Արցախի համար ընդունելի է ոչ թե «ԼՂ հայեր», այլ «Արցախի Հանրապետության քաղաքացիներ» եզրույթը. Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ 10/05/2022   22:22  |  Հարցազրույց
ՀՀ ԱԳՆ հաղորդագրության համաձայն՝ Միրզոյանի ու Բայրամովի՝ հոկտեմբերի 2-ին Ժնևում ունեցած հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել  «Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների և անվտանգության երաշխիքների ապահովման վերաբերյալ, այդ թվում` Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև քննարկումների մեխանիզմի ստեղծման միջոցով»։ Հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ «Փաստինֆո»-ի խնդրանքով պաշտոնական Ստեփանակերտի դիրքորոշումը ներկայացրել է Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Լուսինե Ավանեսյանը։
-«ԼՂ հայեր» եզրույթի կիրառումն ընդունելի՞ է արդյոք նման մակարդակի բանակցությունների ժամանակ։ Միջազգային հանրության մոտ այն թյուրըմբռնում կարո՞ղ է առաջացնել։
- Արցախի Հանրապետության իշխանությունների համար ընդունելի է ԼՂՀ կամ Արցախի Հանրապետության քաղաքացիներ եզրույթը։
- Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև քննարկումների մեխանիզմ ստեղծելու հարցը նախքան Ժնևյան հանդիպումն Արցախի իշխանությունների հետ համաձայնեցվե՞լ է արդյոք։ Արցախ –Ադրբեջան ուղիղ կապը հնարավոր համարո՞ւմ եք։ Ինչպե՞ս եք այն պատկերացնում ներկա վիճակում։
- Բաքվի և Ստեփանակերտի միջև առկա   հարաբերություններին ԱՀ նախագահը անդրադարձել է 2022թ. սեպտեմբերի 19- ի ուղերձում՝ նշելով,  ԱՀ-ն բաց է ադրբեջանական կողմի հետ բանակցություններով կարգավորել բոլոր հիմնախնդիրները, այդ թվում՝ անվտանգային, հումանիտար ու ենթակառուցվածքային բնույթի, առանց Արցախի  կարգավիճակի հարցի շոշափման: Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի հետ հակամարտության կարգավորմանը, ապա  2022թ. հոկտեմբերի 3-ի ԱՀ ԱԽ հայտարարության մեջ  հստակեցվել է, որ Արցախի իշխանությունները պատրաստ են Ադրբեջանի հետ բանակցություններ վարել հակամարտության կարգավորման շուրջ՝ բանակցային լիարժեք ձևաչափի վերականգնման դեպքում, որտեղ Արցախի Հանրապետությունը ճանաչված է որպես լիիրավ կողմ:
- Հանրային հեռուստաընկերության եթերում սեպտեմբերի 30-ին Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է՝ «ո՛չ Մոսկվան, ո՛չ Բրյուսելը, ո՛չ Վաշինգտոնը պատրաստ չեն ճանաչել Ղարաբաղի անկախությունը և պատրաստ չեն Ղարաբաղը ճանաչել որպես Հայաստանի մաս»: Պաշտոնական Ստեփանակերտն ի՞նչ հետևություն է  արել այս հայտարարությունից, և արցախահայության ինքնորոշման համար պայքարում մարտավարական փոփոխություններ նախատեսվո՞ւմ են արդյոք։
- Արցախի իշխանությունները գիտակցում են, որ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման համար դեռևս երկար ու դժվար ճանապարհ կա անցնելու և հայտարարել են կարմիր գծերի գոյության մասին՝ անընդունելի համարելով ցանկացած փաստաթուղթ, որը կարող է անտեսել ղարաբաղյան հակամարտության գոյությունը, հարվածի տակ դնել դրա արդարացի կարգավորման հեռանկարը և սահմանափակել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի և դրա իրացման արդյունքների միջազգային ճանաչման հնարավորությունները, այդ թվում՝ տարածքային ամբողջականության սկզբունքի հանդեպ դրա ստորադասման կեղծ օրակարգով:
20:20 05/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՉեմ պատկերացնում, որ որեւէ ողջամիտ հայ, հատկապես ղեկավարություն, հրաժարվի Արցախից․ Դավիթ Բաբայան
23:23 04/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԴավիթ Բաբայանը Մարտունու քաղաքապետին է հանձնել Մարտունի և Գլենդեյլ քաղաքների բարեկամության համաձայնագիրը
15:58 04/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը իմիտացիա է ստեղծում, թե պատրաստ է բանակցել. բանակցային գործընթացի մասին մեր ու Ադրբեջանի պատկերացումները բավականին տարբեր են. Արցախի ԱԺ պատգամավոր
18:40 01/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱզատագրական շարժման կարևոր պտուղներից էր Արցախի թեմի վերաբացումը 33 տարի առաջ. թեմակալ առաջնորդն ուղերձ է հղել
14:45 01/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱՀ խորհրդարանական ուժերի առաջարկով կհրավիրվի անվտանգության խորհրդի նիստ
22:04 28/09/2022  |  ՔաղաքականԴա չէր բերի Ռուսաստանի կողմից Արցախի անկախության ճանաչմանը, բայց կօգներ ռուսական իշխանություններին հասցնել մեր մոտեցումները ․ Հայկ Խալաթյան
12:04 28/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ապագայի բանալին Արցախի ժողովրդի ձեռքին է. 92 թ.-ին մեր վիճակն ավելի լավ չէր. Քոչարյան

"Не армяне Нагорного Карабаха, а граждане Республики Арцах": официальный Степанакерт о допустимых терминах 10/06/2022   09:42  |  Лента новостей
Согласно сообщению МИД Армении, на состоявшейся 2октябре встрече Мирзояна и Байрамова состоялся обмен мнениями по «мирному договору между Арменией и Азербайджаном, обеспечению прав и гарантий безопасности армян Нагорного Карабаха, в том числе посредством создания механизма обсуждений между Степанакертом и Баку». Позицию официального Степанакерта относительно итогов встречи по просьбе "ФактИнфо" представила пресс-секретарь президента Республики Арцах Лусине Аванесян.
- Допустимо ли употребление термина "армяне Нагорного Карабаха" на переговорах такого уровня? Может ли это вызвать недопонимание у международного сообщества?
- Для властей Республики Арцах приемлем термин НКР или граждане Республики Арцах.
- Вопрос о создании механизма обсуждений между Степанакертом и Баку согласовывался с властями Арцаха до женевской встречи? Считаете ли вы возможным прямой диалог между Арцахом и Азербайджаном? Как вы представляете его в текущей ситуации?
- Президент Арцаха коснулся отношений между Баку и Степанакертом в сообщении от 19 сентября 2022 года, в котором говорится, что Республика Арцах открыта для переговоров с азербайджанской стороной по урегулированию всех вопросов, в том числе вопросов безопасности, гуманитарного и инфраструктурного характера без затрагивания вопроса о статусе Арцаха. Что касается урегулирования конфликта с Азербайджаном, то в заявлении Совета безопасности Арцаха от 3 октября уточняется, что власти Арцаха готовы вести переговоры с Азербайджаном по урегулированию конфликта только в том случае, если будет восстановлен полноценный формат переговоров, где Республика Арцах признана полноправной стороной.
- 30 сентября Никол Пашинян в эфире Общественного телевидения заявил: "Ни Москва, ни Брюссель, ни Вашингтон не готовы признать независимость Карабаха и не готовы признать Карабах частью Армении". Какой вывод сделал официальный Степанакерт из этого заявления, и планируются ли тактические изменения в борьбе армян Арцаха за самоопределение?
- Власти Арцаха осознают, что для реализации права народа Арцаха на самоопределение предстоит пройти еще долгий и трудный путь, и заявили об обозначенных красных линиях, считая неприемлемым любой документ, который может проигнорировать существование карабахского конфликта, поставить под угрозу перспективу его справедливого урегулирования и ограничить возможности международного признания права народа Арцаха на самоопределение и результаты его реализации.