Եվրոպայի խորհուրդն Ադրբեջանից «մանրամասն և հստակ» տեղեկատվություն է պահանջել հայ զինծառայողների արտադատական սպանությունների վերաբերյալ 10/11/2022   11:25  |  Միջազգային լրահոս
Եվրոպայի խորհուրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը նամակ է հղել Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյխուն Բայրամովին՝ պահանջելով «հստակ և մանրամասն» տեղեկատվություն տրամադրել Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ձեռնարկված միջոցառումների մասին Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ և 3-րդ հոդվածների հնարավոր խախտումների վերաբերյալ՝ կապված հայ ռազմագերիների արտադատական սպանությունների տեսագրության փաստի հետ:
«Նկատի ունեցեք, որ Եվրոպայի խորհուրդը Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով նախատեսված մանդատի շրջանակներում հետևողական է լինելու այս հարցում՝ կազմակերպության չափանիշներին լիովին հետևելու համար»,-նամակում ընդգծել է Բուրիչը:
10:38 04/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱյդ բռնության մեղավորները պետք է ենթարկվեն պատասխանատվության. Կանադայի ԱԳ նախարարը՝ հայ գերիներին գնդակահարած ադրբեջանցի զինծառայողների մասին
18:26 03/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵՄ-ն կոչ է արել Ադրբեջանին անհապաղ հետաքննել հայ ռազմագերիների գնդակահարության տեսանյութը
18:00 03/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍրա՞նք են վստահելի գործընկերը, տիկին ֆոն Դեր Լեյեն. իսպանացի պատգամավորն Ադրբեջանի կողմից հայ գերիների սպանության տեսանյութի առնչությամբ դիմել է Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահին

Генсек СЕ затребовала у Азербайджана достоверную и подробную информацию о внесудебных казнях армянских военнопленных 10/11/2022   11:44  |  Лента новостей
Генеральный секретарь Совета Европы Мария Пейчинович-Бурич направила письмо министру иностранных дел Азербайджана Джейхуну Байрамову.
В письме генсек СЕ потребовала предоставить подробную и достоверную информацию о принятых властями Азербайджана мерах относительно возможных нарушений статей 2 и 3 Европейской конвенции по правам человека, связанных с фактом видеозаписи внесудебных казней армянских военнопленных.
"Имейте в виду, что Совет Европы будет последователен в этом вопросе в соответствии с мандатом, предусмотренным Европейской конвенцией по правам человека, чтобы обеспечить полное соблюдение стандартов организации", - говорится в письме.