Աղվան Հովսեփյանի նկատմամբ գրավ կիրառելու միջնորդություն ներկայացվեց 08/11/2022   17:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ, ՔԿ նախկին նախագահ Աղվան Հովսեփյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը գրավով փոխարինելու մասին միջնորդության վերաբերյալ որոշում կայացնելու։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ, ՔԿ նախկին նախագահ Աղվան Հովսեփյանը «Նաիրի» ԲԿ-ից «Իզմիրլյան» ԲԿ վերադառնալու ճանապարհին ուշագնաց է եղել, որի պատճառը Հովսեփյանի մոտ այդ պահին արյան մեջ գլյուկոզայի բարձր ցուցիչն է եղել՝ 29 մմոլ/լ, բժիշկներին հաջողվել է գիտակցության բերել Հովսեփյանին, սակայն, ըստ բժիշկների, հաջորդ անգամ հնարավոր է դա հանգեցնի հիպերգլիկեմիկ կոմայի: Աղվան Հովսեփյանի առողջական վիճակով պայմանավորված պաշտպանները միջնորդություն են ներկայացրել դատարան՝ հրատապ նիստ հրավիրելու և Հովսեփյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը փոխելու մասին։
«Փաստինֆո»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ հրատապ նիստի ընթացքում պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանը, ներկայացնելով միջնորդությունը, արձանագրեց, որ առկա են բոլոր նախադրյալները՝ Հովսեփյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը գրավով փոփոխելու համար։ Պաշտպանը գրավի չափը թողեց դատարանի հայեցողությանը։ Միջնորդության հիմքում դրվել է Հովսեփյանի առողջական վիճակի վատթարացումը և հնարավոր կոմայի նախանշանները։
Պաշտպանի խոսքով՝ պետությունը պետք է պաշտպանի իր քաղաքացուն, ապահովի, որ իր քաղաքացին հնարավորություն ունենա իրացնելու իր իրավունքը, պետությունը երբեք չպետք է անի այնպիսի գործողություններ, որը կարող է հանգեցնել առողջական վիճակի քայքայմանը, հանգեցնել մահվան դռանը։ Ալեքսանյանը նշեց, որ Աղվան Հովսեփյանը ինչ-որ մեկին կարող է դուր գալ, կարող է՝ դուր չգալ, բայց պետք է առաջնորդվել իրավունքով։ Ալեքսանյանը նշեց՝ դատարանից խնդրում են ողջամիտ վերաբերմունք, դժվար է պատկերացնում, թե սրանից ավել էլ ինչ է պետք ներկայացնել։ Հանրային մեղադրող Հայկուհի Բաղդասարյանն էլ արձանագրեց, որ ներկայացվել են նոր հանգամանքներ, հետևաբար, միջնորդությունը պետք է քննարկվի։ Միևնույն ժամանակ Բաղդասարյանն արձանագրեց, որ դատաբժշկական փորձաքննության իրականացումը դանդաղում է։

Защита просит суд освободить Агвана Овсепяна под залог 08/11/2022   17:40  |  Судебный репортаж
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Мнацакана Мартиросяна удалился в совещательную комнату для вынесения решения по ходатайству защиты о замене бывшему генеральному прокурору Армении, экс-главе СК РА Агвану Овсепяну меры пресечения с ареста на залог.
Как уже ранее сообщало агентство, Агван Овсепян по возвращении из медцентра “Наири” в МЦ “Измирлян” потерял сознание. Позже выяснилось, что тому причиной стал высокий уровень глюкозы в крови  - 29 ммоль/л. Врачам удалось привести в сознание Овсепяна, однако, по их мнению, в следующий раз это может привести к гипергликемической коме. Ввиду состояния здоровья Агвана Овсепяна адвокаты обратились в суд с ходатайством о созыве срочного заседания для рассмотрения вопроса об изменении меры пресечения.
Как передает корреспондент “ФактИнфо”, в ходе срочного заседания адвокат Эрик Алексанян при представлении ходатайства констатировал наличие всех предпосылок для освобождения Овсепяна под залог. Защита оставила размер залога на усмотрение суда. Основанием для подачи ходатайства послужили ухудшение состояние здоровья Овсепяна и признаки возможной комы.
По словам адвоката, государство должно защищать своего гражданина, обеспечить возможность реализации им своего права. Как указал он, государство не должно совершать таких действий, которые могут привести к  подрыву здоровья и довести до смерти.
Алексанян отметил, что Агван Овсепян может кому-то нравится или не нравится, но нужно руководствоваться законом. Алексанян указал, что рассчитывает на благоразумное отношение суда и едва ли представляет, что еще нужно предъявить ему.  Гособвинитель Айкуи Багдасарян отметила, что представлены новые обстоятельства, следовательно, ходатайство должно быть рассмотрено. В то же время Багдасарян констатировала, что проведение судебно-медицинской экспертизы застопорилось.