Աղվան Հովսեփյանի գործով դատաբժշկական հանձնաժողովի կազմում կներգրավվեն բժիշկներ․ պաշտպանության կողմը ներկայացրեց իրենց թեկնածուներին 08/09/2022   14:35  |  Դատական ռեպորտաժներ
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ, մեկնարկել է ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ, ՔԿ նախկին նախագահ Աղվան Հովսեփյանի գործով դատական նիստը։
Նշենք, որ նախորդ դատական նիստին դատարանը որոշում է կայացրել՝ Վրեժ Մարկոսյանի վերաբերյալ մասն Աղվան Հովսեփյանի վերաբերյալ գործից անջատելու և առանձին վարույթում քննելու մասին։
«Փաստինֆո»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այսօրվա դատական նիստին քննարկվում է դատաբժշկական փորձաքննության իրականացման նպատակով հանձնաժողովի անդամների ներգրավման հարցը։ Մասնավորապես, պետք է հանձնաժողովի կազմում ներգրավվեն բժիշկներ։ Նշենք, որ փորձաքննության շրջանակներում օգոստոսի 1-ին այց է կատարվել Իզմիրլյան ԲԿ, որտեղ սկսվել է հանձնաժողովային փորձաքննության իրականացումը։
Նախագահող Մնացական Մարտիրոսյանը հայտարարեց, որ պատրաստվում է գրություն ուղարկել հանձնաժողովին, համաձայն որի՝ հանձնաժողովն ինքը կընտրի մասնագետներին՝ հանձնաժողովի կազմում ներգրավելու մասին։
Փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանը հայտարարությամբ հանդես եկավ՝ նշելով, որ ունի թեկնածուներ՝ հանձնաժողովի կազմում ընդգրկման համար, ապա ներկայացրեց իր թեկնածուներին։
Պաշտպանության կողմի առաջարկած թեկնածուների հետ՝ թե պաշտպանները, թե Աղվան Հովսեփյանը որևէ առնչություն երբևէ չեն ունեցել, նրանք առաջարկվել են որպես թեկնածուներ՝ հաշվի առնելով նրանց հեղինակությունը։ Հանրային մեղադրող Գուրգեն Սաֆարյանը նշեց, որ թվարկված բժիշկներից որևէ մեկին չի ճանաչում, չիմանալով ընտրության սկզբունքը, չիմանալով՝ կհամաձայնեն նրանք, թե ոչ։
Նախագահող դատավորը տեղեկացրեց, որ թեկնածուներից սրտաբանը նախկինում եղել է իր բժիշկը, ինչին արձագանքելով փաստաբանը նշեց՝ ․«Ինչու եք Ձեր մասին ասում, Դուք էլ եք շահագրգիռ կողմ գործով»։

В Ереване продолжаются слушания по делу экс-генпрокурора Армении Агвана Овсепяна 08/09/2022   15:06  |  Судебный репортаж
В суде общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Мнацакана Мартиросяна проходят слушания по делу бывшего генерального прокурора Армении, экс-главы СК РА Агвана Овсепяна.
Отметим, что на предыдущем заседании суд постановил выделить дело в  отношении Агвана Овсепяна части, касающейся Врежа Маркосяна, в отдельное производство.
Как передает корреспондент “ФактИнфо”, на сегодняшнем судебном заседании рассматривается вопрос о привлечении членов комиссии для проведения судебно-медицинской экспертизы. В частности, в состав комиссии должны быть включены врачи. Отметим, что в рамках экспертизы 1 августа был совершен визит в медцентр “Измирлян”, где приступили к проведению комиссионной экспертизы.
Судья Мнацакам Мартиросян заявил о намерении направить комиссии письмо, согласно которому комиссия сама отберет специалистов для их включения в свой состав.
Адвокат Эрик Алексанян выступил с заявлением, сообщив, что у защиты есть кандидаты для включения в состав комиссии, а затем представил их.
Ни адвокаты, ни Агван Овсепян не имели никакого отношения к кандидатам, предложенным стороной защиты, их кандидатуры были предложены с учетом их репутации. Гособвинитель Гурген Сафарян отметил, что ни с кем из перечисленных врачей он не знаком, не знает принципа отбора, не знает, согласятся они или нет. Судья проинформировал, что кардиолог из числа кандидатов в прошлом был его врачом, на что адвокат отреагировал: “Почему вы говорите о себе?”