Նոր գերիների տեսանյութերի մասով ՄԻԵԴ-ը հարցում է արել Ադրբեջանին 09/16/2022   13:32  |  Մեկնաբանություն
ՄԻԵԴ 39-րդ կանոնի մասով Դատարանը սեպտեմբերի 16-ին որոշում է կայացրել: Այս մասին հայտնում է միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչը:
1. Խաղաղ բնակավայրերի թիրախավորման արգելքի պահանջի մասով ՄԻԵԴ-ը նշել է, որ 2020 թվականի սեպտեմբերի 29-ի որոշումը ուժի մեջ է եւ տարածվում է այս դեպքերի վրա (2020 թվականի որոշմամբ կողմերին կոչ էր արել պահպանել Կոնվենցիայի պահանջները, նաեւ գերիների մասով)։ Որոշմամբ ՄԻԵԴ-ը նշել է, որ ցանկացած շեղում կարող է հանգեցնել այս մոտեցման փոփոխության։
2. Գերիների տեսանյութերի մասով ՄԻԵԴ-ը հարցում է արել Ադրբեջանին, արդեն սեպտեմբերի 13-ի դրությամբ նույնականացված 1 գերու եւ տեսանյութերում երեւացող մնացած չնույնականացված գերիների մասով (գտնվելու վայրի, պահման պայմանների, առողջական վիճակի մասին)՝ ժամկետ տալով մինչեւ սեպտեմբերի 22-ը։
Նշենք նաև, որ հայ ռազմագերիների նույնականացման աշխատանքները շարունակում ենք գործընկեր կառույցների հետ, որոնց արդյունքները պարբերաբար լրացնում ենք Եվրոպական դատարան ուղարկված մեր դիմումներով։
22:46 13/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը դիմել է Եվրոպական դատարան՝ պահանջելով միջանկյալ միջոցներ կիրառել ընդդեմ Ադրբեջանի
17:38 24/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻԵԴ-ը մերժել է Հայաստանին ուղղված Ադրբեջանի դիմումը
20:46 19/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԲերձոր եւ Աղավնո համայնքների բնակչության տեղահանման մասին ՄԻԵԴ-ը արձանագրել է, որ կիրառելի է 2020 թվականի սեպտեմբերի 29-ի որոշումը
10:14 11/08/2022  |  ՄամուլՆոր կարգավորումներ կգործեն. «Հրապարակ»
09:51 06/08/2022  |  ՄամուլՄԻԵԴ դիմելու կարգում փոփոխություն կլինի. «Ժողովուրդ»
14:52 02/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը նոր միջպետական ամբողջական գանգատ է ներկայացրել ՄԻԵԴ՝ ընդդեմ Ադրբեջանի

ЕСПЧ запросил у Азербайджана данные о пленных 09/16/2022   14:15  |  Лента новостей
16-го сентября ЕСПЧ принял решение по правилу 39, Об этом сообщает представитель РА по международным правовым вопросам
Относительно запрета на обстрелы мирных населенных пунктов, ЕСПЧ отметил, что решение Суда от 29 сентября 2020 года распространяется и в данном случае (отметим, что в прежнем решении также говорится о необходимости соблюдения требований Конвенции по пункту военнопленных).
В решении ЕСПЧ отметил, что любое отклонение может привести к изменению данного подхода.
Что касается видео с пленными, то ЕСПЧ запросил у Азербайджана сведения по поводу одного идентифицированного уже 13 сентября и остальных неидентифицированных пленных(местонахождение, условия содержания, состояние здоровья), запечатленных на кадрах. ЕСПЧ установил срок для Баку до 22 сентября.
Также ЕСПЧ установил срок для Баку, в который азербайджанская сторона должна предоставить сведения о пленных, которые запечатлены на видеокадрах, и захваченных 13-го сентября.