ՀՀ մուտքի և ՀՀ-ից ելքի ժամանակ իրականացված ռենտգեն զննության ընթացքում որևէ ռիսկային գործոն չի հայտնաբերվել. ՊԵԿ պարզաբանումը՝ Ղրիմի կամուրջի վրա պայթած բեռնատարի գործով 10/12/2022 15:27 | ԼՐԱՀՈՍ
ՊԵԿ-ը պարզաբանում է տարածել՝ Ղրիմի կամրջի վրա իրականացված պայթյունի հետ կապված մամուլի որոշ հրապարակումների վերաբերյալ ներկայացնելով «Գու Ար Ջի Գրուպ» ՍՊ ընկերության կողմից համապատասխան ապրանքների ներմուծման և, այնուհետև, տարանցիկ հայտարարագրով ՌԴ տեղափոխման գործընթացի մանրամասն նկարագրությունը։ Այս մասին տեղեկացանք ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
«Նախ հարկ է նշել, որ 2022 թ-ի սեպտեմբերի 26-ին վրացական Փոթի նավահանգստում բուլղարական «BALTEX CAPITAL S.A.» կազմակերպությունից ուղարկված «Գու Ար Ջի Գրուպ» ՍՊԸ (ՀՎՀՀ 06962573) անունով բեռի (22 տեղ, 22770 կգ) տենտով պատված բեռնատար տրանսպորտային միջոցի համար լրացվել է տրանսպորտային բեռնագիր (CMR): 2022 թ-ի սեպտեմբերի 27-ին, ժամը 14:53-ին տենտով պատված բեռնատար ավտոմեքենան մուտք է գործել ՀՀ տարածք։ Բեռնատարի վարորդն է հանդիսացել Հայաստանի և Վրաստանի քաղաքացի Արթուր Թերջանյանը։
Բագրատաշենի մաքսային կետ-բաժնում սահմանված կարգով սեպտեմբերի 27-ին, ժամը 15:00-ին բեռնատարը կշռվել է, այնուհետև անցել ռենտգեն զննում։ Ռենտգեն զննման արդյունքում որևէ ռիսկային գործոն չի հայտնաբերվել, որից հետո ժամը 16:53-ին բեռը հայտարարագրվել է թիվ 05100033/270922/0049515 տարանցման հայտարարգրով «Գու Ար Ջի Գրուպ» ՍՊԸ (ՀՎՀՀ 06962573) անունով՝ համաձայն տրանսպորտային բեռնագրի և ներմուծման հաշիվ-ապրանքնագրի տվյալների։ Հետագա ձևակերպումներն իրականացնելու նպատակով ընտրվել է Արարատյան մաքսատուն-վարչություն, «Ալյանս տերմինալ» ՍՊ ընկերության ժամանակավոր պահպանման պահեստ։
Դուրս գալով մաքսային տարածքից «Border Cross» համակարգում ժամը 17:00-ին կատարվել է համապատասխան «ելքագրված» նշումը:
Մասնավորապես, առանց ապրանքները բեռնատար տրանսպորտային միջոցից դատարկելու, ստուգվել է պոլիէթիլենային թաղանթի գլանափաթեթներից մեկի թաղանթի շերտայնությունը (ապրանքների ճիշտ դասակարգումը ըստ ԱՏԳ ԱԱ-ի ստուգելու նպատակով)։ ԱՏԳ ԱԱ ոչ ճիշտ դասակարգման հետ կապված խնդիրներ չեն հայտնաբերվել և 16:40-ին մաքսային մարմնի կողմից կատարվել է ապրանքների բացթողում:
Այս փուլից խնդրո առարկա ապրանքները ձեռք են բերել ԵԱՏՄ ապրանքի կարգավիճակ և հանձնվել է հայտարարատուի տնօրինությանը, սակայն բեռնատար տրանսպորտային միջոցը «Ալյանս տերմինալ» ՍՊԸ պահեստը չի լքել։ Առանց պահեստի տարածքը լքելու 2022 թ-ի սեպտեմբերի 30-ին, ժամը 10:24-ին նույն հայտարարատուի կողմից ներկայացվել և գրանցվել է տարանցման հայտարարգիր 05100010/300922/0017152, որով նույն ապրանքը Հայաստանից դեպի ՌԴ տեղափոխման համար «Գու Ար Ջի Գրուպ» ՍՊԸ կողմից լրացվել է տարանցման հայտարարագիր (ստացող՝ ռուսական «Лидер» ООО)։ Տեղի է ունեցել ամենօրյա պրակտիկայում ԵԱՏՄ օրենսդրությամբ սահմանված պարզ գործընթաց։
Ապրանքները դեպի ՌԴ տեղափոխվել են վրացական նույն ավտոմեքենայով, վարորդը հանդիսացել է նույն անձը։ Տարանցման հայտարարագիրը ստացել է «դեղին ուղի» միջերեսային արտացոլում, քանի որ ապրանքի ԱՏԳ ԱԱ ծածկագիրը ընդգրկված է երկակի նշանակության հսկող ապրանքների ցանկում։ Մաքսային մարմնի կողմից ստուգվել է նաև երկակի նշանակության ապրանք հանդիսանալու կամ չհանդիսանալու վերաբերյալ անհրաժեշտ փաստաթղթի առկայությունը։
Նշված պոլիէթիլենային շինարարական թաղանթի համար տարանցման հայտարարագրին կից ներկայացվել է ՀՀ ԱԱՊ «ԱՐՄԷՔՍՊԵՐՏԻԶԱ» ՍՊ ընկերության կողմից 30.09.2022 թվականին տրված փորձագիտական եզրակացությունը, որով հավաստվում է, որ տվյալ ապրանքը չի հանդիսանում երկակի նշանակության ապրանք: Հավաստիանալով դրանում՝ տարանցման հայտարարգիրը թույլատրված կարգավիճակը ստացել է 2022 թ-ի սեպտեմբերի 30-ին, ժամը 16:16-ին:
Պետք է նշել, որ «Ալյանս տերմինալ» ՍՊ ընկերության ժամանակավոր պահպանման պահեստում մաքսային հսկողության ներքո ապրանքների գտնվելու ամբողջ ժամանակահատվածում տվյալ ապրանքները տեղափոխող բեռնատար տրանսպորտային միջոցը եղել է տեսախցիկի օբյեկտիվի տեսադաշտում: ՀՀ ներմուծման և դեպի ՌԴ տեղափոխման մաքսային գործընթացների մինչև ամբողջական ավարտն այն չի բեռնաթափվել, չի փոխաբեռնվել կամ լրաբեռնվել այլ ապրանքներով:
Տարանցման հայտարարգիրը Վերին Լարս մաքսային կետում «ավարտված» կարգավիճակ ստացել է 05.10.2022 թվականին։
Այսպիսով, վերը նշված բեռի Հայաստանի Հանրապետության մուտքի, մաքսային հսկողության, ռենտգեն զննման, մաքսազերծման, փաստաթղթային ձեւակերպման, արտահանման գործընթացները տեղի են ունեցել պատշաճ և օրինական կերպով, բեռի ֆիզիկական, ՀՀ մուտքի և ՀՀ-ից ելքի ժամանակ իրականացված ռենտգեն զննության ընթացքում որևէ ռիսկային գործոն չի հայտնաբերվել:
Պահպանված են վերը նշված փաստերը հաստատող բոլոր փաստաթղթերի պատճենները, ինչպես նաև ռենտգեն զննող սարքի նկարները և տեսահսկման սարքերով արձանագրված շարժընթացը մաքսային հսկողության գոտիներում»,- նշված է տարածված հաղորդագրությունում։

В КГД Армении опубликовали подробности досмотра грузовика, фигурирующего в деле о взрыве на Крымском мосту 10/12/2022 17:01 | Лента новостей
Комитет государственных доходов Армении в связи с некоторыми публикациями по поводу совершенного на Крымском мосту подрыва представляет детальное описание импорта соответствующих товаров ООО “ГУ АР ДЖИ ГРУП” и процесса последующей их транспортировки в Российскую Федерацию с транзитной декларацией. Разъяснение ведомства публикуем ниже:
“В первую очередь, следует отметить, что 26 сентября 2022 года в грузинском порту Поти для тентованного автомобиля с грузом (22 места, 22770 кг) на имя ООО "ГУ АР ДЖИ ГРУП" (УНН 06962573), отправленного болгарской компанией "Baltex Capital S.A.", была оформлена транспортная накладная (CMR). 27 сентября 2022 года в 14:53 тентованный грузовой автомобиль въехал на территорию Республики Армения. Водителем грузовика был гражданин Армении и Грузии Артур Терджанян.
На таможенном пункте "Баграташен" в установленном порядке 27 сентября в 15:00 грузовик был взвешен, затем прошел рентгеновский досмотр.
При рентгеновском досмотре факторов риска обнаружено не было, после чего в 16:53 груз был задекларирован транзитной декларацией № 05100033/270922/0049515 на имя ООО "ГУ АР ДЖИ ГРУП" (УНН 06962573) в соответствии с данными транспортной накладной и счет-фактуры импорта.
Для проведения дальнейших оформлений была выбрана Араратская таможня-управление, склад временного хранения ООО "Альянс Терминал".
При выезде с таможенной территории в системе "Border Cross" в 17:00 была проставлена соответствующая отметка.
Автомобиль прибыл на склад временного хранения ООО "Альянс Терминал" спустя 5 часов 46 минут, в 22:46.
28 сентября 2022 г. в 09:43 на складе временного хранения ООО "Альянс Терминал" транзитная декларация №05100033/270922/0049515 получила статус "заполненная".
Затем была уточнена таможенная стоимость, и 29 сентября 2022 года в 16:12, после предъявления декларантом таможенным органам документов на груз на складе временного хранения ООО "Альянс Терминал" был произведен досмотр груза.
В частности, без выгрузки товаров из грузового транспортного средства были проверены слои одного из рулонов полиэтиленовой пленки (с целью проверки правильности классификации продукции по ТН ВЭД). Проблем, связанных с правильностью классификации товаров в соответствии с ТН ВЭД выявлено не было, и в 16:40 товары были выпущены таможенным органом.
С этого этапа рассматриваемые товары приобрели статус товаров ЕАЭС и были переданы в распоряжение декларанта, но склада ООО "Альянс Терминал" грузовое транспортное средство не покинуло. Не покидая территории склада, 30 сентября 2022 года в 10:24 тем же декларантом была подана и зарегистрирована транзитная декларация 05100010/300922/0017152, по которой для перевозки из Армении в Российскую Федерацию того же товара ООО "ГУ АР ДЖИ ГРУП" была оформлена транзитная декларация (получатель – российское ООО "Лидер"). В повседневной практике имел место простой процесс, определенный законодательством ЕАЭС.
Транспортировка товаров в Россию осуществлялась на той же грузинской машине, водителем был тот же человек. Транзитная декларация получила отображение в интерфейсе "желтый канал", потому что код ТН ВЭД товара включен в перечень товаров двойного назначения. Наличие необходимого документа относительно того, является ли продукция товаром двойного назначения или нет, также было проверено таможенным органом.
К транзитной декларации на указанную полиэтиленовую строительную пленку было представлено экспертное заключение, выданное 30.09.2022 г. ООО "АРМЭКСПЕРТИЗА" ТПП РА, удостоверяющее, что данная продукция не является продукцией двойного назначения.
Убедившись в этом, транзитная декларация получила статус "авторизованной" 30 сентября 2022 года в 16:16.
Следует отметить, что в течение всего периода нахождения товаров под таможенным контролем на складе временного хранения ООО "Альянс Терминал" грузовой автомобиль, перевозивший товары, находился в поле зрения объектива видеокамеры. До полного завершения таможенных процедур ввоза в РА и транспортировки в Россию он не выгружался, не перегружался и не догружался другими товарами.
Транзитная декларация получила статус "заполненная" на КПП Верхний Ларс 05.10.2022.
Таким образом, ввоз вышеупомянутого груза в Республику Армения, таможенный контроль, рентгеновский досмотр, таможенное оформление, оформление документов и экспортные процедуры прошли надлежащим и законным образом, при физическом, рентгеновском досмотре груза при въезде и выезде из Республики Армения факторов риска обнаружено не было.
Сохранились копии всех документов, подтверждающих вышеуказанные факты, а также снимки рентгеновского оборудования для досмотра, зафиксированные устройствами видеонаблюдения передвижения в зонах таможенного контроля"