Ադրբեջանցիների կողմից հայ զինծառայողներին գնդակահարության վերաբերյալ տեսանյութում նույնականացված զինծառայողներն անհետ կորած էին համարվում 10/03/2022   13:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանցիների կողմից հայ ռազմագերիներին գնդակահարելու վերաբերյալ տեսանյութում 7-8 զինծառայող կա։ Սպանված զինծառայողներից մի քանիսն արդեն նույնականացվել է։ ՄԻԵԴ–ում հայ ռազմագերիների իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ նույնականացված զինծառայողները համարվում էին անհետ կորածներ, հաստատված գերիների մեջ չեն եղել։ Իսկ թե արդյո՞ք սպանված զինծառայողների աճյուններն արդեն փոխանցվել էր հայկական կողմին՝ մեր զրուցակիցը նշեց, որ դեռևս նույնականացման աշխատանքները շարունակվում են։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ հոկտեմբերի 2-ին համացանցում տեսանյութ է տարածվել ադրբեջանցիների կողմից պատերազմական՝ զարհուրելու հանցագործության մասին առ այն, թե ինչպես նաեւ ադրբեջանցի զինվորականները գնդակահարում գերեվարված հայ զինծառայողներին։ Դեպքը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 13-ի ադրբեջանական ագրեսիայի ընթացքում, ՊՆ-ից ևս հաստատել էին տեղեկությունը՝ արձանագրելով, որ դա ադրբեջանական ձեռագիրն է։
ՔԿ ԶՔԳՎ-ում նույն օրը քրեական վարույթ է նախաձեռնվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 140-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով (պատերազմ վարելու արգելված եղանակների կիրառմամբ պատերազմական հանցագործությունները, որը դրսևորվել է քաղաքացիական օբյեկտների վրա հարձակումով) և ՀՀ ՔՕ 149-րդ հոդվածի 1-ին մասով (пետության քաղաքական կամ ռազմական գործողությունները փաստացի ղեկավարող կամ վերահսկող կամ ուղղորդող անձի կողմից ագրեսիա պլանավորելը, նախապատրաստելը, նախաձեռնելը կամ իրականացնելը)։ Զոհված զինծառայողների վերջնական թիվն առ այս պահը հայտնի չէ, ԱԽ հայտարարության համաձայն՝ հայկական կողմն ունի 207 զոհ և անհետ կորած, սակայն այս թիվը դեռևս վերջնական չէ։
Սեպտեմբերի 17-ին ադրբեջանական կողմը 32 զինծառայողի մարմին էր փոխանցել հայկական կողմին, սեպտեմբերի 20-ին՝ 95, իսկ սեպտեմբերի 23–ին՝ եւս 6 մարմին։ Ավելին՝ ԳՇ պետի տեղակալը պաշտոնապես հաստատել է լուրը, համաձայն որի՝ կան մարմիններ, որոնք դեռևս գտնվում են արդեն հակառակորդի տիրապետության ներքո գտնվող դիրքերում և Ադրբեջանը խոչընդոտում է աճյունների դուրսբերման աշխատանքներին։ Ռազմական ագրեսիայից երկու շաբաթ անց ՔԿ-ն հայտնել է նույնականացված 201 զոհի մասին, որից 197-ը՝ զինծառայողներ են, 4-ը՝ քաղաքացիական անձինք։ Իսկ ՀՀ գլխավոր դատախազությունն էլ «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան նշել էր, որ փաստեր կան ադրբեջանցիների կողմից հայ զինծառայողների դիակները անարգելու, գերիներին խոշտանգելու վերաբերյալ։
12:35 03/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԳերիների գնդակահարության մասին տարածված տեսանյութի վերաբերյալ այս պահին աշխատանքներ են ընթանում. ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի տեղակալ
12:32 03/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը հաստատել է, որ իր մոտ գտնվում է 17 հայ ռազմագերի. Քարազյան
11:24 03/10/2022  |  ՄեկնաբանությունՀայ ռազմագերիներին գնդակահարող ադրբեջանցի զինվորների վայրենի պատկերներն անընդունելի են. իսպանացի պատգամավոր

Военнослужащие, опознанные на видео расстрела азербайджанцами армянских пленных, числились пропавшими без вести 10/03/2022 14:27 | Лента новостей
На видео расстрела азербайджанцами армянских военнопленных запечатлены 7-8 солдат, нескольких убитых военнослужащих уже опознали. Правозащитник Сирануш Саакян, занимающая вопросами армянских военнопленных, в беседе с "ФактИнфо" подтвердила, что идентифицированные солдаты числились без вести пропавшими, их нет среди военнослужащих, факт пленения которых подтвержден. Что касается того, были ли уже переданы тела убитых военнослужащих армянской стороне, собеседник агентства отметила, что работа по идентификации продолжается.
Как уже ранее сообщило агентство, 2 октября в сети появилось видео о совершенном азербайджанцами чудовищном военном преступлении. На кадрах видно, как азербайджанские ВС расстреливают захваченных в плен армянских военнослужащих. Преступление было совершено 13 сентября во время азербайджанской агрессии. В Минобороны Армении также подтвердили информацию, отметив, что это почерк, характерный для азербайджанских ВС.
ГВСУ СК Армении в тот же день инициировало уголовное производство по пункту 2 части 1 статьи 140 УК РА(военные преступления, совершенные с применением запрещенных методов ведения войны и проявившееся в нападении на гражданские объекты) и ч. 1 ст. 149 УК РА(планирование, подготовка, развязывание или совершение акта агрессии лицом, которое фактически осуществляет руководство и контроль за политическими или военными действиями государства). Окончательное число погибших до сих пор не известно. Согласно заявлению Совбеза, у армянской стороны 207 погибших и без вести пропавших, однако эта цифра не окончательная.
17 сентября азербайджанская сторона передала Армении тела 32 военнослужащих, 20 сентября – тела еще 95 погибших и 23 сентября – тела еще шестерых. Более того, заместитель начальника Генштаба ВС РА официально подтвердил информацию, согласно которой тела погибших все еще остаются на захваченных противником позициях; Азербайджан препятствует работе по выводу останков. Спустя две недели после военной агрессии СК сообщил об 201 идентифицированном погибшем, среди которых 197 военнослужащих и четверо гражданских лиц. Ранее в Генпрокуратуре РА сообщили "ФактИнфо" о наличии фактов надругательства азербайджанскими ВС над телами армянских военнослужащих и пытках пленных.
- 02/08/2023 11:40 Число погибших при землетрясении в Турции превысило 6 тыс. человек
- 02/08/2023 11:17 Минздрав Сирии: число погибших в стране в результате землетрясения выросло до 1250 человек