Ժամկետային զինծառայող Դավիթ Գիշյանը սպանվել է ադրբեջանական գերության մեջ. Թեեւ ՄԻԵԴ-ը Ադրբեջանից տեղեկություն էր պահանջել նրա պահման պայմանների մասին՝ վերջնաժամկետ սահմանելով սեպտեմբերի 22-ը 09/19/2022   12:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ժամկետային զինծառայող Դավիթ Գիշյանը սպանվել է՝ ադրբեջանական գերության մեջ։
Նշենք, որ ադրբեջանական տելեգրամյան ալիքները տեսանյութ էին տարածել, համաձայն որի՝ ուսի շրջանում վիրավորում ստացած զինծառայողը հայտնվել է գերության մեջ; Տարածված տեսանյութից հարազատները ճանաչել էին ժամկետային զինծառայող Դավիթ Գիշյանին՝ ծնված 2002թ.։ Տեսանյութը տարածել էր նաև Դավիթ Գիշյանի հայրը՝ տեղեկացնելով, որ գերեվարված զինծառայողն իր որդին է։ Սեպտեմբերի 17-ին Ադրբեջանը հայկական կողմին է փոխանցել 32 հայ զինծառայողի մարմին, որոնց թվում եղել է նաև Գիշյանը։
Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչության մամուլի քարտուղար Հասմիկ Սամվելյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ Դավիթ Գիշյանը, փաստացի, սպանվել է գերության մեջ, ինչի մասին այսօր առավոտյան տեղեկացրել են ՄԻԵԴ-ին։
«Տեղեկացրել ենք ԵԴ-ին, որ Ադրբեջանը կոպտորեն խախտել է Մարդու իրավունքների Եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածը՝ կյանքի իրավունքը։ Դիմել ենք նաև ՄԻԵԿ 3-րդ հոդվածով, որը պաշտպանում է անձին խոշտանգումներից ու նվաստացուցիչ վերաբերմունքից։
Պահանջում ենք Ադրբեջանի նկատմամբ արագ կիրառել հրատապ միջոց, ոչ թե ժամանակ խնդրել պատասխանի համար»»,- նշեց Սամվելյանը՝ հավելելով, որ նույն տեղեկությունները կուղարկվեն նաև ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարան։
Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ կառավարության սեպտեմբերի 16-ի նիստում հայտարարել էր, որ ունենք հաստատված 135 զոհ՝ նշելով, որ թիվը վերջնական չէ։ Իսկ Կարմիր Խաչից ավելի վաղ հաստատել էին, որ Ադրբեջանը պատրաստակամություն է հայտնել միակողմի հանձնել 100 հայ զինվորի մարմին։ Սեպտեմբերի 17-ին Ադրբեջանը հայկական կողմին է փոխանցել 32 մարմին։
Նշենք, որ ավելի վաղ գերիների տեսանյութերի մասով ՄԻԵԴ-ը հարցում է արել Ադրբեջանին, արդեն սեպտեմբերի 13-ի դրությամբ նույնականացված 1 գերու եւ տեսանյութերում երեւացող մնացած չնույնականացված գերիների մասով (գտնվելու վայրի, պահման պայմանների, առողջական վիճակի մասին)՝ ժամկետ տալով մինչեւ սեպտեմբերի 22-ը, սակայն նույնականացված մեկ գերին եղել է Դավիթ Գիշյանը, որի կյանքի իրավունքն Ադրբեջանը խախտել է։
11:30 04/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԶոհված զինծառայողների մասունքները Աբովյանի դիահերձարանում ոչ պատշաճ պայմաններում պահելու դեպքով քննություն չի իրականացվի.բողոքը մերժվել է
17:00 28/07/2022  |  Մեկնաբանություն44 օրյա պատերազմի մասնակից Հայկը սկսել է քայլել.Սարգիս Ստեփանյան

Армянский военнослужащий был убит в азербайджанском плену 09/19/2022   12:28  |  Лента новостей
Ранее в азербайджанских Telegram-каналах появилось видео, на котором видно, что армянский военнослужащий получил ранение в область плеча и попал в плен. По просочившимся в Сеть кадрам родители узнали солдата-срочника Давида Гишяна(2002 г.р.). Видео также опубликовал отец Давида Гишяна, сообщив, что оказавшийся в плену военнослужащий его сын. 17 сентября Азербайджан передал Армении тела 32 армянских военнослужащих, среди которых был также Гишян.
Пресс-секретарь представительства РА по международным правовым вопросам Асмик Самвелян в беседе с "ФактИнфо" сообщила, что Давид Гишян фактически был убит в плену, и утром они проинформировали об этом ЕСПЧ.
"Мы уведомили Европейский суд о том, что Азербайджан грубо нарушил статью 2 Европейской конвенции по правам человека – право на жизнь.  Мы также обратились к статье 3 ЕКПЧ, которая защищает человека от пыток и унижающего достоинство обращения. Мы требуем применения срочных мер в отношении Азербайджана”, - отметила Самвелян.
Она добавила, что аналогичная информация будет направлена также в Международный суд ООН.
13 сентября ночью  подразделения ВС Азербайджана начали интенсивный обстрел армянских позиций с применением артиллерии, БПЛА и крупнокалиберного стрелкового оружия в направлении Гегаркуникской, Сюникской и Вайоцдзорской областей Армении. Премьер Армении, выступая в НС заявил, что Азербайджан предпринял атаки сначала по четырем, а затем еще по двум-трем направлениям. Глава Генштаба ВС РА официально подтвердил, что противник вторгся на суверенную территорию Армении шириной фронта в 8,5 км и глубиной до 7,5 км.
Никол Пашинян на заседании правительства в четверг сообщил о 135 погибших с армянской стороны в результате агрессии Азербайджана, отметив, что эта цифра, к сожалению, не окончательная. Ранее в МККК подтвердили, что Азербайджан выразил готовность в одностороннем порядке передать тела 100 армянских военнослужащих. 17 сентября Азербайджан передал армянской стороне тела 32 военнослужащих.
Отметим, что ранее ЕСПЧ запросил у Азербайджана сведения по поводу одного идентифицированного уже 13 сентября и остальных неидентифицированных пленных(местонахождение, условия содержания, состояние здоровья), запечатленных на кадрах. ЕСПЧ установил срок для Баку до 22 сентября. Одним из  идентифицированных пленных  был Давид Гишян, чье право на жизнь было нарушено.