Փաստորեն, ցինիկությունն այսպես էլ է լինում․ Թաթոյան 10/03/2022   22:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայ գերիներին 2022թ. սեպտեմբերի 13-ին ադրբեջանական «Կոմանդո» ջոկատի կողմից դաժան գնդակահարության տեսանյութի տարածումից հետո, ադրբեջանական իշխանության կազմակերպմամբ, հրապարակվեց հայ զինվորականների մասնակցությամբ 44-օրյա պատերազմի 1 տեսանյութ` փորձելով վաճառել այն միջազգային հանրությանն ու հավասարության նշան դնել իրենց հետ: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը
«Դրանից հետո էլ ստիպված եղան հայտարարել, թե քրեական գործ են հարուցել:
Բայց դե չդիմանալով` ներկայացրին, թե իբր իրենց քաղաքացիական հասարակությունը հանկարծ տեսավ այդ տեսանյութը, խղճահարվեց ու պահանջեց, որ գործ հարուցեն, ադրբեջանական իշխանությունն էլ այդպես խելոք-խելոք գործ հարուցեց:
Փաստորեն, ցինիկությունն այսպես էլ է լինում:
Բա ինչպե՞ս հասկանանք, որ միայն մեր անձնակազմով 44-օրյա պատերազմի ժամանակ ադրբեջանական զինվորականների կողմից հայերին միայն խոշտանգելու, գլխատելու, մարմինները մասնատելու 287 օբկեկտիվ [տեսանյութ] ապացույց ենք ամրագրել` չհաշված մյուս պատերազմական հանցանքները:
Բա ինչպե՞ս հասկանանք այդ հանցագործներին պետական բարձրագույն մակարդակով պարգևատրելն ու հերոսացնելը:
Իսկ միջազգային կառույցները պետք է նկատի ունենան, որ ադրբեջանական հանցանքները այդ երկրում տարիների հայատյացության պետական քաղաքականության հետևանք են, միասնական շղթայի մասեր, ինչը փոքր ինչ անգամ չի դադարել` պատված լինելով ադրբեջանական կեղծ խաղաղության շղարշով:
Միջազգային կառույցներին ևս մեկ տվյալ` ՀՀ քննչական կոմիտեում քրեական գործ հարուցվել է դեռ պատերազմի ժամանակ ու այս եզակի, բայց բոլոր դեպքերն այնտեղ քննության առարկա են»,- գրել է Թաթոյանը:

287 видео с пытками и убийствами армян азербайджанцами задокументировано в офисе омбудсмена Армении - Татоян 10/04/2022   12:06  |  Лента новостей
После появления видео жестокого расстрела армянских пленных азербайджанским отрядом “Командо”, совершенного 13 сентября 2022 года, при организации азербайджанских властей был опубликован 1 видеоматериал с участием армянских военных в период 44-дневной войны в качестве попытки продать его международному сообществу и поставить знак равенства с ними, пишет директор Центра права и справедливости Фонд “Татоян”, бывший Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян на своей странице в Facebook.
“После этого они были вынуждены заявить, что возбудили уголовное дело.
Но, не выдержав, представили, будто их гражданское общество вдруг увидело это видео, разжалобилось и потребовало возбуждения уголовного дела, а азербайджанские власти вот так послушно и завели дело. Фактически, цинизм бывает и таким”, - указал Татоян.
Он сообщил, что в ходе 44-дневной войны в Арцахе осенью 2020 года только офис омбудсмена Армении задокументировал 287 объективных доказательств (видеоматериалов) о случаях пыток, обезглавливания, расчленения тел армян со стороны азербайджанских военных.
"Как понимать тот факт, что этих преступников наградили и героизировали на высшем государственном уровне?", - задался вопросом Арман Татоян.
Как отметил экс-омбудсмен, международные инстанции должны учесть, что преступления азербайджанцев являются следствием насаждаемой властями этой страны на протяжении десятилетий государственной политики армянофобии. звеньями одной цепи, и она даже слегка не утихала под ширмой ложной повестки мира азербайджанцев.
“Еще одно сведение для международных структур: в Следственном комитете Армении уголовное дело было возбуждено еще во время войны, и это единичный факт, однако все случаи являются предметом расследования”, - написал Татоян.