Աղվան Հովսեփյանն ազատ կարձակվի (տեսանյութ) 08/11/2022   17:27  |  Դատական ռեպորտաժներ
ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ, ՔԿ նախկին նախագահ Աղվան Հովսեփյանն ազատ կարձակվի։ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ, մասնակի բավարարեց Հովսեփյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը գրավով փոխարինելու մասին միջնորդությունը։ Դատարանը Հովսեփյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառել գրավը՝ գրավի չափ սահմանելով 100 մլն դրամը և ստորագրությունը՝ չհեռանալու մասին։
Նշենք, որ ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ, ՔԿ նախկին նախագահ Աղվան Հովսեփյանը «Նաիրի» ԲԿ-ից «Իզմիրլյան» ԲԿ վերադառնալու ճանապարհին ուշագնաց է եղել, որի պատճառը Հովսեփյանի մոտ այդ պահին արյան մեջ գլյուկոզայի բարձր ցուցիչն է եղել՝ 29 մմոլ/լ, բժիշկներին հաջողվել է գիտակցության բերել Հովսեփյանին, սակայն, ըստ բժիշկների, հաջորդ անգամ հնարավոր է դա հանգեցնի հիպերգլիկեմիկ կոմայի: Աղվան Հովսեփյանի առողջական վիճակով պայմանավորված պաշտպանները միջնորդություն են ներկայացրել դատարան՝ հրատապ նիստ հրավիրելու և Հովսեփյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը փոխելու մասին։

Экс-генпрокурор Армении Агван Овсепян выйдет на свободу 08/11/2022   17:44  |  Судебный репортаж
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Мнацакана Мартиросяна частично удовлетворил ходатайство защиты о замене бывшему генеральному прокурору Армении, экс-главе СК РА Агвану Овсепяну меры пресечения с ареста на залог. Суд  применил в отношении Овсепяна залог в размере 100 млн драмов и взял с него подписку о невыезде.
Ранее стало известно, что Агван Овсепян по возвращении из медцентра “Наири” в МЦ “Измирлян” потерял сознание. Позже выяснилось, что тому причиной стал высокий уровень глюкозы в крови  - 29 ммоль/л. Врачам удалось привести в сознание Овсепяна, однако, по их мнению, в следующий раз это может привести к гипергликемической коме. Ввиду состояния здоровья Агвана Овсепяна адвокаты обратились в суд с ходатайством о созыве срочного заседания для рассмотрения вопроса об изменении меры пресечения.