Ադրբեջանը միտված է տապալելու խաղաղության գործընթացը. Արարատ Միրզոյան 09/03/2022   13:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայկական կողմը հիմքեր ունիկասկածելու Ադրբեջանի՝ խաղաղության հասնելու մտադրության անկեղծության մեջ։ Նման հայտարարությամբ է հանդես եկել ՀՀ Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը:
ՀՀ ԱԳՆ-ն տարածել է Արարատ Միրզոյանի մեկնաբանությունն օգոստոսի 31-ի բրյուսելյան հանդիպման վերաբերյալ որոշ շահարկումների առնչությամբ:
«Հայկական կողմի տեսակետն Ադրբեջանի կողմից առաջարկված հինգ կետերի վերաբերյալ անփոփոխ է: Ինչպես ասել ենք նախկինում, 2022թ. մարտի 10-ին Ադրբեջանի կողմից փոխանցված առաջարկներում մեզ համար անընդունելի ոչինչ չկա: Այլ բան, որ այդ առաջարկները չեն հասցեագրում Հայաստան-Ադրբեջան համապարփակ խաղաղության օրակարգի բոլոր հարցերը: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին փոխանցած մեր պատասխանով մենք լրացրել ենք օրակարգը և հետևաբար՝ այդ հենքի վրա պատրաստ ենք խաղաղության բանակցությունների շարունակությանը:
Սա ևս մեկ անգամ վերահաստատվել է վարչապետ Փաշինյանի կողմից Բրյուսելում տեղի ունեցած վերջին քննարկումների ընթացքում:
«Այս տեսակետը չլսելը կամ չլսելու փորձերը հայկական կողմին հիմք են տալիս կասկածելու Ադրբեջանի՝ խաղաղության հասնելու մտադրության անկեղծության մեջ։ Ավելին` բանակցությունների շարունակական կամայական, իրականությանը չհամապատասխանող մեկնաբանությունները և պայմանավորվածությունների կատարումից խուսափելը թույլ են տալիս մտածելու, որ Ադրբեջանը միտված է տապալելու խաղաղության գործընթացը և ուժի կիրառման միջոցով շարունակելու էթնիկ զտումների իր քաղաքականությունը»,- նշված է հայտարարությունում», - հայտարարել է Արարատ Միրզոյանը։

Азербайджан стремится сорвать мирный процесс – глава МИД Армении 09/03/2022 16:13 | Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян выступил с комментарием в связи с некоторыми спекуляциями относительно прошедшей 31 августа брюссельской встречи. Текст заявления распространил МИД РА. Публикуем его ниже:
"Точка зрения армянской стороны относительно пяти пунктов, предложенных Азербайджаном, неизменна. Как мы уже ранее говорили, в предложениях, переданных Азербайджаном 10 марта 2022 года, для нас нет ничего неприемлемого. Другое дело, что эти предложения не затрагивают всех вопросов всеобъемлющей армяно-азербайджанской мирной повестки дня. Своим ответом, переданным странам-сопредседателям Минской группы ОБСЕ, мы дополнили повестку дня, и, следовательно, на этой основе готовы к продолжению мирных переговоров.
Это еще раз подтвердил премьер-министр Пашинян в ходе недавних обсуждений в Брюсселе.
Неприслушивание к этой точке зрения или попытка не прислушаться к ней дает армянской стороне повод усомниться в искренности намерения Азербайджана достичь мира. Более того, продолжающиеся произвольные, не соответствующие действительности трактовки переговоров и уклонение от выполнения договоренностей позволяют предположить, что Азербайджан стремится сорвать мирный процесс и продолжить свою политику этнических чисток путем применения силы".