Փաշինյանի թերթը բացահայտել է, թե ինչ պահանջներ է առաջադրում ՀՀ-ին Ադրբեջանը 10/03/2022   13:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նիկոլ Փաշինյանի ընտանիքին պատկանող Armtimes կայքը,  հղում անելով հավաստի աղբյուրին, հրապարակել է տեղեկություն, թե ինչ է ցանկանում Ադրբեջանը Հայաստանից։ Նյութն ամբողջությամբ՝ ստորև․
«Միջազգային և տարածաշրջանի լարվածության պայմաններում հաճախ իսկապես դժվար է գույքագրել Հայաստանից Ադրբեջանի կոնկրետ պահանջները: Բայց եթե գնանք գույքագրման ճանապարհով, կարող ենք ասել, որ Ադրբեջանը Հայաստանից ունի 5 հիմնական պահանջ: Դրանք հետևյալն են.
1.ԼՂ պաշտպանության բանակի լուծարում
2.ԼՂ ճանաչում Ադրբեջանի կազմում՝ առանց որևէ ինքնավար կարգավիճակի: Այսինքն՝ 0 կարգավիճակով:
3.Միջանցք Հայաստանի տարածքով
4.Սահմանագծման և սահմանազատման գործընթաց 1919, 1920 թվականի քարտեզներով (առայժմ հայտնի չէ, թե կոնկրետ ո՞ր քարտեզների մասին է խոսքը)
5.Անհետ կորած ադրբեջանցիների ճակատագրի պարզաբանում, հնարավոր է հետագայում Հայաստանին պատերազմական հանցագործությունների մեջ մեղադրելու միտումով:
Պետք է հաշվի առնել, որ վերը նշված հարցերը թվարկված են՝ ըստ սադրիչ գործողությունների հնարավորության, թե որքանով դրանք կարող են Ադրբեջանի կողմից օգտագործվել Հայաստանի դեմ նոր ռազմական սադրանքներ կազմակերպելու համար:
Սա նշանակում է, որ Ադրբեջանի հետ համապարփակ խաղաղության հասնելու համար պետք է հասցեագրել այս հարցերը: Հասցեագրել՝ տվյալ դեպքում նշանակում է կա՛մ բավարարել պահանջները, կա՛մ գտնել փոխզիջում, կա՛մ Ադրբեջանին ստիպել/համոզել հրաժարվել այդ պահանջներից: Կամ՝ գտնել այլ տարբերակ:
Այս հրապարակումը կարելի է համարել նաև պատասխան Լևոն Տեր-Պետրոսյանի այն պնդմանը, թե իրենք չունեն ամբողջական տեղեկատվություն բանակցային գործընթացների մասին: Հաջորդիվ կանդրադառնանք հարցին, թե ինչ են ուզում Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ը, Իրանը, ԵՄ-ն:
09:58 02/10/2022  |  ՔաղաքականՌուսաստանում  զարմացած են  Փաշինյանի հայտարարությամբ. քաղաքագետ (տեսանյութ)
15:55 01/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը շնորհավորական ուղերձ է հղել Կիպրոսի Անկախության օրվա առիթով
14:20 01/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՆերդրումային կոմիտեի նիստում քննարկվել են մի քանի նախագծերի իրականացման հնարավորությունները

Газета Пашиняна раскрыла 5 основных требований Азербайджана к Армении 10/03/2022 13:44 | Лента новостей
Азербайджан ставит перед Арменией пять основных требований, пишет принадлежащий семье Пашиняна сайт Armtimes со ссылкой на достоверный источник.
Сообщается, что Азербайджан требует распустить армию Нагорного Карабаха; признать Нагорный Карабах в составе Азербайджана без какой-либо автономии, т.е. с нулевым статусом; коридор по территории Армении; процесс делимитации и демаркации границы по картам 1919, 1920 гг. (пока не известно, о каких конкретных картах идет речь); выяснение судьбы пропавших без вести азербайджанцев с намерением, возможно, в дальнейшем обвинить Армению в военных преступлениях.
“Следует учесть, что вышеотмеченные вопросы перечислены по вероятности провокационных действий и в той степени, в которой они могут быть использованы Азербайджаном для организации новых военных провокаций против Армении”, - говорится в публикации.
Это, как отмечает СМИ, означает, что для достижения всеобъемлющего мира с Азербайджаном нужно разрешить эти вопросы. Разрешить в данном случае означает либо удовлетворить эти требования, либо найти компромисс, либо вынудить/уговорить Баку отказаться от этих требований, либо найти другой вариант, пишет издание.
Отмечается, что данную публикацию можно считать ответом на недавнее заявление первого президента Армении Левона Тер-Петросяна о том, что у него нет полной информации о переговорном процессе. Издание пообещало в ближайшее время обнародовать то, чего хотят Россия, США, Иран и ЕС.