Բաքուն ներխուժել է ՀՀ ինքնիշխան տարածք և սպառնում է հայաստանյան ժողովրդավարությանը. ԱԽ քարտուղար 09/27/2022   12:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Վաշինգտոն աշխատանքային այցի շրջանակներում հանդիպել է ամերիկացի ներկա և նախկին պաշտոնյաների, դեսպանների,  Քարնեգի հիմնադրամի և այլ վերլուծական կենտրոնների անդամների հետ:
Հանդիպմանը Գրիգորյանը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ձեռնարկած լայնածավալ ագրեսիան և դրա հետևանքները՝ մատնանշելով, որ նման քայլով Բաքուն ներխուժել է ՀՀ ինքնիշխան տարածք և սպառնում է հայաստանյան ժողովրդավարությանը: ԱԽ քարտուղարն ընդգծել է Երևանի հաստատակամությունը ժողովրդավարության ուղով ընթանալու հարցում:
Գրիգորյանը նաև անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից միջազգային հումանիտար իրավունքի կոպիտ խախտումներին և քաղաքացիական բնակչության ու ենթակառուցվածքների թիրախավորման փաստերին:
Հանդիպմանը քննարկվել է հայ-ամերիկյան համագործակցության երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ, ինչպիսին է՝ ժողովրդավարությունը և տնտեսական համագործակցությունը:
16:31 14/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԽ քարտուղարը Իգոր Խովաևին է ներկայացրել Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը
12:27 03/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանում հիստերիա է առաջացրել ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի այցը` Արցախ
20:07 19/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Գրիգորյանը Բրյուսելում հանդիպել է Հիքմեթ Հաջիևի հետ
13:01 03/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի պահանջը լեգիտիմ չէ. Արմեն Գրիգորյանը՝ Լաչինի միջանցքն այլ երթուղով փոխարինելու Ադրբեջանի պահանջի մասին
11:32 19/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՊատերազմի բերումով ԼՂ մուտք գործած ԶՈւ ստորաբաժանումները վերադառնում են ՀՀ. Արմեն Գրիգորյանը՝ ՊԲ-ում ծառայության մասին

Баку вторгся на суверенную территорию Армении и угрожает армянской демократии – секретарь Совбеза 09/27/2022   12:21  |  Лента новостей
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян в рамках рабочего визита в Вашингтон встретился с действующими и бывшими американскими чиновниками, послами, членами Фонда Карнеги и других аналитических центров.
На встрече Григорян представил предпринятую Азербайджаном широкомасштабную агрессию в отношении суверенной территории Армении и ее последствия, указав, что подобным шагом Баку вторгся на суверенную территорию РА и угрожает армянской демократии. Секретарь Совбеза подчеркнул решимость Еревана идти по пути демократии.
Григорян также коснулся фактов грубейшего нарушения Азербайджаном международного гуманитарного права и преднамеренного обстрела гражданского населения и объектов инфраструктуры.
На встрече обсуждался широкий спектр вопросов армяно-американского сотрудничества, таких как демократия и экономическая кооперация.