Ջերմուկի դիրքերում զոհված Տիգրանը սպորտսմեն էր. նռնակով պայթեցրել է իրեն, որ գերի չընկնի 10/05/2022   19:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանական վերջին հարձակման ժամանակ զոհված 19-ամյա Տիգրան Բաբիկյանն Արագածոտնի մարզի Կարբի գյուղից էր. բանակ էր զորակոչվել 2021թ. հուլիսին: Տիգրանի մարմինը գտնվել է զոհվելուց մեկ շաբաթ անց: Դիրքից, որտեղ Տիգրանն է կռվել ու զոհվել, ոչ ոք ողջ չի մնացել: Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Կարբիի վարչական ղեկավար Ռոլանդ Հակոբյանը:
«Վեց ամիս ծառայել է Վանաձորում, որից հետո տեղափոխվել է Ջերմուկ: Սեպտեմբերի 12-ի գիշերը՝ կեսգիշերի կողմերը մի հատ տուն է խոսել ու անջատել հեռախոսը: Դեպքը եղել է լուսադեմին: Տիգրանի ձախ ձեռքի դաստակը չկար, բացի այդ՝ ձախ կողքից բեկորային վնասվածքներ էլ ուներ: Հակված ենք կարծելու, որ խրամատի մեջ՝ հենված դիրքում նռնակը քաշել է: Դե, այդ դիրքից ոչ ոք ողջ չի մնացել, որ հաստատապես ասենք, բայց փաստերի համադրությունը հուշում է, որ հենց այդպես է եղել»,-ասաց Հակոբյանը:
Տիգրան Բաբիկյանը երեք քույրերի եղբայր էր. մայրը բժշկուհի է, հայրն էլ գյուղատնտեսությամբ է զբաղվում:
«Սպորտսմեն տղա էր, ֆիզիկապես ամուր, հարգանքով, ժպիտը դեմքին, բարետես արտաքինով: Կարճ ասած՝ շատ լավ մարդ էր, կիրթ ընտանիքից դուրս եկած»-նշեց Ռոլանդ Հակոբյանը:
Բացի Տիգրանից, Կարբին սեպտեմբերյան վերջին պատերազմի ընթացքում ևս մեկ զոհ է տվել՝ Նարեկ Ստեփանյանը: Նարեկը ևս 2003թ. ծնունդ էր. զոհվել է Ներքին Հանդի հատվածում:
Կարբիից մեկ զինծառայող էլ համարվում է անհետ կորած:
19:10 03/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիների կողմից գերեվարված հայ զինծառայողներին գնդակահարելու հրապարակումների հիման վրա քրեական վարույթ է նախաձեռնվել
12:30 02/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԻսկության մասով որևէ կասկած չկա․ ադրբեջանական զինված ուժերին բնորոշ ձեռագիր է․ ՊՆ մամուլի խոսնակը՝ հայ գերիներին գնդակահարելու տեսանյութի մասին
19:27 30/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով հայկական կողմը նույնականացված 201 զոհ ունի

Тигран Бабикян подорвал себя гранатой, чтобы не попасть в плен: глава села Карби рассказал о погибшем военнослужащем 10/06/2022   10:17  |  Лента новостей
Погибший в результате последней агрессии Азербайджана 19-летний Тигран Бабикян был родом из села Карби Арагацотнской области Армении. Его призвали в армию в июле 2021 года. Тело Тиграна обнаружили спустя неделю после его гибели. Никто на посту, где Тигран сражался и погиб, не выжил. Об этом “ФактИнфо” рассказал глава администрации села Карби Роланд Акопян.
“Он полгода служил в Ванадзоре, после чего его перевели в Джермук. К полуночи 12 сентября он переговорил с домочадцами, а потом выключил телефон. Индицент произошел на рассвете. У Тиграна не обнаружили запястья левой руки. Помимо этого, у него были осколочные ранения. Мы склоняемся к мысли, что он в окопе подорвал себя гранатой. Поскольку никто из находившихся на этой позиции не выжил, утверждать наверняка мы не можем, но сопоставленные факты указывают на то, что так оно и произошло”, - сказал Акопян.
У  Тиграна Бабикяна остались 3 сестры. Мать военнослужащего – медсестра, а отец занимается животноводством.
“Он был спортсменом, физически крепким. Он был симпатичным, улыбчивым. Если коротко, то он был хорошим человеком из образованной семьи”, - рассказал Роланд Акопян.
Помимо Тиграна, в ходе последней сентябрьской войны погиб еще один уроженец Карби – Нарек Степанян. Нарек тоже родился в 2003 году. Он погиб в районе Неркин Ханда. Еще один солдат из Карби числится пропавшим без вести.