Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է ԱԷՄԳ գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Մարիանո Գրոսիին 10/05/2022   14:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Ատոմային էներգետիկայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Մարիանո Գրոսիին:
Ողջունելով հյուրին՝ նախագահ Խաչատուրյանն առանձնահատուկ ընդգծել է ՀՀ կառավարության և ԱԷՄԳ միջև համագործակցության կարևորությունը, որն էական նշանակություն ունի Հայաստանի էներգետիկ և միջուկային անվտանգության ապահովման տեսանկյունից: «Ձեր այցելությունը շատ կարևոր է մեզ համար: Հայաստանում 1976 թվականից սկսել է աշխատել ատոմային էլեկտրականը: Այդ ժամանակաշրջանից մինչ օրս մենք տարբեր փորձությունների միջով ենք անցել: Նկատի ունեմ Սպիտակի երկրաշարժը, և դրանից հետո ատոմակայանի աշխատանքի դադարեցումը: Հետագայում արդեն այն վերսկսեց իր աշխատանքները 1995-ին: Ես մասնակցել եմ այդ գործընթացին՝ որպես կառավարական հանձնաժողովի անդամ, և կարող եմ վստահաբար նշել, որ ատոմակայանի վերագործակումը չէր իրականանա, եթե չլիներ ԱԷՄԳ-ի հետ մեր սերտ համագործակցությունը, գործակալության կողմից ցուցաբերված խորհրդատվական ու տեխնիկական լայն աջակցությունը: Հույս ունեմ, որ մեր համագործակցությունը շարունակական է լինելու»,- ասել է նախագահ Խաչատուրյանը:
Ռաֆայել Մարիանո Գրոսիին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և նշել, որ իր գլխավորած կառույցը պատրաստակամ է աջակցել Հայաստանին՝ անվտանգության ու թվային համակարգերի զարգացման, ռազմավարության մշակման հարցերում:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում նոր ատոմային էներգաբլոկի կառուցման նախագծային աշխատանքներին, երիտասարդ և պրոֆեսիոնալ մասնագետների պատրաստման անհրաժեշտությանը: ԱԷՄԳ գլխավոր տնօրենն ընդգծել է, որ Հայաստանը մշտապես կարող է ակնկալել ԱԷՄԳ աջակցությունը:
Հանդիպմանը պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել սերտ համագործակցությունը մասնավորապես փորձագիտական խորհրդատվության և համապարփակ աջակցության տրամադրման շրջանակում:
10:38 05/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍահմանադրությունը մեր քաղաքացիների ազատությունների և հասարակական հարաբերությունների կայունության գլխավոր երաշխավորն է.ՀՀ նախագահի ուղերձը՝ Սահմանադրության օրվա առթիվ
12:59 04/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահական նստավայրում տեղի է ունեցել դատավորների երդմնակալության արարողությունը

Президент РА и гендиректор МАГАТЭ обсудили проектные работы по строительству в Армении нового атомного энергоблока 10/05/2022   14:38  |  Лента новостей
Президент Армении Ваагн Хачатурян принял генерального директора Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэля Мариано Гросси. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
Приветствуя гостя, президент Хачатурян особо подчеркнул важность сотрудничества правительства РА с МАГАТЭ, которое имеет существенное значение с точки зрения обеспечения энергетической и ядерной безопасности Армении. «Ваш визит очень важен для нас. В Армении с 1976 года начала работать атомная электростанция. С того времени до сих пор мы прошли через разные испытания. Имею в виду Спитакское землетрясение и после него прекращение работы атомной станции. Впоследствии уже она возобновила работу в 1995 году. Я был участником этого процесса в качестве члена правительственной комиссии и могу с уверенностью отметить, что возобновление эксплуатации атомной станции не стало бы реальностью, не будь нашего тесного сотрудничества с МАГАТЭ, оказанной Агентством широкой консультативной и технической помощи. Надеюсь, что наше сотрудничество будет продолжаться», - сказал президент Хачатурян.
Рафаэль Мариано Гросси выразил благодарность за приём и отметил, что возглавляемая им структура готова помогать Армении в развитии безопасности и цифровых систем, а также в вопросах разработки стратегии.
В ходе встречи речь шла о проектных работах по строительству в Армении нового атомного энергоблока, необходимости подготовки молодых и профессиональных специалистов. Генеральный директор МАГАТЭ подчеркнул, что Армения всегда может рассчитывать на помощь МАГАТЭ.
На встрече достигнута договорённость продолжить тесное сотрудничество, в частности, в рамках предоставления экспертных консультаций и всестороннего содействия.