Փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանն ազատության մեջ է. լրացել է նրա ձերբակալման ժամկետը 10/18/2022   14:17  |  Դատական ռեպորտաժներ
Փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանի ձերբակալման ժամկետը լրացել է։ «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր Արշակ Մաթևոսյանի նախագահությամբ, ընթանում է Էրիկ Ալեքսանյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին քննիչի միջնորդության քննությունը։ Դատական նիստն ընդմիջվել է, ինչից հետո փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանը դուրս է եկել դատական նիստերի դահլիճից, քանի որ նրա ձերբակալման ժամկետը լրացել էր։
Ընդմիջումից հետո դատական նիստը վերսկսվել է։
Հիշեցնենք, որ երեկ ԱԱԾ ծառայողները ներխուժել են դատարանի շենք և ձերբակալել դատավոր Արուսյակ Ալեքսանյանին և փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանին։ ՀՀ գլխավոր դատախազը միջնորդություններ էր ներկայացրել ԲԴԽ՝ պահանջելով թույլատրել քրեական հետապնդում հարուցել և ազատությունից զրկել դատավոր Արուսյակ Ալեքսանյանին, որը ժամեր տևած քննության արդյունքում երեկ բավարարվել է։ Քրեական վարույթը վերաբերում է «Օրենքով գողի»-ն առնչվող գործին։ Մասնավորապես, վարույթը, որի շրջանակներում ձերբակալվել են դատավորն ու փաստաբանը, հարուցված է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը)։ Ըստ ԱԱԾ-ի դատավորն անցել է պաշտոնեական լիազորությունները, փաստաբանն էլ, իբր, օժանդակել է նրան։ Ըստ մեղադրանքի՝ փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ իր պաշտպանյալի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը վերացնելու և այլընտրանքային խափանման միջոցը թույլատրելի ճանաչելու վերաբերյալ, ինչով, ըստ ԱԱԾ-ի, օժանդակել է դատավոր Արուսյակ Ալեքսանյանին՝ կայացնելու ապօրինի դատական ակտ։
Էրիկ Ալեքսանյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին միջնորդություն է ներկայացվել դատարան, որն այժմ քննվում է։
18:54 17/10/2022  |  ՄեկնաբանությունԱԱԾ-ն Էրիկ Ալեքսանյանին կալանավորելու միջնորդություն է ներկայացրել դատարան

Адвокат Эрик Алексанян на свободе: срок его задержания истек 10/18/2022 14:23 | Судебный репортаж
Срок задержания адвоката Эрика Алексаняна истек. Как передает корреспондент "ФактИнфо", суде общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Аршака Матевосяна рассматривает ходатайство следователя об избрании в отношении адвоката Эрика Алексаняна меры пресечения в виде заключения под стражу. Слушания были прерваны, после чего адвокат Эрик Алексанян вышел из зала суда, так как срок его задержания истек. После перерыва слушания возобновились.
Напомним, сотрудники СНБ Армении ворвались в здание суда общей юрисдикции Еревана и задержали судью Арусяк Алексанян и адвоката Эрика Алексаняна. Генеральный прокурор Армении обратилась в Высший судебный совет с ходатайством о даче согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении Арусяк Алексанян в связи с осуществлением ею своих полномочий и ее арест, которое ВСС удовлетворил. Уголовное производство касается дела в отношении "вора в законе".
В частности, производство, в рамках которого были задержаны судья и адвоката, касается части 2 статьи 441 УК РА(злоупотребление должностным лицом властными или служебными полномочиями или их превышение). Эрику Алексаняну инкриминируют пособничество, в суд было подано ходатайство о его аресте.