Ահաբեկչական ակտի մասին խոսք լինել չի կարող, որովհետև նախ տեղի է ունեցել այրում, ծխագոյացում, այնուհետև պայթյուն.ԱԻ նախարար 08/15/2022   13:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը 99 տոկոսով համոզված է, որ «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում տեղի ունեցած պայթյունն ահաբեկչական ակտ չէ: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Փամբուխչյանը:
Հարցին՝ այս պահին կարող են ասել, թե ինչի հետևանքով է եղել պայթունը,  ԱԻ նախարարն ասաց, որ տարբեր տեսակետներ կան, որի գնահատականը պետք է տան իրավապահ մարմինները։
«Պայթյունի պահը դիտելով՝  ակնհայտ է դառնում, որ այդտեղ չի կարող խոսք լինել տեռորիստական ակտի մասին, որովհետև նախ տեղի է ունենում որոշակի այրում, ծխագոյացում, այնուհետև պայթյուն: Այսինքն ինչ-որ չափաբաժին կրակ է եղել, այնուհետև տարածվել է պայթուցիկ նյութերի վրա: Սա, ըստ արտակարգ իրավիճակների նախարարության 99 տոկոսանոց ճշմարտություն է»,- ասել է Փամբուխչյանը:
Արմեն Փամբուխչյանը նշել, որ իրականում կա շենքի փլուզման վտանգ, հիմա իրականացնում են սյուների վնասազերծում, քանի որ դրանք ևս վտանգ են ներկայացնում փրկարարական աշխատանքներ իրականացնող մարդկանց համար։
«Սյուները պետք է վնասազերծենք, փլատակում հայտնված քաղաքացիների հավանական վայրը հենց այնտեղ է նշմարվում»,-նշել է նախարարը։
ԱԻ նախարարի խոսքով՝ «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում տեղի ունեցած պայթունից հետո որոնողակափրկարարական աշխատանքները շարունակվում են, տեխնիկայի համալրում կլինի, սակայն, ըստ նրա՝ տարածությունը թույլ չի տալիս շատ տեխնիկա կիրառել՝ հաշվի առնելով, որ փլատակների տակ կան մարդիկ։
Արմեն Փամբուխչյանը  նշել է, որ զոհվածների, անհետ կորածների շրջանում կան և՛ այցելուներ, և՛ առևտրի կենտրոնի աշխատակիցներ։

“О теракте и речи быть не может”: глава МЧС Армении прокомментировал возможные причины трагедии в ереванском ТЦ 08/15/2022   15:48  |  Чрезвычайное просшествие
Министерство по чрезвычайным ситуациям Армении на 99% уверено в том,  произошедшее в ереванском торговом центре "Сурмалу" не является террористическим актом. Об этом заявил в беседе с журналистами глава МЧС Армении Армен Памбухчян.
На вопрос о возможных причинах взрыва, министр заявил, что прорабатываются разные точки зрения, оценку которым должны дать правоохранительные органы.
"При просмотре видео, на котором запечатлен момент взрыва, о террористическом акте и речи быть не может. Сначала произошло возгорание, затем - задымление, после чего последовал взрыв", - сказал Памбухчян.
По его словам, в ТЦ случилось возгорание, а затем огонь перекинулся на взрывчатые вещества. Это, согласно МЧС Армении, соответствует действительности на 99 процентов”, - сказал Памбухчян.
Армен Памбухчян отметил, что есть угроза обрушения здания. В настоящее, как сообщил он, принимаются меры по обезреживанию столбов, поскольку они представляют угрозу для людей, задействованных в спасательной операции.
“Столбы нужно обезвредить, ориентировочно граждане, остающиеся под завалами, могут находиться именно там”, - отметил министр.
По словам главы МЧС, поисковые работы на территории ТЦ “Сурмалу” продолжаются, будет задействована дополнительная техника, однако, как уточнил, он, территория не позволяет развернуть больше единиц техники с учетом того, что под завалами находятся люди.
Армен Памбухчян отметил, что среди погибших и пропавших без вести есть как посетители, так и сотрудники торгового центра.