Չի կարելի պետությունը մուրացկան դարձնել. մուրացկաններին ինչ-որ բան տալիս են խղճահարությունից դրդված. իրավիճակը պայթյունավտանգ է. Քոչարյան (տեսանյութ) 09/28/2022   11:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Գտնվում ենք խորն անվտանգային ճգնաժամի մեջ, երբ իշխանությունն ի վիճակի չէ պաշտպանել երկրի տարածքայի ամբողջականությունը։ Վերջին իրավիճակը ցույց տվեց, որ չեն կարողանում նաև ներգրավվել մեր գործընկերներին՝ պայմանագրերով սահմանված պարտավորությունները կատարելու համար։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
«Իշխանությունը տարվել է ուտոպիստական «խաղաղության դարաշրջան» բացելու թեզով և այդ թեզի ներքո ուղղակի անտեսել է անվտանգության բազմաթիվ հարցեր, ինչը հերթական ձախողումն է՝ ընտրած կուրսի։ Բաքվի և Անկարայի դերը վերջին իրադարձությունների դեպքով շեշտակի աճել է, լծակներն ազդելու՝ Թուրքիայի և Ադրբեջանի վրա՝ նվազել է և այս իրավիճակում անտեսել անվտանգային հարցերը՝ սեփական ուժերի շրջանակներում՝ հանցավոր անգործություն է»,- նշեց Ռոբերտ Քոչարյանը՝ արձանագրելով, որ վարչապետի ելույթը ՄԱԿ-ում՝ խաղաղության դարաշրջանի հոգեհանգստի ելույթ էր, իր բովանդակությամբ այն նշանակում էր, որ նման սապսելիքներ չկան և դրանից հետո խոսել նույն բառապաշարով այստեղ՝ ներսում՝ անիմաստ է. «Հոգեհանգստի ժամանակ հանգուցյալին ոչ ոք առողջություն չի ցանկանում։ Այդ էջը պետք է փակել և բացել նոր էջ՝ այլ հիմքերի վրա հենված»։
Նրա խոսքով՝ վերջին իրադարձությունները ցույց են տվել, որ վիճակը Հայաստանում պայթյունավտանգ է, մի կողմից կա պարտադրանք՝ որոշում կայացնելու, մյուս կողմից՝ կա վտանգ, որ այդ որոշումը կարող է ներսից պայթեցնել իրավիճակը Հայաստանում և, գուցե, սա է այն գործոնը, որը կիսակախ վիճակում է թողել սպասվելիք որոշումները։
«Սա շատ օրինաչափ հետևանք է այն քաղաքականության, որ տարվել է Հայատսանում՝ 2018թ-ից և հատկապես 44-օրյա պատերազմում պարտվելուց հետո։ Մեր դերակատարությունը տարածաշրջանում շեշտակի նվազել է, եթե լինենք ավելի կոպիտ՝ մենք ինքներս այն հասցրել ենք «պլինտուսի» մակարդակի։ Մենք բանակցությունների սեղանի վրա ենք, ոչ թե՝ այդ սեղանի շուրջ։ Թույլերի, դողդողացողների ոչ ոք չի սիրում, ոչ ոք այդ կատեգորիայի մարդկանց հետ ընկերություն չի անում, նույնը՝ միջազգային հարաբերություններում է։ Մուրացկաններին ինչ-որ բան տալիս են՝ խղճահարության պատճառով, այլ ոչ թե՝ հարգանքի։ Չի կարելի պետությունը մուրացկան սարքել »,- նշեց նա։
Նա հիշեցրեց, որ հիմա մտքեր են հնչեցվում «միավորվենք ծանր որոշում կայացենլու համար», ապա ընդգծեց՝ կոնսոլիդացիան իրականացնում են ժողովրդին հաղթանակի մղելու համար, կապիտուլյացիայի համար կոնսոլիդացիայի կարիք չկա, կապիտուլյացիայի համար պետք է հակառակը՝ դեկոնսոլիդացիա։
«Հասկանո՞ւմ եք, այս պարզ ճշմարտություններն իրար խառնելը, չեմ հասկանում դա չգիտակցելով է արվում, թե նպատակադրված»,- նշեց Ռոբերտ Քոչարյանը՝ կապիտուլյացիան առաջացնում է անզորության զգացում, սա է միգուցե պետք այսօր այն մարդկանց, ովքեր կոչ են անում կոնսոլիդացվել կապիտուլյացիայի համար։
«Հնչում է թեզ՝ միավորվենք իշխանության շուրջ․ ավելի խորը պարզաբանեմ․ խնդիրը լուծելու համար, նախ այն պետք է ախտորոշես, և չեզոքացնես։ Հիմա մեզ ասում են՝ միավորվել պրոբլեմի շուրջ։ Մեր նպատակը ո՞րն է, փրկել Հայաստանը՞, թե՞ փրկել Հայաստանի պրոբլեմը։ Եվ սա բացարձակ ճշմարտություն է ոչ միայն բժշկության մեջ, կա ուռուցք՝ հեռացնել։ Կոնսոլիդացիա պետք է լինի ժողովրդից կամք պահանջող նպատակների համար։ Իշխանափոխությունն իմպերատիվ պահանջ է»,–ասաց Ռոբերտ Քոչարյանը։
11:31 28/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԻշխանությունն ի վիճակի չէ պաշտպանել երկրի տարածքային ամբողջականությունը. Քոչարյան
11:27 28/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱպագա բանակցային գործընթացը լինելու է Բաքու-Ստեփանակերտ ու ինչ-որ չափով՝ Մոսկվա
10:59 28/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՌոբերտ Քոչարյանը պատասխանում է լրագրողների հարցերին.ուղիղ
09:56 27/09/2022  |  ՄամուլՔոչարյանը հերթական ասուլիսն է հրավիրում «բոլորի համար» ֆորմատով․ «Փաստ»
16:31 25/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎեհափառի ու նախկին նախագահների հանդիպումից սպասումներն արհեստականորեն ուռճացվում են, մեծ ակնկալիքներ պետք չէ ունենալ. քաղտեխնոլոգ
22:59 22/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանում ստեղծված իրավիճակի առնչությամբ տեղի է ունեցել շահագրգիռ քննարկում, որոշում է ընդունվել շարունակել հանդիպումները.Մայր Աթոռը՝ Վեհափառի եվ նախկին նախագահների հանդիպման մասին

Власти увлеклись утопическим тезисом "эпохи мира" и проигнорировали многочисленные вопросы безопасности - Кочарян 09/28/2022   13:04  |  Лента новостей
Второй президент Армении Роберт Кочарян заявил, что страна находится в глубоком кризисе безопасности, когда власти не в состоянии защитить территориальную целостность государства.
По его словам, последние события показали, что власти также не способны привлечь наших партнеров к выполнению обязательств, установленных договорами.
“Власти увлеклись утопическим тезисом об открытии “эпохи мира” и под этим тезисом просто проигнорировали многочисленные вопросы безопасности, что является очередным провалом выбранного курса. Роль Баку и Анкары в последних событиях резко возросла, а рычагов воздействия на Турции и Азербайджана стало меньше. Игнорирование в сложивших условиях вопросов безопасности в пределах своих сил является преступным бездействием”, - заявил на пресс-конференции в среду Роберт Кочарян. Он  назвал выступление премьера в ООН речью на “панихиде по эпохе мира”. Как отметил экс-президент, по своему содержанию выступление означало, что подобных надежд нет, и после этого говорить об этом перед внутренней аудиторией, прибегая к той же лексике, - бессмысленное занятие.
“Во время панихиды никто не желает покойнику здоровья. Нужно закрыть эту страницу и открыть новую с опорой на другие основы”, - сказал он.
По словам второго президента, последние события показали, что ситуация в Армении взрывоопасная: с одной стороны, есть принуждение к принятию решения, а с другой – угроза того, что это решение может взорвать ситуацию в Армении изнутри, и, возможно,  это тот самый фактор, из-за которого принятие предстоящих решений зависло в воздухе.
“Это весьма закономерное последствие той политики, которая велась в Армении с 2018 года и особенно после поражения в 44-дневной войне. Наша роль в регионе  значительно ослабла. Грубо выражаясь, мы сами довели ее до  уровня ‘ниже плинтуса”. Мы на столе, а не за столом переговоров. Слабых и малодушных никто не любит, никто не дружит с этой категорией людей. Аналогичная ситуация и в международных отношениях. Попрошайкам подают из жалости, а не из уважения. Нельзя превращать государство в просящего милостыню”, - отметил он.
Он напомнил, что сейчас звучат мнения с призывом к “объединению для принятия решения” и подчеркнул, что  консолидация осуществляется для того, чтобы вести народ к победе; нужны в консолидации для капитуляции нет. По его словам, для капитуляции нужно обратное – деконсолидация.
“Вы понимаете, эти  простые истины путают, не понимаю, делают это неосознанно или целенаправленно?”- заявил Кочарян, отметив, что капитуляция вызывает чувство бессилия. Возможно, по его словам, это нужно тем, кто призывает к консолидации ради капитуляции.
“Звучит тезис с призывом объединиться вокруг власти. Для решения проблемы нужно сначала поставить диагноз и нейтрализовать. Теперь нас призывают объединиться вокруг проблемы. В чем заключается наша цель: спасти Армению или спасти проблему Армении? И это абсолютная истина не только в медицине. Если есть опухоль, то ее нужно удалить. Консолидация должна быть ради целей, требующих воли от народа. Смена власти является императивом”, - заявил Роберт Кочарян.
15:49 19/09/2022  |  Лента новостейВстреча Роберта Кочаряна с гражданами завершилась
14:28 19/09/2022  |  Лента новостейРоберт Кочарян проводит встречу с гражданами
13:58 24/06/2022  |  Лента новостейРоберт Кочарян отказался войти в состав попечительского совета фонда «Айастан»