Իր պատմական հայրենիքում ԼՂ ժողովրդի անվտանգության երաշխավորման միջոցով հակամարտության կարգավորումն անհրաժեշտություն է տարածաշրջանային կայուն խաղաղության համար.ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ 09/07/2022   12:07  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 6-ին Նյու Յորքում կայացած, Խաղաղության մշակույթին նվիրված ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի բարձրաստիճան ֆորումին (High Level Forum on the Culture of Peace) ելույթով հանդես է եկել ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանը։ Այս տեղեկությունը հայտնում  է ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցչության գրասենյակը։
«Նա, մասնավորապես, նշել է, որ, չնայած անհանդուրժողականության և այլատյացության դեմ պայքարի ոլորտում միջազգային հանրության ջանքերին, դրանց տարբեր դրսևորումները շարունակում են անարգել գոյություն ունենալ աշխարհի տարբեր վայրերում։ Ընդգծվել է, որ Հայաստանը բազմիցս է ահազանգել Ադրբեջանի քաղաքական խոսույթում գերիշխող ատելության խոսքի և ռասիզմի վերաբերյալ, ինչը նաև արձանագրվել է միջազգային կառույցների կողմից։
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի հետևանքներին` դեսպան Մարգարյանը ֆորումի մասնակիցների ուշադրությունն է հրավիրել Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց վերադարձը մերժելու և հակամարտության գոտի ՄԱԿ կառույցների, ներառյալ՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մուտքը խոչընդոտելու վրա։
Ադրբեջանի կողմից սադրիչ և ռազմատենչ գործողությունների ու հռետորաբանության վերաբերյալ Մhեր Մարգարյանը նշել է, որ դա նաև ի ցույց է դնում, որ ոմանց համար սպառնալիքի, հրահրման և ագրեսիայի մշակույթը շարունակում է գերիշխել  խաղաղության մշակույթին։
ՀՀ մշտական ներկայացուցիչը ընդգծել է իր պատմական հայրենիքում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգության, մարդու հիմնարար իրավունքների և արժանապատիվ կյանքի երաշխավորման միջոցով հակամարտությունը կարգավորելու անհրաժեշտությունը՝ տարածաշրջանային կայուն խաղաղության  համար։
22:37 01/09/2022  |  Միջազգային լրահոսՄԱԿ-ի ԱԽ-ն Ուկրաինայի հարցով նիստ կանցկացնի սեպտեմբերի 22-ին
19:56 01/09/2022  |  Միջազգային լրահոսՌուսաստանը ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի նիստ է պահանջել Զապորոժիեի ԱԷԿ-ի իրադրության շուրջ
22:39 22/08/2022  |  Միջազգային լրահոսԱյժմ միջուկային հակամարտության վտանգը վերջին տասնամյակների ընթացքում ամենալուրջն է. ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար
16:12 19/08/2022  |  Միջազգային լրահոսՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը ժամանել է Օդեսա
23:38 16/08/2022  |  Միջազգային լրահոսԷրդողանը մտադիր է քննարկել Գուտերեշի եւ Զելենսկու հետ ուկրաինական կարգավորումը
21:21 16/08/2022  |  Միջազգային լրահոսՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը Լվովում կհանդիպի Ուկրաինայի եւ Թուրքիայի նախագահների հետ
11:33 28/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԹուրքիայի ԱԳՆ-ն դատապարտել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նախագահի այցը Ծիծեռնակաբերդ

Армения неоднократно предупреждала о доминировании в политическом дискурсе Азербайджана риторики ненависти и расизма – постпред РА при ООН 09/07/2022   14:14  |  Лента новостей
Постоянный представитель Армении при ООН Мгер Маргарян выступил на Форуме высокого уровня по культуре мира Генеральной Ассамблеи ООН (High Level Forum on the Culture of Peace), состоявшемся 6 сентября в Нью-Йорке. Об этом сообщает офис постоянного представительства Армении в ООН.
Он, в частности, отметил, что, несмотря на усилия международного сообщества в борьбе с нетерпимостью и ксенофобией, их различные проявления продолжают существовать в разных уголках мира
Он подчеркнул, что Армения неоднократно предупреждала о доминировании в политическом дискурсе Азербайджана риторики ненависти и расизма, что было зафиксировано также международными структурами.
Касаясь последствий развязанной Азербайджаном войны  против Нагорного Карабаха, посол Маргарян обратил внимание участников форума на отказ Баку вернуть армянских военнопленных и гражданских лиц и  воспрепятствование им въезду в зону конфликта структур ООН, включая ЮНЕСКО.
Коснувшись провокационных и милитаристских действий Азербайджана и риторики, Мгер Маргарян отметил, что это также свидетельствует о том, что для некоторых культура провокации, подстрекательства и агрессии продолжает доминировать над культурой мира.
Постпред РА подчеркнул необходимость урегулирования конфликта путем обеспечения безопасности народа Нагорного Карабаха, его основных прав человека и достойной жизни на своей исторической родине, для установления устойчивого мира в регионе.