Նման խոսակցություն չկա և ինձ համար չի էլ կարող լիել.Ալեն Սիմոնյանը՝ Ռուսաստանի կողմից Հայաստանի առաջ Միութենական պետության մաս դառնալու պահանջի մասին 10/04/2022   14:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ես իմ ռուս գործընկերների հետ նման խոսակցության ականատես չեմ եղել, նման խոսակցություն չկա և ինձ համար չի էլ կարող լիել, ՀՀ-ի անկախությունը և ինքնիշխանությունը քննարկման ենթակա չեն: Լրագրողների հետ զրույցում այս մասին հայտարարել է Ալեն Սիմոնյանը՝ անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի ընտանիքին պատկանող ՀԺ-ում հրապարակված հոդվածին՝ թե «Ռուսաստանը Հայաստանից համարյա ուզում է այն, ինչ ուզում է Ուկրաինայից, որ այն դառնա «Ռուսաստան-Բելառուս» միութենական պետության կամ Ռուսաստանի մաս»։
Դիտարկմանը՝ գուցե կա նման խոսակցություն՝ ինքը չգիտի, ԱԺ նախագահն արձագանքեց. «Բացառում եմ, որ նման բան լինի ու ես չիմանամ»:
Հարցին՝ այդ դեպքում ո՞րն է եղել նման բովանդակությամբ հոդվածի հրապարակումը՝ Սիմոնյանն ասաց. «Չգիտեմ լրագրողի նպատակը որն է եղել դա գրելու, բայց այն, ինչ գրվում է մի լրատվամիջոցում, որը կարելի է կապել գործող իշխանությունների հետ, չի կարելի վերագրել իշխանությունների ցանկություններին»։
15:08 01/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎյաչեսլավ Վոլոդինի հրավերով Ալեն Սիմոնյանը պաշտոնական այցով կմեկնի Մոսկվա
18:36 30/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՊետք է ստիպենք՝ ՀԱՊԿ մեխանիզմը աշխատի, եթե չաշխատեց, ուրեմն այն չկա. Ալեն Սիմոնյան
21:50 28/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանը հերթական անգամ ստում է. Արտակ Զաքարյան
12:20 23/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանն ընդունել է ՀՀ-ում Իսպանիայի Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մարկոս Գոմես Մարտինեսին
12:31 22/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք ակնկալում ենք, որ մեր բելգիացի գործընկերները կշարունակեն ջանքեր գործադրել հայ ռազմագերիներին օր առաջ վերադարձնելու համար. Սիմոնյան

"Такого разговора нет и быть не может для меня": Симонян о резонансной статье о принуждении Армении к вступлению в Союзное государство 10/04/2022   15:02  |  Лента новостей
Мне не доводилось быть очевидцем подобного рода переговоров с российскими коллегами,  такого разговора нет и быть не может для меня, поскольку независимость Армении и суверенитет обсуждению не подлежат. Об этом заявил журналистам спикер парламента Ален Симонян, комментируя публикацию о том, что “Россия хочет от Армении почти того же, что и от Украины, в частности, чтобы она стала частью Союзного государства “Россия-Беларусь” или России”.
В ответ на уточняющий вопрос,  муссируются ли подобного рода разговоры, спикер НС заявил: “Исключено, чтобы такие разговоры велись, а я был бы не в курсе”.
Ален  Симонян заявил, что не знает, какую цель преследует данная публикация, но "то, что публикуется в СМИ, которое можно связать с действующими властями, нельзя выдавать за желания властей".