Եթե Ռուսաստանը ուժ չունի ադրբեջանական բանդաներին զսպելու, ուրեմն թող դիմի միջազգային հանրությանը.արցախցիների ակցիան՝ ՌԴ դեսպանատան դիմաց 08/05/2022   11:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
44-օրյա պատերազմի հետևանքով Արցախից տեղահանվածները բողոքի ակցիա են անցկացրել ՀՀ–ում Ռուսաստանի դեսպանատան դիմաց: Արցախցիները պահանջում են Ռուսաստանից, որ կատարի իր հիմնական խաղաղապահ առաքելությունը։
Նրանք իրենց պահանջը նամակով փոխանցեցին ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին:
«Հանուն Հադրութի» ՀԿ նախագահ Լևոն Հայրյանը հայտարարեց, որ Ռուսաստանը չի կատարում իր ստանձնած պարտավորությունները, իսկ եթե չի կարողանում կատարել իր պարտավորությունները, ապա թող հանի իր զորքը Արցախից.
«Եթե Ռուսաստանը Արցախում է՝ խաղաղապահ առաքելությամբ, ուրեմն պետք է կատարի այդ առաքելությունը, բայց մենք դա չենք տեսել։
Նոյեմբերից հետո Խծաբերդն ու Թաղավարդը հանձնվեցին, իսկ իրենց կողմից ոչ մի արձագանք չեղավ, հետո նույն կերպ հանձնվեց Փառուխը։ Մինչև Արցախում բազմազգ խաղարար ուժեր չլինին, ոչինչ չի փոխվելու։ Եթե Ռուսաստանը ուժ չունի ադրբեջանական բանդաներին զսպելու, ուրեմն թող դիմի միջազգային հանրությանը, իսկ եթե ունի, բայց չի զսպում, ուրեմն խաղաղապահ չէ»,- ասաց Լևոն Հայրյանը։
Արցախցիները ՌԴ դեսպանատան մոտից քայլերթով շարժվեցին դեպի ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ մյուս երկիրի` Ֆրանսիայի դեսպանատուն և նույն պահանջով նամակ հանձնեցին Ֆրանսիայի դեսպանին:
13:49 28/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱնչափահաս երեխաների մայր եմ, չեմ կարողանում գտնել վարձով բնակարան.քաղաքացիները բողոքի ակցիա են արել՝ ընդդեմ վարձով բնակարանների վարձավճարների թանկացման
11:58 28/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախից բռնի տեղահանված մի խումբ քաղաքացիներ ԱԳՆ-ի դիմաց են.հանդիպում են պահանջում

"Если Россия не в состоянии сдерживать азербайджанские банды, то пусть обратится к международному сообществу": арцахцы провели акцию у здания посольства РФ в Ереване 08/05/2022   11:44  |  Лента новостей
Вынужденные переселенцы из Арцаха проводят акцию протеста перед зданием посольства России в Армении. Арцахцы требуют от России выполнения основной миротворческой миссии.
Свое требование они передали в письме послу РФ Сергею Копыркину.
Председатель общественной организации “Во имя Гадрута” заявил, что Россия не выполняет взятые на себя обязательства. Если же она не может выполнять свои обязательства, то пусть выводит свои войска из Арцаха, отметил он.
“Если Россия пришла в Арцах с миротворческой миссией, то должна выполнять ее, но мы этого не видим. С ноября сдали Хцаберд и Тагавард, и никакой реакции с их стороны не последовало. Аналогичным способом сдали Парух. Пока в Арцахе не будут размещены многонациональные миротворческие силы, ничего не изменится. Если Россия не в состоянии сдерживать азербайджанские банды, то пусть обратится к международному сообществу. Если же она в состоянии, и этого не делает, то она не миротворец”, - сказал Левон Айрян.
Завершив акцию у здания посольства РФ, арцахцы направились в дипредставительства  других стран- сопредседателей  и передали то же письмо с требованием послу Франции.