ԱՄՆ-ի կողմից Մինսկի խմբի համանախագահի փոփոխությունը հիստերիա է առաջացրել Ադրբեջանում 08/25/2022 18:04 | Միջազգային լրահոս
Ադրբեջանում հիստերիա է առաջացրել ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենի հայտարարությունը՝ Ֆիլիպ Ռիկերին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ նշանակելու մասին:
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարել է, թե Էնթոնի Բլինկենի հայտարարությունը ցույց է տալիս «տարածաշրջանում տիրող հետկոնֆլիկտային իրողություններից հեռու մոտեցում, ինչը զարմանալի է».
«Մինսկի խմբի վերաբերյալ Ադրբեջանի դիրքորոշումը բազմիցս հստակ արտահայտվել է ամենաբարձր մակարդակով։ Գործնականորեն չգործող Մինսկի խմբի «վերակենդանացման» փորձերը կարող են հանգեցնել նրան, որ ԱՄՆ-ը հեռանա ադրբեջանա-հայկական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացից։ Ղարաբաղյան հակամարտությունը կարգավորվել է, և Ղարաբաղը Ադրբեջանի անբաժանելի մասն է։ Միջազգային հանրությունը, այդ թվում՝ մեր գործընկերները, պետք է հասկանան, որ ադրբեջանա-հայկական հարաբերությունների կարգավորման բանակցությունները ղարաբաղյան հիմնախնդրի հետ կապելը ոչ մի կերպ չի ծառայում կարգավորմանը»,- ասվում է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության տարածած հայտարարության մեջ:
Հիշեցնենք, որ Բլինկենի հայտարարությունում ասվում է, որ Միացյալ Նահանգները հանձնառու է օգնել Հայաստանին և Ադրբեջանին բանակցել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության երկարաժամկետ քաղաքական կարգավորման շուրջ: Ըստ Բլինկենի՝ Ռիկերը երկկողմանի համագործակցություն կունենա համախոհ գործընկերների հետ, ինչպիսին է Եվրամիությունը, որպեսզի, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ իր դերի միջոցով, հեշտացնի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ուղիղ երկխոսությունը: