Իրանի տարածքով Բաքվի բռնապետի նշված ճանապարհը գոյություն ունի ԽՍՀՄ փլուզումից և 1990-ականերին Արցախի մերձարաքսյան գոտու հայկական ազատագրումից ի վեր. իրանագետ 08/10/2022   10:54  |  Մեկնաբանություն
Բաքվի բռնապետի արտգործնախարարի հայտարարությունն առ այն, որ Ադրբեջան- Նախիջևան ցամաքային կապ ապահովելու համար իրանական տարածքով իբր նոր այլընտրանքային ճանապարհը «շրջանցելու է» Հայաստանը, ոչ այլ ինչ է, քան խաբեություն՝ ուղղված մեզ վրա քարոզչական ու քաղաքական ճնշում գործադրելուն և Բաքվի ու Անկարայի վարչախմբերի երազանք տխրահռչակ «Զանգեզուրյան միջանցքն», ի վերջո, կորզելուն։ Այս մասին թելեգրամում գրել է իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը.
«Իրանի տարածքով նշված ճանապարհը գոյություն ունի ԽՍՀՄ փլուզումից և 1990-ականերին Արցախի մերձարաքսյան գոտու հայկական ազատագրումից ի վեր։ Ուղղակի դա այն ժամանակ անցնում էր Արցախի և Հայաստանի հետ իրանական սահմանին զուգահեռ՝ Արաքսի հարավային ափով։
44-օրա պատերազմի հետևանքով Արցախի մերձարաքսյան գոտու ադրբեջանական բռնազավթումից հետո այդ ճանապարհի իրանական տարածքով անցնող մասն, ի հաշիվ բռնազավթված արցախյան հատվածի, կրճատվելու է՝ Իրան մտնելով ոչ թե Հորադիսից անդին, այլ հենց Հայաստանի սահմանի մերձակայքում։
Լուսանկարում՝ Իրանի տարածքում նշված ճանապարհին, Բաքու-Նախիջևան ավտոբուսի ֆոնին, մեր հաղթանակած տարիներին»։
22:56 08/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«Այդ հիբրիդային տեսլականը պետք է բաղկացած լինի երեք խոշոր մասից․․․» Վարդան Ոսկանյան
10:35 08/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջան հորջորջվող քաղցկեղային գոյացության ներսում և դրա շուրջ բավական լուրջ զարգացումներ են ընթանում․ Ոսկանյան
10:18 06/08/2022  |  ՄեկնաբանությունՀանձնվելը հավասարազոր է ինքնասպանության, հետևաբար մենք՝ որպես պետություն ու ազգ, չենք կարող և չպետք է ընտրենք ինքնասպանությունը․ Ոսկանյան
10:04 06/08/2022  |  ՄեկնաբանությունԲարբարոսներ և նրանց կամակատար խմբակ անում են այնպես, որ մեր սերունդները թքեն մեր գերեզմանների վրա, քանի որ անարժան ենք եղել այս դրախտային լեռնաշխարհի տերը լինելու բարձրագույն կոչմանը. Ոսկանյան
22:48 05/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՇիայական «Շիրազիականներ» ցանցն, ամենայն հավանականությամբ, այսուհետ հետապնդելու է Բաքվի բռնապետին ևս․ Ոսկանյան
17:30 04/08/2022  |  ՄեկնաբանությունԲաքվի բռնապետի քարոզչամեքենան լուրջ անհանգստություն ունի, որ ադրբեջանական հասարակության մեջ նման նյութերը կարող են դժգոհության լրացուցիչ ալիք ի հայտ բերել.Ոսկանյան
22:40 02/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը ենթարկվում է հոգեբանական ահաբեկչական հարձակումների, որոնց նպատակը կարող է լինել թե՛ խուճապի տարածումը և թե՛ հանրության զգոնության բթացումը. Վարդան Ոսկանյան
10:19 30/07/2022  |  ՄեկնաբանությունԲերձորը միայն տեղանք կամ քաղաք չէ, Բերձորը մեր ոգու հերթական ամրոցն է. Ոսկանյան

Упомянутая Байрамовым дорога через территорию Ирана существует ещё с распада СССР - Восканян 08/10/2022   12:43  |  Комментарий
Заявление главы МИД бакинского диктатора о том, что новая альтернативная дорога для обеспечения сухопутной связи между Азербайджаном и Нахиджеваном якобы будет проложена “в обход” Армении, является не чем иным, как обманом, нацеленным  на оказание пропагандистского и политического давления на нас, и, наконец, выуживание печально известной мечты администраций Баку и Анкары по “Зангезурскому коридору”. Об этом пишет заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Вардан Восканян в своем Telegram-канале.
Он указал, что упомянутая дорога через территорию Ирана существует ещё с распада СССР и армянского освобождения приаракской зоны Арцаха в 1990-е годы; просто тогда дорога проходила параллельно иранской границе с Арцахом и Арменией, вдоль южного берега Аракса.
"После захвата азербайджанцами приаракской территории Арцаха вследствие 44-дневной войны участок этой дороги, пролегающий по иранской территории, за счёт оккупированной арцахской территории, будет сокращен не дальше Горадиза, а прямо вблизи границы Армении", - написал эксперт.
Он также уточнил, что опубликованная им фотография сделана на упомянутой дороге на территории Ирана, на фоне автобуса Баку-Нахиджеван, в наши победоносные годы.
09:34 10/08/2022  |  Международные новостиБайрамов заявил, что для связи с Нахиджеваном у Азербайджана есть альтернативный путь через реку Аракс, в обход Армении
17:00 02/08/2022  |  Лента новостейРоссия вносит активный вклад в подготовку мирного договора между Арменией и Азербайджаном - Захарова