Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է անդամ պետությունների մշտական ներկայացուցիչների տեղակալների կոմիտեի հետ 10/03/2022   21:35
Հոկտեմբերի 3-ին ՆԱՏՕ-ի բրյուսելյան կենտրոնակայանում ԱԽ քարտուղարը հանդիպել է անդամ պետությունների մշտական ներկայացուցիչների տեղակալների կոմիտեի (DPRC) հետ, տեղեկացնում է ԱԽ գրասենյակը:
Արմեն Գրիգորյանը ներկայացրել է սեպտեմբերի 13-ին ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից իրականացված լայնածավալ ագրեսիան և դրա հետևանքով ՀՀ սուվերեն տարածքի օկուպացիան՝ շեշտելով, որ միջազգային հանրությունը պետք է շարունակի պահանջել Ադրբեջանից, որպեսզի անհապաղ դուրս բերվեն զորքերը ՀՀ ինքնիշխան տարածքից:
ԱԽ քարտուղարը ներկայացրել է նաև ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի և քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին հասցված վնասների մանրամասները: Այս համատեքստում նաև խոսել է ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից իրականացված պատերազմական հանցագործությունների մասին, որոնց մի մասի վերաբերյալ ներկաները տեղեկացված են եղել:
Արմեն Գրիգորյանը նաև անդրադարձել է Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցությանը, ՀՀ պաշտպանական համակարգի ժողովրդավարական կառավարմանը, Հայաստանի ժողովրդավարացման արտաքին սպառնալիքներին և պատասխանել ներկաների հարցերին:

Секретарь Совбеза Армении рассказал в штаб-квартире НАТО о военных преступлениях Азербайджана 10/04/2022   09:22  |  Лента новостей
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян в штаб-квартире НАТО в Брюсселе 3 октября встретился с Комитетом заместителей постоянных представителей государств-членов (DPRC), сообщает пресс-служба Совбеза.
Армен Григорян представил осуществленную азе4рбайджанскими ВС Азербайджана 13 сентября широкомасштабную агрессию  и последовавшую за ней оккупацию суверенной территории Армении, подчеркнув, что международное сообщество должно пи дальше требовать от Азербайджана немедленного вывода войск с суверенной территории РА.
Секретарь Совбеза также представил подробности гуманитарного кризиса, возникшего в результате агрессии, и ущерба, нанесенного гражданским инфраструктурам. В этом контексте он также рассказал о военных преступлениях, совершенных ВС Азербайджана, о некоторых из которых присутствующие были осведомлены.
Армен Григорян коснулся также сотрудничества Армения-НАТО, демократического управления системой обороны РА, внешних угроз демократизации Армении и ответил на вопросы участников встречи.