Քրիստիննե Գրիգորյանը և Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Ն․Գ․ Անն Լույոն այցելել են Սյունիքի մարզ 10/05/2022   16:18  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը և Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Ն․Գ․ Անն Լույոն հոկտեմբերի 5-ին այցելել են Սյունիքի մարզ, որտեղ հանդիպել են Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանի հետ, վերջինիս հետ զրուցել սեպտեմբերի 13-15-ն ընկած ժամանակահատվածում ադրբեջանական Զինված ուժերի ագրեսիայի հետևանքով մարզի բնակավայրերին հասցված վնասի մասին։
Մարզպետը ներկայացրել է ներկայիս իրավիճակը, նշել առաջնային հարցերը։
Այնուհետև Պաշտպանն ու դեսպանը մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանի եւ Գորիս համայնքի ղեկավար Առուշ Առուշանյանի ուղեկցությամբ այցելել են թիրախավորման հետևանքով տուժած ընտանիքներին։
Վերիշեն համայնքում հանդիպել են հրետակոծության եւ արկակոծության հետևանքով վնասված տների բնակիչներին, ինչպես նաև՝ վիրավորում ստացած քաղաքացիական անձի։ Վերջինս բեկորային վնասվածք է ստացել գյուղատնտեսական աշխատանք իրականացնելու ժամանակ։

Омбудсмен Армении и посол Франции посетили Сюник 10/05/2022   17:00  |  Лента новостей
Защитник прав человека(омбудсмен) Армении Кристине Григорян и посол Франции в РА Анн Луйо 5 октября посетили Сюникскую область, где провели ряд встреч.
Как сообщает пресс-служба омбудсмена Армении, Григорян и Луйо встретились с губернатором Сюника Робертом Гукасяном, обсудили с ним ущерб, причиненный населенным пунктам области вследствие сентябрьской агрессии Азербайджана.
Губернатор проинформировал о текущей обстановке, обозначив приоритетные вопросы.
Затем омбудсмен Армении и посол Франции навестили семьи, пострадавшие в результате преднамеренных обстрелов со стороны азербайджанских ВС.
В частности, в общине Веришен они встретились с жильцами поврежденных домов, а также с гражданином, получившим осколочное ранение во время сельскохозяйственных работ. Омбудсмена и посла Франции сопровождали губернатор Сюника Роберт Гукасян глава общины Горис Аруш Арушанян.