Հայաստանի նման մարտական վիճակում գտնվող երկրներում զինվորական ծառայության պայմանները ոչ թե հեշտացնում են, այլ, ընդհակառակը՝ դժվարեցնում.Սեյրան Օհանյան 10/13/2022   14:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի նման մարտական վիճակում գտնվող երկրներում զինվորական ծառայության պայմանները ոչ թե հեշտացնում են, այլ, ընդհակառակը, դժվարեցնում են: «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նման տեսակետ է հայտնել ՊՆ նախկին նախարար, «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը՝ անդրադառնալով ՊՆ-ի նոր որոշմանը, որով հրաժարվում են պահեստազորի եռամսյա հավաքներից և փոխարեն հավաքները 25-օրյա ժամկետով են իրականացնում:
Մեզ հետ զրույցում ՊՆ նախկին նախարարը շեշտեց՝ հավաքների կազմակերպման ժամկետները զորահավաքության պատրաստության ծրագրի և պահեստազորայինի զինվորական հաշվառման մասնագիտության համաձայն պետք է իրականացվի և պետք է միտված լինի զինվորականի ունակությունների կատարելագործմանն և մշտական պատրաստվածության պահպանմանը.
«Այդ հավաքները կլինեն մեկշաբաթյա, 25 օր, թե եռամսյա, Կառավարությունը պետք է որոշի՝ ՊՆ-ի առաջարկությամբ: Ես կարծում եմ՝ եռամսյա հավաքների ժամկետը մարտական գործողությունների մեջ չգտնող երկրի համար շատ է, բայց Հայաստանը մարտական գործողությունների մեջ գտնվող երկիր է: Առհասարակ, Հայաստանի նման երկրում ողջ ուժը պետք է ներդնել՝ անվտանգության ապահովման և պաշտպանության կազմակերպման համար, բանակը վերականգնման համար: Ես այսօր ԶՈՒ կազմի վիճակի մասին տեղեկություններ չունեմ, բայց այն, որ հակառակորդը մշտապես սադրանք է իրականցնում և այդ սադրանքի շրջանակներում մենք տուժում ենք, սա միանշանակ է, ուստի ծառայության պայմանները պետք է խստացվի, բայց դրանք զինվորական ծառայության և պաշտպանության վերականգնման ուղղությամբ իրականացվող միջոցառումներ պետք է լինեն»,-ասաց նա:
Բանակի վերաբերյալ մեկ այլ ուշագրավ հայտարարություն էր այսօր արել Նիկոլ Փաշինյանը: Ըստ նրա՝ պայմանագրային զինծառայողի աշխատավարձը բարձրացնելով՝ Հայաստանն անցում է կատարում պրոֆեսիոնալ բանակի:
Սեյրան Օհանյանն ընդգծում է ՝ դա կարևոր է ծառայողական գրավչության առումով, բայց միայն աշխատավարձ բարձրացնելով պրոֆեսիոնալ բանակ չեն կառուցում.
«Դա գրավչության կոմպոնենտ է՝ աշխատավարձ, բնակարանային պայմաններ և արժանապատիվ կենսաթոշակ և, իհարկե, ամենակարևորը՝ հասարակության վերաբերմունքը զինվորական ծառայողի նկատմամբ և հայրենասիրական ոգին, ինչը, այս իշխանությունների օրոք, ոտնահարվել է»,-ասաց Օհանյանը:
12:15 21/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՊետք է ռեալ նայենք իրավիճակին, աշխարհագրությամբ ավելի շատ հավաքական անվտանգության տարածաշրջանին ենք մոտ. Օհանյան
11:43 21/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր խնդիրը պետք է լինի ազատվել պարտված իշխանություններից և փոխել բանակցողին, բանակցողին փոխելով՝ կփոխենք ամեն ինչ. Օհանյան (տեսանյութ)
10:52 21/09/2022  |  ՄեկնաբանությունՄեր փոքրիկ պետությունը կանգնած է լրջագույն մարտահրավերների առաջ՝ աշխարհաքաղաքական ուժային կենտրոնների բախման կիզակետում. Օհանյան
18:51 16/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՉի բացառվում, որ Ադրբեջանի ԶՈՒ-ի կազմում վարձկաններ, ահաբեկչական խմբավորումներ կան.Սեյրան Օհանյան
15:19 14/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՌազմական դրություն պետք է հայտարարվի, մոբիլիզացիա արվի. Սեյրան Օհանյան
12:15 12/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՕղակը սեղմվում է.Բաց է թողնվել ժամանակը՝ բանակը վերականգնելու և դիվանագիտական ոլորտում քայլեր ձեռնարկելու համար. Օհանյան

Сейран Оганян оценил предложение Минобороны Армении о замене трехмесячных сборов резервистов на 25-дневные 10/13/2022 17:16 | Лента новостей
В таких странах, как Армения, которые находятся в состоянии войны, условия военной службы не облегчают, а, наоборот, усложняют. Об этом в беседе с “ФактИнфо” заявил глава оппозиционной парламентской фракции “Армения”, бывший министр обороны РА Сейран Оганян, комментируя решение МО, которым планируется сократить срок сборов резервистов с трех месяцев до 25 дней.
Министр в беседе с агентством подчеркнул, что сроки организации сборов должны устанавливаться в соответствии с планом подготовки к военному сбору и военно-учетной специальностью резервиста и должны быть нацелены на совершенствование навыков военнослужащего и поддержание постоянной готовности.
“Решение проводить эти сборы в течение одной недели, 25 дней или трех месяцев, должно принимать правительство по предложению министерства обороны. Я думаю, что трехмесячный срок слишком длительный для страны, которая не находится в состоянии войны, а Армения – страна, которая находится в состоянии войны. И вообще в такой стране, как Армения, все силы следует вкладывать в обеспечение безопасности и обороны, в восстановление армии.
“Сегодня я не располагаю сведениями о состоянии состава ВС, но то, что противник всегда предпринимает провокации и в рамках этой провокации мы страдаем, - это однозначно, поэтому условия службы следует ужесточить, но это должны быть мероприятия по восстановлению обороноспособности”, - сказал он.
Еще одно примечательное заявление об армии сделал Никол Пашинян. По его словам, с повышением зарплаты военнослужащим-контрактникам Армения совершит переход к модели профессиональной армии.
Сейран Оганян назвал это важным с точки зрения повышения привлекательности службы, но, как указал он, одним повышением зарплаты профессиональную армию не построишь.
“Это компонент привлекательности - зарплата, жилищные условия и достойная пенсия и, конечно, самое важное, отношение общества к военнослужащему и дух патриотизма, что при нынешней власти было попрано”, - сказал Оганян.