ՀԺՄ-ն խստորեն դատապարտում է ԱԺ-ում լրագրողների նկատմամբ կատարված ոտնձգությունները, այդ թվում՝ ներկայացուցչական մարմնի ղեկավարի՝ ԱԺ նախագահի հրահանգով 09/15/2022   20:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Ժուռնալիստների միությունը հայտարարություն է տարածել MediaHub.am կայքի լրագրող Անի Գևորգյանի նկատմամբ ԱԺ-ում դրսեւորված բռնության ու մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելու դեպքի առթիվ։
«Այսօր Ազգային ժողովում իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Քրիստինե Պողոսյանն անհավասարակշիռ պահվածքով և ոչ կոռեկտ բառապաշարով արձագանքեց MediaHub.am կայքի լրագրող Անի Գևորգյանին՝ ի պատասխան լրագրողի հնչեցրած հստակ, հավանաբար պատգամավորին դժվար կացության մեջ գցող հարցերին: Պատգամավոր Քրիստինե Պողոսյանը, հայտարարելով, որ ԱԺ-ն իր տունն է, պահանջեց լրագրողից հեռանալ, իսկ երբ լրագրողն ընդդիմացավ, պատգամավորը ձեռքը մեկնեց դեպի սեղանին դրված հեռախոսը (ամենայն հավանականությամբ)՝ փորձելով այն նետել լրագրողի ուղղությամբ, ինչը կանխեցին նրա իսկ գործընկեր պատգամավորները:
Թեև անհավասարակշիռ վարքագիծ դրսևորած պատգամավորին գործընկերները մի կերպ հեռացրեցին տարածքից, բայց քիչ անց նրան օգնության հասավ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը: Նա էլ Խորհրդարանի անվտանգության աշխատակիցներին հրահանգեց լրագրող Անի Գևորգյանին դուրս հանել ԱԺ շենքից, ինչն անհապաղ կատարեցին. լրագրողի նկատմամբ բռնություն գործադրելով, թևերից բռնած քարշ տալով՝ նրան դուրս բերեցին ԱԺ շենքից:
Տեղի ունեցածից հետո լրագրողների հետ զրույցում Ալեն Սիմոնյանը ոչ միայն հայտարարեց, որ չի պատրաստվում պատգամավոր Քրիստինե Պողոսյանի վարքագիծը քննության առնել, այլև, որ ինքն առաջնորդվելու է ԱԺ կանոնակարգ օրենքի նոր դրույթներին համապատասխան, ըստ որոնց՝ ԱԺ գործունեությունը խաթարող լրագրողը պետք է հեռացվի: «Վաղուց էր պետք դա անել: Փառք Աստծո, օրենքն արդեն ընդունել ենք»,- հայտարարել է Ալեն Սիմոնյանը:
Ակնհայտ է, որ մամուլի նկատմամբ իշխանությունների նման, մեղմ ասած, պաշտոնյային ոչ հարիր վերաբերմունքը պայմանավորված է վերջին օրերին երկրում տեղի ունեցող՝ իրենց անհանգստացնող իրադարձություններով, ռազմաճակատին զուգահեռ՝ քաղաքական հարթությունում կատարվող ստվերային գործընթացներով և դրանց նկատմամբ հասարակության մեջ առաջացած արդարացի վրդովմունքով:
Իշխանությունը, ինչպես նախկինում, այնպես էլ այսօր, իրենց սխալների ու թերությունների մասին հանրությանն իրազեկող մամուլը համարում է թշնամի, քանի որ մեծապես ազատ ու իշխանության վերահսկողությունից դուրս գործող ԶԼՄ-ների աշխատանքի շնորհիվ է հասարակությունը տեղեկանում իր թիկունքում կատարվող իրադարձությունների մասին:
Հայաստանի Ժուռնալիստների միությունը խստորեն դատապարտում է այսօր Ազգային ժողովում լրագրողների նկատմամբ կատարված ոտնձգությունները, այդ թվում՝ ներկայացուցչական մարմնի ղեկավարի՝ ԱԺ նախագահի հրահանգով, իշխանությունից պահանջում է ժողովրդավարության սկզբունքներին հավատարիմ գործելաոճ դրսևորել, կատարվածն արժանացնել իրավական գնահատականի, պատասխանատվության ենթարկել սեփական թիմի անդամ այն պատգամավորներին, որոնք առաջին անգամ չէ, որ լրագրողներին սպառնում են հաշվեհարդարով: Անպատժելիությունը ծնում է ամենաթողություն. այս դեպքում հիշատակված պատգամավորը ոչ միայն սպառնացել է, այլև փորձել է կոնկրետ գործողությունների դիմել:
Կոչ ենք անում մամուլի ազատության հարցերով զբաղվող տեղական և միջազգային կազմակերպություններին, մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ իրապես զբաղվող միավորներին ու անհատներին՝ ցուցաբերել համարժեք գործելակերպ, զսպել ու կանխել ազատ խոսքի նկատմամբ իշխանության ահագնացող ոտնձգությունները:
Մեր գործընկերներին կոչ ենք անում, անկախ ստեղծված իրավիճակից, պահպանել մասնագիտական էթիկայի բոլոր նորմերը և սատար կանգնել միմյանց»:
19:45 15/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՁեւավորվում է հստակ պլան, թե ինչ պետք է անել. Չալաբյան(տեսանյութ)
19:33 15/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎաղվանից շրջափակել իշխանական հենասյուն համարվող օբյեկտները ու թույլ չտալ, որ շարունակեն ազգադավ գործունեությունը, հայտարարել դասադուլ եւ գործադուլ. Կարին Տոնոյան (տեսանյութ)
19:19 15/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵրկու օրում արդեն ունենք 300-ից ավել զոհեր, գերիներ, անհետ կորածներ. նահատակված հերոսի մայր (տեսանյութ)
18:14 15/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանի հրաժարականը պահանջող քաղաքացիները հավաքվում են ԱԺ-ի մոտ. ոստիկանները զինված են վահաններով

Союз журналистов Армении решительно осуждает посягательства в отношении журналистов в НС 09/16/2022   13:16  |  Лента новостей
Союз журналистов Армении распространил заявление  по поводу инцидента с применением силы в отношении корреспондента издания MediaHub.am Ани Геворкян и воспрепятствования ее профессиональной деятельности. Заявление публикуем ниже:
“Сегодня депутат правящей фракции «Гражданский договор» в Национальном Собрании Кристине Погосян неуравновешенным поведением и некорректной лексикой отреагировала в ответ на четкие вопросы журналистки сайта MediaHub.am Ани Геворгян, которые, вероятно, поставили депутата в трудную ситуацию. Заявив, что НС - ее дом, депутат Кристине Погосян потребовала, чтобы журналист удалилась, а когда та воспротивилась, депутат протянула руку к лежащему на столе телефону, (по всей вероятности) пытаясь бросить его в сторону журналиста, чему, однако, помешали ее же коллеги-депутаты․
Несмотря на ее неуравновешенное поведение, коллегам каким-то образом все-таки удалось вывести депутата из помещения, но вскоре ей на помощь пришел председатель НС Ален Симонян. Он приказал сотрудникам Службы безопасности парламента вывести журналистку Ани Геворкян из здания НС, что они незамедлительно и сделали, применяя насилие в отношении журналиста, ее за руки выволокли из здания НС․
После произошедшего в беседе с журналистами Ален Симонян заявил, что не собирается рассматривать поведение депутата Кристине Погосян, и что он намерен руководствоваться новыми положениями регламента НС, согласно которым подлежат выдворению журналисты, мешающие работе парламента․ "Давно было пора это сделать. Слава Богу, мы уже приняли закон", - заявил Ален Симонян.
Очевидно, что подобное, мягко говоря, не подобающее чиновнику отношение властей к прессе обусловлено происходящими в последние дни в стране тревожными событиями, а также происходящими параллельно развитию ситуации на фронте теневыми процессами в политической плоскости и справедливым возмущением в обществе по отношению к ним․
Как в прошлом, так и сегодня, власти враждебно настроены по отношению к СМИ, информирующим общественность об их ошибках и недостатках, поскольку благодаря работе свободных и неподконтрольных властям СМИ общество узнает о происходящих за его спиной событиях․
Союз журналистов Армении решительно осуждает посягательства в отношении журналистов, совершенные сегодня в Национальном собрании, в том числе по распоряжению руководителя представительного органа-председателя НС, требует от властей проявить лояльность к принципам демократии, удостоить произошедшее правовой оценки, привлечь к ответственности тех депутатов - членов собственной команды, которые не впервые угрожают журналистам расправой․ Безнаказанность порождает вседозволенность. в данном случае упомянутый депутат не только пригрозил, но и попытался прибегнуть к конкретным действиям․
Призываем местные и международные организации, занимающиеся вопросами свободы прессы, людей,  занимающиеся защитой прав человека, проявить адекватную позицию, сдержать и предотвратить усиливающиеся посягательства властей на свободу слова․
Призываем наших коллег, независимо от сложившейся ситуации, соблюдать все нормы профессиональной этики и поддерживать друг друга”.