Ամենացավալին այն էր, որ 44 օր համառորեն պահած մեր դիրքից մեզ հանեցին. առանց կռվի դուրս եկանք, հրաման էր. ասացին, որ ամսի 9-ի փաստաթղթով դրանք էլ են հանձնվել. 44-օրյայի մասնակից նորակոչիկ 09/27/2022 15:01 | ԼՐԱՀՈՍ
Լևոն Պետրոսյանը երկու ամսվա ծառայող էր, երբ սկսվեց 44-օրյա պատերազմը. Ժամը 7։10 տղաները նախաճաշելու էին գնում, երբ թշնամին սկսեց ռզմբակոծել Մարտունու բնակելի թաղամասերն ու զորամասը։ Ճաշարանի փոխարեն թաքստոց մտնելը տևել է մի քանի րոպե։ Պատերազմ էր ու դիրքեր բարձրանալու հրաման էին ստացել նաև նորակոչիկները։
«Զենք-զինամթերք ստացանք ու բարձրացանք դիրքեր՝ առաջնագիծ։ Սկզբում շփոթված էինք, չէինք հասկանում՝ ինչ է կատարվում. մի քանի օր անց հարմարվեցինք, սովորական դարձավ էդ ամեն ինչը։ Զարմանալիորեն բոլորիս մոտ կար գիտակցում, որ կա՛մ առաջ պետք է գնանք, կա՛մ գոնե մեր տեղում մնանք։ Դուխներս տեղն էր, միմյանց էինք ոգևորում, Աստված էր ուժ տալիս»,- «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հիշում է 44-օրյայի մասնակիցը։
Տղաները մինչև նոյեմբերի 3-ն իրենց դիրքում են եղել։ Այդ օրը երեկոյան, երբ Մարտունի 2-րդ զորամասն արդեն թշնամին վերցրել էր, նրանց տեղափոխել են Կարվին կոչվող տեղամաս։ Հինգ օր մարտ վարելուց հետո, երբ զինամթերքն ու սնունդը սպառվել էին, տղաներին հաջողվում է մի կերպ դուրս գալ շրջափակումից։
«Երբ Մարտունի 2-րդ զորամասը վերցրեցին, մեր առաջին դասակը տարան դեպի Գյադուկ կոչվող տեղամաս, որպեսզի կասեցնեն թշնամու առաջխաղացումը դեպի Մարտունի քաղաք։ 2-3 ժամ մարտ վարելուց հետո, երբ դասակի կեսն արդեն զոհվել էր, իսկ դասակի հրամանատարը՝ վիրավորվել, մեր դասակը ևս տարան այդ կողմ։ Նոյեմբերի 4-ի լույս 5-ի գիշերը մոտ 80 հոգով գրոհեցին 19 հոգանոց մեր դասակի վրա։ Գրոհը հաջողությամբ հետ մղեցինք, բայց հաջորդ գրոհն արդեն՝ ամսի 7-ի լույս 8-ի գիշերը, ահավոր էր. քանի որ ամսի 5-ից շրջափակման մեջ էինք, և անգամ տեղյակ էլ չէինք, որ շրջափակման մեջ ենք, զինամթերքն ու սնունդը համարյա սպառվել էին։ Չեմ կարող բացատրել, թե ինչպես ստացվեց դուրս գալ շրջափակումից՝ այն էլ՝ առանց զոհերի։ Դա, ուղղակի անհնար էր թվում»,-պատմում է Լևոնը։
Նոյեմբերի 9-ին Լևոնն ու ջոկի մյուս տղաները նորից տեղափոխվել են Ակնայում գտնվող այն դիրքերը, որոնք պահել էին մինչև նոյեմբերի 3-ը։ Ջոկի հրամանատարը՝ կրտսեր սերժանտ Կամո Թադևոսյանը, ով Լևոնի պատմելով, այդ ամբողջ ընթացքում իրենց հետ՝ խրամատում է եղել, ամսի 9-ի առավոտյան արդեն այլ՝ ավելի վտանգավոր դիրք է բարձրացել։
Լևոնենց ջոկն Ակնայի դիրքերում մնացել է մինչև նոյեմբերի 19-ը։ Այդ օրը տղաներին ամենացավալի հարվածն էր սպասվում։ 44 օր այդ դիրքերը համառորեն պահելուց հետո առանց կռվի, առանց մեկ կրակոցի պետք է թողնեին ու դուրս գային. հրաման էր։ Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ փաստաթղթով հայկական կողմը պարտավորվել էր թշնամուն հանձնել նաև Ակնան։
«Դա ամենացավալի օրն էր։ Առանց կռվի պետք է թողնեինք ուդ դուրս գայինք։ Չէինք ուզում դուրս գալ, բայց ասացին՝ եթե դուրս չգաք, վատ կլինի, այդ հողերը հանձնվել են արդեն ինչ-որ փաստաթղթով... Մենք մեր ձեռքով քանդեցինք մեր դիրքերն ու հետ եկանք մինչև Վազգենաշեն՝ փաստացի թշնամուն նվիրելով Արցախյան առաջին պատերազմի ընթացքում ձեռք բերված ու մինչև 2020թ. նոյեմբերի 9-ի պահած հողը...»,-ցավով պատմում է 44-օրյայի մասնակիցը։
Լևոնը շեշտում է՝ Արցախի ազատագրված տարածքների ամեն մի կտորը կարևոր էր Հայաստան-Արցախի համար ու եթե ճիշտ քաղաքականություն ու դիվանագիտություն վարվեր պատերազմին զուգահեռ, ապա այսօր սահմանը Ջերմուկի, Գորիսի ու Վարդենիսի մոտով չէր անցնի...

Участник 44-дневной войны рассказал, как им удалось чудом выбраться из вражеского окружения и отстоять позиции в Акне 09/27/2022   15:54  |  Лента новостей
Левон Петросян служил в армии всего два месяца, когда началась 44-дневная война. В 07:10 ребята по обыкновению шли завтракать, когда враг начал обстрел жилых кварталов Мартуни и воинской части. Шла война, и приказ отправиться на позиции получили и новобранцы.
“Нам выдали оружие и боеприпасы, и мы отправились на передовую. Сначала мы были в некотором замешательстве, не понимали, что происходит. Спустя несколько дней все стало привычным. На удивление, у всех появилось осознание того, что либо мы пойдем вперед, либо останемся на своем месте. Боевой дух был на высоте, мы воодушевляли друг друга. Бог нам придавал сил”, - рассказал в беседе с “ФактИнфо” участник 44-дневной войны.
Ребята до 3 ноября находились на своей позиции. Вечером того же дня, когда враг уже захватил вторую воинскую часть Мартуни, их перебросили в район, расположенный выше села Кармир Шука Мартунинского района Арцаха. После пяти дней боев, когда боеприпасы и продовольствие были на исходе, ребятам каким-то образом удается выбраться из окружения.
“Когда захватили вторую воинскую часть Мартуни, наш первый взвод забрали в местечко под названием Гядук, чтобы остановить продвижение противника в сторону города Мартуни. После продлившегося 2-3 часа боя, в ходе которого половина взвода погибла, включая командира, наш отряд тоже перебросили в этот район. В ночь на 5 ноября подразделение в составе 80 человек атаковала  наш взвод из 19 человек. Мы успешно отбили атаку, однако следующая атака, предпринятая в ночь на 8 ноября, была ужасной, поскольку мы с 5 ноября находились в окружении и даже не знали, что попали в осаду. Боеприпасы и продовольствие были почти на исходе. Я не могу объяснить, как нам удалось выбраться из окружения, да еще без потерь. Это просто казалось невозможным”, - вспоминает Левон.
9 ноября Левона и ребят из его отряда снова перебросили на позиции в Акне, который они удержали до 3 ноября. Командир отделения младший сержант Камо Тадевосян, по словам Левона, все это время был с ними, в окопах, 9 ноября утром поднялся на другую, более опасную позицию.
Отряд Левона оставался на позициях в Акне до 19 ноября. В тот день ребят ждал самый болезненный удар: они должны были без боя, без одного выстрела оставить  позиции, которые они удерживали 44 дня в упорном сражении. Таков был приказ. По трехстороннему заявлению от 9 ноября армянская сторона обязалась сдать врагу также Акну.
“Это был самый тяжелый день. Мы должны были без боя оставить и уйти. Мы не хотели уходить, но нам сказали, что если мы этого не сделаем, то будет плохо, эти земли уже сдали по какому-то документу…Мы собственными руками разобрали наши позиции и вернулись обратно до Вазгенашена, фактически подарив врагу землю, которую обрели в ходе Первой Арцахской войны и отстояли до 9 ноября 2020 года”, - рассказывает с болью в сердце участник 44-дневной войны.
Левон подчеркивает, что каждая пядь освобожденной Арцахской земли важна для Армении и Арцаха, и если бы параллельно с войной велась грамотная политика и дипломатия, сегодня граница не пролегала бы близ Джермука, Гориса и Вардениса.