Ավելի ճիշտ չէ՞ մարտով մենք պաշտպանենք մեր կանանց, երեխաներին, մեր ապագան, մեր պատիվը, քան թե ոչխարի պես գլուխներս կախ գնանք յաթաղանի տակ․Մանուկյան 10/03/2022   15:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այս պայմաններում շարունակել բանակցություններն Ադրբեջանի կամ Թուրքիայի հետ, թուլամորթություն է, հիմարություն և նվաստացուցիչ է մեր ժողովրդի համար։ Ո՛չ մի թուղթ չի կանգնեցնելու նրանց, միայն՝ ուժը և վճռականությունը։ ՀՀ նախկին վարչապետ, Հայրենիքի փրկության շարժման վարչապետի միասնական թեկնածու Վազգեն Մանուկյանը այսպիսի գրառում է արել ֆեյսբուքի իր էջում։
«Թղթե՞ շերեփ, թե՞ երկաթե ՀՀ նախկին վարչապետ
Երեկ ոչ միայն մենք, նաև ողջ աշխարհն ականատես եղավ ադրբեջանցիների հերթական վայրագությանը հայ գերիների նկատմամբ։
Այժմ պահանջում են այդ տեսանյութի հանցակիցներին պատժել` որպես ռազմական հանցագործներ։ Եկեք խոստովանենք, որ դա ինքնախաբեություն է։
Խնդիրը միայն այդ խումբը չէ։ Դա ադրբեջանական պետական քաղաքականություն է։ Ադրբեջանի ողջ ժողովուրդն իր իշխանության քարոզչության տակ տասնյակ տարիների ընթացքում դարձել է մի վայրենի գազան, որը մինչև վերջ ուզում է հոշոտել հայերին։ Ու այսօր, խոսելով խաղաղության պայմանագրերի մասին, նրանք զուգահեռաբար հոխորտում են, որ հասնելու են մինչև Երևան:
Այս պայմաններում շարունակել բանակցություններն Ադրբեջանի կամ Թուրքիայի հետ, թուլամորթություն է, հիմարություն և նվաստացուցիչ է մեր ժողովրդի համար։ Ո՛չ մի թուղթ չի կանգնեցնելու նրանց, միայն՝ ուժը և վճռականությունը։
Մեր հասարակության մեջ այժմ հիմնական խոսակցությունը հետևյալն է՝ Արևմո՞ւտք, թե՞ Ռուսաստան, այն նույն խոսակցությունը, որ դարերով եղել է՝ Բյուզանդիա՞, թե՞ Պարսկաստան, այսինքն ու՞մ լծի տակ ավելի լավ կլինի, ո՞վ մեզ ավելի լավ կպաշտպանի։
Բայց հիմնական հարցը դա չէ. հիմնական հարցն այն է, թե մենք ուզո՞ւմ ենք մեզ պաշտպանել, մենք նման խնդիր դնու՞մ ենք մեր բանակի և մեր ժողովրդի առաջ, քանի որ մեր դեմ կանգնած է կատաղի թշնամի։
Ասում են՝ եթե չհամաձայնենք, նորից պատերազմ կսկսեն։ Թո՛ղ համարձակվեն։ Ավելի ճիշտ չէ՞ մարտով մենք պաշտպանենք մեր կանանց, երեխաներին, մեր ապագան, մեր պատիվը, քան թե ոչխարի պես գլուխներս կախ գնանք յաթաղանի տակ։ Մենք արդեն տեսել ենք թշնամու կողմից մեկուկես միլիոն հայերի կոտորածը նախորդ դարում։
Ուժի դեմ՝ ուժ, վճռականության դեմ՝ վճռականություն, բանակի դեմ՝ բանակ»,-գրել է նա։:
15:57 27/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԼևոն Տեր-Պետրոսյանը շատ հեռու է այժմյան համաշխարհային քաղաքականությունից․ Վազգեն Մանուկյան
14:19 18/08/2022  |  Դատական ռեպորտաժներՎազգեն Մանուկյանի գործով դատական նիստը հետաձգվեց
21:36 17/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎազգեն Մանուկյանի գործով քննությունը շուտով կավարտվի. Փաստաբանը վստահեցնում է՝ Մանուկյանի ելույթները կառուցված էին բացառապես քաղաքական կոմպոնենտի վրա
13:58 02/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎազգեն Մանուկյանը՝ հայ-թուրքական և հայ-ադրբեջանական բանակցությունների մասին
16:05 13/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«Շարժումը ստվերելու անհաջող և ստոր փորձ»․ Վազգեն Մանուկյան
09:46 11/05/2022  |  ՄամուլՎազգեն Մանուկյանը կրկին վերադարձել է պայքարի կիզակետ. «Հրապարակ»
17:05 15/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի մեր հայրենակիցները վերահաստատեցին, որ չեն հանձնվում, հանձնվելու կոչերը գալիս են միայն այս իշխանություններից. Վազգեն Մանուկյան
11:22 22/12/2021  |  ՄեկնաբանությունՏիկին Ռիման ոչ միայն մարմնավորում էր հայ կնոջ կերպարը, այլև օժտված էր լայնախոհությամբ. Վազգեն Մանուկյան
18:42 17/12/2021  |  ՄեկնաբանությունՄիացել ենք «Միտքս Արցախին» նախաձեռնությանը և Արցախի դրոշը ամրացրել պատշգամբներին․ Վազգեն Մանուկյանը կոչով դիմել է հայրենակիցներին

"Никакой документ не остановит их, а только сила и решительность": Манукян назвал слабостью и глупостью продолжение переговоров с Азербайджаном или Турцией в нынешних условиях 10/03/2022   17:10  |  Комментарий
Продолжать вести переговоры с Азербайджаном или Турцией в нынешних условиях является слабохарактерностью глупостью, это унизительно для нашего народа. Об этом заявил бывший премьер-министр независимой Армении Вазген Манукян.
По его словам, никакой документ не остановит их, а только сила и решительность.
"Вчера весь мир стал свидетелем очередного зверства азербайджанцев по отношению к пленным армянам. Теперь требуют наказать соучастников этого видео как военных преступников. Давайте признаем, что это самообман. Проблема не только в этой группе. Это государственная политика Азербайджана. Весь азербайджанский народ под влиянием пропаганды своей власти за десятки лет превратился в дикого зверя, который хочет окончательно истребить армян. И сегодня говоря  о мирном договоре, они одновременно кичатся, что дойдут до Еревана. Продолжать вести переговоры с Азербайджаном или Турцией в нынешних условиях является слабостью, глупостью, это унизительно для нашего народа. Никакой документ не остановит их, а только сила и решительность", - написал Манукян на своей странице в Facebook.
Как указал он, тема основного дискурса в нашем обществе сейчас сводится к следующему: Запад или Россия?
"Этот разговор ведется веками. То есть под чьим игом будет лучше, кто нас лучше защитит?  Но главный вопрос не в этом, а в том, хотим ли мы защитить себя, ставим ли мы такую задачу перед нашей армией и нашим народом, так как перед нами стоит свирепый враг? Говорят, если мы не согласимся, то они начнут новую войну. Пусть попробуют! Не правильнее ли защищать наших женщин, детей, наше будущее, нашу честь в бою, нежели подобно овцам опускать головы и  подставлять их под ятаган? Мы уже видели осуществленную врагом резню полутора миллионов армян в прошлом веке. Сила против силы, решимость против решимости, армия против армии", – написал Вазген Манукян.