Ժամը 14։00-ի դրությամբ իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին շարունակում է ծայրահեղ լարված մնալ. ՀՀ ՊՆ մամուլի քարտուղար (տեսանյութ) 09/13/2022   14:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ժամը 14։00-ի դրությամբ իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանագծի որոշ հատվածներում շարունակում է ծայրահեղ լարված մնալ: Այս մասին հաղորդում է ՀՀ ՊՆ մամուլի քարտուղար Արամ Թորոսյանը։
«Չնայած հրետակոծության ինտենսիվության զգալի թուլացմանը՝ հակառակորդը շարունակում է դիրքային առաջխաղացման փորձերը, մասնավորապես՝ Ներքին Հանդի, Վերին Շորժայի, Արտանիշի և Սոթքի ուղղությամբ։ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի ստորաբաժանումները շարունակում են ողջ ծավալով կատարել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրները:
Ադրբեջանական լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով զոհերի նախնական թիվը՝ 49, արդեն հրապարակվել է հանրապետության վարչապետի կողմից։
Տվյալների լիարժեք ճշտումներից հետո պաշտպանության նախարարությունը լրացուցիչ տեղեկություններ կհայտնի զոհերի և վիրավորների թվի մասին:
Ինչպես արդեն նշվել է, ադրբեջանական ստորաբաժանումների կողմից թիրախավորվել են նաեւ քաղաքացիական ենթակառուցվածքները, ինչի հետևանքով քաղաքացիական անձանց շրջանում նույնպես վիրավորներ կան:
Պաշտպանության նախարարությունը մանրամասն ուսումնասիրում է ադրբեջանական տելեգրամ ալիքներում հրապարակվող տեսանյութերը՝ կապված հայ զինծառայողների հետ։ Դրանց վերաբերյալ նույնպես կլինեն հավելյալ պարզաբանումներ։
Պաշտպանության նախարարությունը կշարունակի պարբերաբար հանդես գալ իրադրության հետագա զարգացումների վերաբերյալ պաշտոնական հաղորդագրություններով»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:
04:18 13/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՈրոշ ուղղություններով ադրբեջանական ստորաբաժանումները ձեռնարկել են դիրքային առաջխաղացման գործողություններ.ՊՆ

Ситуация на армяно-азербайджанской границе остается крайне напряженной – Минобороны Армении 09/13/2022 14:59 | Лента новостей
По состоянию на 14:00 ситуация на армяно-азербайджанской границе остается крайне напряженной, сообщает пресс-секретарь Минобороны Армении Арам Торосян.
“Несмотря на существенный спад интенсивности ракетных обстрелов, противник продолжает попытки продвижения в направлении Неркин Ханда, Вардениса, Верин Шоржи, Артаниша и Сотка. Подразделения ВС Армении в полном объеме продолжают выполнять поставленные перед ними задачи”, - говорится в заявлении.
По предварительным данным, число погибших в результате широкомасштабной агрессии составляет 49, данные уже были опубликованы премьером Армении.
Как уже было ранее отмечено, азербайджанские подразделение подвергли обстрелу также объекты гражданской инфраструктуры, в результате чего среди гражданских лиц есть ранение.
Кроме того, Минобороны сообщило, что изучает опубликованные в азербайджанских Telegram-каналах видеоролики, связанные с армянскими военнослужащими и даст дополнительные разъяснения.