Ադրբեջանական զորքերը պետք է դուրս բերվեն Հայաստանի Հանրապետության տարածքից.Ֆրանսիայի ՊՆ նախարարը՝ Պապիկյանին 09/28/2022   15:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
Տեղի է ունեցել Հայաստանի և Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարարների հանդիպումը:
Սեպտեմբերի 27-ին, Ֆրանսիայի Հանրապետություն աշխատանքային այցի շրջանակում, տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի և Ֆրանսիայի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Սեբաստիեն Լըքորնյուի հանդիպումը։
Ֆրանսիացի գործընկերոջ խնդրանքով Սուրեն Պապիկյանը ներկայացրել է սեպտեմբերի 13-ի ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրադրությունը։ Սեբաստիեն Լըքորնյուն վերահաստատել է խնդրի առնչությամբ Ֆրանսիայի պետական դիրքորոշումը, այն է՝ ադրբեջանական զորքերը պետք է դուրս բերվեն Հայաստանի Հանրապետության տարածքից։
Հանդիպման արդյունքներով պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ իրավիճակին տեղում ծանոթանալու նպատակով Ֆրանսիայի պաշտպանական գերատեսչությունը հատուկ պատվիրակություն կուղարկի Հայաստան։

Азербайджанские войска должны быть выведены с территории Армении - министр обороны Франции 09/28/2022   15:40  |  Лента новостей
Министр обороны Армении Сурен Папикян в рамках рабочего визита в Париж  27 сентября встретился с французским коллегой Себастьяном Лекорню.
По просьбе французского коллеги Сурен Папикян представил ситуацию, создавшуюся в результате азербайджанской военной агрессии 13 сентября. Себастьян Лекорню подтвердил государственную позицию Франции по данному вопросу, согласно которой азербайджанские войска должны быть выведены с территории Республики Армения.
По итогам встречи достигнута договоренность о том, что оборонное ведомство Франции направит в Армению специальную делегацию с целью ознакомления с ситуацией на месте.