Մեղրեցիները ոչ մի գումարի դիմաց ոչ մի թիզ հող չեն պատրաստվում վաճառել ոչ մեկին. ՔՊ-ական պատգամավոր 09/22/2022   11:26  |  Մեկնաբանություն
Վերջին շրջանում տեղեկություններ են տարածվում այն մասին, որ Մեղրի համայնքի Շվանիձոր բնակավայրի սահմանային գոտում գտնվող այգիները, հողամասերն օտարվում են և գնվում Ռուսաստանի Դաշնության սահմանապահ զորքերի կողմից։ Այս մասին ֆեյսբուքի իր էջում գրել է ՔՊ-ական պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը.
«Կատարված ուսումնասիրություններով պարզվել է, որ տեղեկությունները չեն համապատասխանում իրականությանը, որևէ հողամաս Շվանիձոր, Նռնաձոր հատվածում չի օտարվել, ՌԴ սահմանապահները որևէ տարածք չեն գնել և չեն էլ կարող գնել։
Պարզվել է, որ խոսակցությունների համար առիթ է հանդիսացել այն հանգամանքը, որ Շվանիձոր համայնքին պատկանող այգեգործական մի շարք հողամասեր գտնվում են սահմանային գոտում, իսկ սահմանային գոտի մուտք գործելու համար անհրաժեշտ է սահմանապահ ծառայությունից ստանալ անցագրեր։
Մեղրի համայնքի ղեկավարի կողմից կազմակերպվել է այդ գործընթացը, այգիների, հողամասերի սեփականատերերի, այգեգործների անձնագրերի և այլ փաստաթղթերի պատճենները վերցվել, համապատասխան ստուգումներ կատարելուց հետո ներկայացվել են ՌԴ սահմանապահ ծառայությանը՝ նոր անցագրեր ստանալու համար։ Անցագրերը տրվում են մեկ տարի ժամկետով, և այս գործընթացն ամեն տարի կրկնվում է։
Փաստորեն ամեն տարի կրկնվող նոր անցագրերի ստացման գործընթացը տեղիք է տվել տարաբնույթ խոսակցությունների և տեղեկությունների տարածմանը։
Հ.Գ. Մեղրեցիները ոչ մի գումարի դիմաց ոչ մի թիզ հող չեն պատրաստվում վաճառել ոչ մեկին. սա ապացուցված է տասնամյակների պատմությամբ։ Բացի այդ, նման գործընթացները գտնվում են պետության խիստ հսկողության ներքո»,-գրել է նա։
09:59 22/09/2022  |  ՄամուլՔՊ-ական պատգամավորները վրդովված են եղել զոհվածների ծնողների պահվածքից եւ «իտոգի» են եկել. «Հրապարակ»
10:13 20/09/2022  |  ՄամուլՔՊ-ում մտածում են՝ ի՞նչ անել, երբ վտանգվի իշխանությունը. «Փաստ»
13:50 18/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԿա մեկ միջանցք և դա Լաչինի միջանցքն է. Սիմոնյան
09:25 17/09/2022  |  ՄամուլԻշխող թիմում նորից հանրաքվեի կամ ԱԺ արտահերթ ընտրությունների թեման է քննարկվում ․ «Հրապարակ»
08:57 17/09/2022  |  ՄամուլԴժգոհ են սեփական խմբակցության ներսում. «Փաստ»
17:51 16/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի խորհրդարանի պատգամավորները հանդիպել են ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության գործընկերների հետ

Мегринцы никому и ни за какие деньги не собираются продавать ни пяди земли - депутат НС Армении 09/22/2022   11:57  |  Комментарий
В последнее время муссируется информация о том, что сады и земельные участки в районе села Шванидзор общины Мегри отчуждаются и скупаются пограничными войсками Российской Федерации. Информацию прокомментировал депутат парламента Армении от правящей фракции “Гражданский договор” Армен Хачатрян.
“На основании проведенных исследований установлено, что информация не соответствует действительности. Ни один земельный участок в районе Шванидзора и Нрнадзора не был отчужден, никаких земельных участков российские пограничники не покупали и не могут купить”, - написал он на своей странице в Facebook.
По его словам,  выяснилось, что поводом для разговоров послужило то, что ряд садоводческих участков, принадлежащих общине Шванидзор, находятся в пограничной зоне, а для въезда в пограничную зону необходимо получить пропуска от пограничной службы.
“Главой общины Мегри был организован этот процесс. Были взяты копии паспортов и других документов владельцев садов, приусадебных участков, садоводов и после соответствующих проверок представлены погранслужбе РФ для получения новых пропусков. Пропуска выдаются на один год, и этот процесс повторяется каждый год”, - отметил он.
Фактически, по его словам, ежегодно повторяющийся процесс получения пропусков стал поводом к разного города разговорам.
“Мегринцы ни за какие деньги не собираются продавать ни пяди земли кому бы то ни было: это доказано десятилетиями истории. Кроме того, подобные процессы находятся под строгим государственным конктролем”, - добавил Армен Хачатрян в качестве постскриптума.