Ադրբեջանական զինված ուժերը պետք է դուրս բերվեն ՀՀ ինքնիշխան տարածքից, իսկ առկա խնդիրները պետք է լուծվեն բացառապես խաղաղ ճանապարհով․Իզաբել Դյումոն 10/10/2022   23:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հոկտեմբերի 10-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է Ֆրանսիայի նախագահի գրասենյակի խորհրդական Իզաբել Դյումոնին: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Անն Լույոն: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ՊՆ լրատվության բաժինը։
Պապիկյանը շնորհակալություն է հայտնել Ֆրանսիայի կառավարությանը` Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի լայնածավալ ագրեսիան խստորեն դատապարտելու, ճշգրիտ և հասցեական գնահատականներ տալու, ինչպես նաև տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման ջանքերին աջակցելու համար: Պապիկյանը ներկայացրել է ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրադրությունը:
Տիկին Դյումոնը վերահաստատել է ֆրանսիական կողմի դիրքորոշումը, ըստ որի` ադրբեջանական զինված ուժերը պետք է դուրս բերվեն ՀՀ ինքնիշխան տարածքից, իսկ առկա խնդիրները պետք է լուծվեն բացառապես խաղաղ ճանապարհով:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև պաշտպանական ոլորտում հայ-ֆրանսիական համագործակցությանը, մասնավորապես` սեպտեմբերի 27-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի Ֆրանսիա կատարած այցի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացմանն առնչվող հարցեր:

Азербайджанские вооруженные силы должны быть выведены с суверенной территории Армении – советник аппарата Макрона 10/11/2022   10:22  |  Лента новостей
Министр обороны Армении Сурен Папикян в понедельник принял советника аппарата президента Франции Изабель Дюмон.Во встрече также приняла участие посол Франции в Армении Анн Луйо.
Как сообщает пресс-служба Миноброны Армении, Папикян поблагодарил правительство Франции за решительное осуждение широкомасштабной агрессии Азербайджана против суверенной территории Армении, за точные и адресные оценки, а также за поддержку усилий по установлению мира в регионе. Министр обороны Армении представил ситуацию, создавшуюся в результате азербайджанской агрессии.
Изабель Дюмон подтвердила позицию французской стороны, согласно которой азербайджанские вооруженные силы должны быть выведены с суверенной территории Армении, а существующие проблемы должны быть решены исключительно мирным путем.
В ходе встречи также были обсуждены вопросы, связанные с армяно-французским сотрудничеством в сфере обороны, в частности, вопросы реализации договоренностей, достигнутых в ходе визита министра обороны Армении во Францию 27 сентября.