Ջերմուկի ուղղությամբ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով զոհված սպան՝ 32-ամյա Նահապետը, 44-օրյա պատերազմում շրջափակումից հանել էր մարտական ընկերներին 09/29/2022   14:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 28-ին՝ Ջերմուկի ուղղությամբ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի հետևանքով զոհվել է ԶՈՒ սպա, փոխգնդապետ Նահապետ Մարգարյանը։ Նա Վայոց Ձորի մարզի Թառաթումբ բնակավայրից էր։ 32-ամյա Նահապետն ամուսնացած էր, ուներ երկու դուստր։
Համայնքի վարչական ղեկավար Վահանիկ Մարկոսյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում պատմեց, որ Նահապետը ծնվել և մեծացել է Թառաթումբում, ավարտել միջնակարգ դպրոցը, ինչից հետո սովորել է Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանում և ծառայության անցել Հայաստանի Զինված ուժերում, մասնակցել Արցախյան երրորդ՝ 44-օրյա պատերազմում, եղել գումարտակի հրամանատար։
Նահապետի մարտական ընկերները պատմել են, թե ինչպես է Նահապետը կարողացել շրջափակումից հանել զինծառայողներին, ասում են՝ Նահապետն ավելի շատ իր համածառայակիցների, ենթակաների մասին էր մտածում, քան՝ իր։ Նահապետը խստապահանջ էր, օրինական, ամեն զինվորի մասին մտածող։ Ինչպես փոխանցել է համայնքապետը, դեպքի ժամանակ բոլոր զինծառայողները եղել են խրամատներում։
17:37 22/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԻնչ են մտածում քաղաքացիները՝ ծնողների նկատմամբ Եռաբլուրում կիրառված բռնության մասին (տեսանյութ)
14:41 20/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՈրքան է Հայաստանի զոհերի իրական թիվը՝ երկօրյա պատերազմի հետեւանքով. թվերը սարսափեցնող են

Подполковник Наапет Маргарян погиб в результате азербайджанской агрессии в направлении Джермука 09/29/2022   15:11  |  Лента новостей
28 сентября в результате  военной агрессии Азербайджана в направлении Джермука погиб офицер ВС Армении подполковник Наапет Маргарян. Он был родом из села Таратумб Вайоцдзорской области Армении. 32-летний Наапет был женат, воспитывал двух дочерей.
Глава сельской администрации Вааник Маркосян в беседе с “ФактИнфо” сообщил, что Наапет родился и вырос в Таратумбе, окончил среднюю школу, после чего прошел обучение в Военном институте имени Вазгена Саркисяна. Службу Маргарян проходил в Вооруженных силах Армении, участвовал во второй 44-дневной войне в Арцахе, был командиром батальона.
Его боевые товарищи рассказали, что Наапет сумел вывести военнослужащих из окружения. Они говорят, что Наапет больше думал о своих сослуживцах, подчиненных, нежели о себе. Наапет был очень строг, законопослушен и заботился о каждом солдате. Как сообщил глава общины, во время инцидента все военнослужащие находились в окопах.
Напомним, начиная с 18:00 28 сентября, подразделения ВС Азербайджана из минометов и крупнокалиберного оружия начали обстрел боевых позиций, расположенных на восточном направлении армяно-азербайджанской границы. Армянская сторона прибегла к ответным действиям. К 22:00 обстановка на передовой стабилизировалась. В результате азербайджанской агрессии погибли трое армянских военнослужащих.
По состоянию на 11:00 29 сентября ситуация на армяно-азербайджанской границе не претерпела изменений.