужащих, погибших в результате развязанной Азербайджаном агрессии, завершен, идентифицированы останки 201 человека.  Об этом сегодня в беседе с журналистами сообщила министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян.
Она добавила, что неопознанных тел нет.
"После 44-дневной войны мы провели две экспертизы и в Нидерландах. Мы уже получили заключения этих экспертиз, но у нас есть еще останки, которые не удалось идентифицировать и там, к сожалению. Более 60 останков, прошедших экспертизу у нас, были доставлены за рубеж, где они также были идентифицированы", - сказала Аванесян.