ՄԱԿ-ի Միջազգային իրավունքների կոմիտեն՝ արձանագրել է Բելոռուսը իրավունք չուներ Լապշինին հանձնել Ադրբեջանին, որտեղ նրան կարող էին խոշտանգել 09/09/2022   12:24  |  Քրեական խրոնիկոն
ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների կոմիտեն հօգուտ լրագրող, բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի որոշում է կայացրել՝ արձանագրելով, որ Բելառուսը և Ադրբեջանը պատասխանատու են նրա նկատմամբ իրականացվող հետապնդման համար։
Երկու պետությունները պարտավոր են 180 օրվա ընթացքում ողջամիտ փոխհատուցում վճարել Լապշինին։
ՄԱԿ-ի ՄԻԿ-ն ուղիղ տեքստով արձանագրել է, որ Բաքվի բոլոր փորձերը՝ քրեականացնելու լրագրողների մուտքը Արցախ՝ հակասում է ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հռչակագրին, իսկ Բելառուսը չէր կարող նրան փոխանցել մի պետության, որտեղ նրան կարող էին խոշտանգել։
12:07 07/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԻր պատմական հայրենիքում ԼՂ ժողովրդի անվտանգության երաշխավորման միջոցով հակամարտության կարգավորումն անհրաժեշտություն է տարածաշրջանային կայուն խաղաղության համար.ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ
22:37 01/09/2022  |  Միջազգային լրահոսՄԱԿ-ի ԱԽ-ն Ուկրաինայի հարցով նիստ կանցկացնի սեպտեմբերի 22-ին
19:56 01/09/2022  |  Միջազգային լրահոսՌուսաստանը ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի նիստ է պահանջել Զապորոժիեի ԱԷԿ-ի իրադրության շուրջ
22:39 22/08/2022  |  Միջազգային լրահոսԱյժմ միջուկային հակամարտության վտանգը վերջին տասնամյակների ընթացքում ամենալուրջն է. ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար
16:12 19/08/2022  |  Միջազգային լրահոսՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը ժամանել է Օդեսա
23:38 16/08/2022  |  Միջազգային լրահոսԷրդողանը մտադիր է քննարկել Գուտերեշի եւ Զելենսկու հետ ուկրաինական կարգավորումը
21:21 16/08/2022  |  Միջազգային լրահոսՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը Լվովում կհանդիպի Ուկրաինայի եւ Թուրքիայի նախագահների հետ
11:33 28/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԹուրքիայի ԱԳՆ-ն դատապարտել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նախագահի այցը Ծիծեռնակաբերդ

Комитет ООН по правам человека вынес решение в пользу блогера Лапшина 09/09/2022   12:39  |  Криминальная хроника
Комитет ООН по правам человека вынес решение в пользу журналиста и блогера Александра Лапшина, признав Беларусь и Азербайджан ответственными за его преследования.
Оба государства в течение 180 дней обязаны выплатить Лапшину адекватную компенсацию.
Комитет ООН по правам человека прямо констатировал, что все попытки Баку криминализировать въезд журналистов в Арцах противоречат декларации прав человека ООН, а Беларусь не имела права выдавать его государству, где его могли ждать пытки.
14:07 20/05/2021  |  Международные новостиЕСПЧ признал власти Азербайджана виновными в покушении на убийство блогера Лапшина в бакинской тюрьме
20:10 26/12/2020  |  Политика"Не вижу лидера, способного взять ответственность за власть": Александр Лапшин
15:27 22/01/2019  |  Лента новостейЛапшин хочет рассказать в своем блоге об армянских селах, подвергающихся обстрелам со стороны Азербайджана
14:24 22/01/2019  |  Лента новостейЕСПЧ принял к своему производству иск блогера Лапшина против Азербайджана