Փաստ է, որ Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչության կյանքի իրավունքը երաշխավորված չէ, և այդ մասին ուղիղ խոսում է ադրբեջանցի պաշտոնյան. ՄԻՊ 08/05/2022   15:18  |  Մեկնաբանություն
Ադրբեջանի օրենսդիր մարմնի պատգամավոր Գուդրաթ Հասանգուլիեևը երեկ ինքնատիպ խոստովանություն է արել Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության էթնիկ զտմանը միտված ադրբեջանական պետության քաղաքականության մասին։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ ՄԻՊ-ը։
«Նա մասնավորապես ասել է. «Հայաստանը պետք է վերջ տա Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային հավակնություններին և դադարի աջակցել Ղարաբաղի արյունոտ անջատողականությանը։
Քանի դեռ դա չի արվել, մենք չպետք է ճանաչենք նրանց (Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության) հանգիստ ապրելու իրավունքը»։
Այնուհետ նշված պատգամավորը մանրամասնել է, որ նման պայմաններում հայերի կյանքը հնարավոր չէ Ադրբեջանում։ Իր գործընկերոջից հետ չի մնացել նաև մեկ այլ պատգամավոր Ֆազիլ Մուստաֆայեվը, ով նույնպես ուղղակի սպառնալիքներ է հնչեցրել Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության ֆիզիկական գոյության համար։
Իրականում հայերի նկատմամբ էթնիկ ատելության ու էթնիկ զտման ադրբեջանական քաղաքականության օրինակներն ու ապացույցները բազմաթիվ են, սակայն հատկանշական է, որ ադրբեջանական ղեկավարությունը ներկայացնող այս պաշտոնատար անձինք նման ծանուցումն անում են իրենց իսկ զինված ուժերի կողմից վերջին օրերին իրականացված սադրանքների պայմաններում, որի արդյունքում հայկական կողմից զոհվել է երկու և տարբեր աստիճանի վիրավորում ստացել 19 զինծառայող։
Փաստ է, որ Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչության կյանքի իրավունքը երաշխավորված չէ, և այդ մասին ուղիղ խոսում է ադրբեջանցի պաշտոնյան։
Այս տեղեկությունը կիսել եմ միջազգային գործընկերներիս, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի ռասայական խտրականության վերացման հարցերով կոմիտեի հետ, որն առաջիկա օրերին քննարկելու է «Ռասայական խտականության բոլոր ձևերի վերացման մասին» ՄԱԿ կոնվենցիայի կատարման Ադրբեջանի պարբերական զեկույցը»,- նշված է ՄԻՊ-ի տարածած հաղորդագրությունում։
14:23 04/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՏավուշի սահմանամերձ գյուղերում անվտանգային ոլորտի խնդիրներ են արձանագրվել․ ՄԻՊ
15:00 03/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՔրիստիննե Գրիգորյանն օգոստոսի 2-ին փաստահավաք այց է իրականացրել Գեղարքունիքի մարզի մի շարք սահմանամերձ համայնքներ
14:52 02/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը նոր միջպետական ամբողջական գանգատ է ներկայացրել ՄԻԵԴ՝ ընդդեմ Ադրբեջանի

Омбудсмен Армении привлекла внимание международного сообщества на признание представителей власти Азербайджана в проведении политики этнической чистки в Арцахе 08/05/2022 15:59 | Комментарий
То, что право на жизнь мирного населения Нагорного Карабаха не гарантировано, - это факт, и об этом прямо заявляют представители власти Азербайджана, написала омбудсмен Армении Кристине Григорян. В записи Григорян, в частности, говорится:
“Депутат законодательного собрания Азербайджана Гудрат Гасангулиев сделал вчера своеобразное признание о политике азербайджанского государства, нацеленной на этническую чистку населения Нагорного Карабаха.
Он, в частности, заявил: “Армения должна положить конец территориальным претензиям против Азербайджана и прекратить поддержку кровавого сепаратизма в Карабахе. Пока этого не сделано, мы не должны признавать их (население Нагорного Карабаха) право на спокойную жизнь”.
После этого упомянутый депутат уточнил, что в таких условиях жизнь этнических армян в Азербайджане невозможна.
Не отстал от своего коллеги и другой депутат - Фазиль Мустафаев, который также прямым текстом угрожал физическому существованию населения Нагорного Карабаха.
В действительности, примеров и доказательств проводимой Азербайджаном политики этнической ненависти и этнических чисток в отношении армян очень много, но примечательно, что эти официальные лица, представляющие руководство Азербайджана, выступают с подобными заявлениями на фоне провокаций, предпринятых их же собственными вооруженными силами в последние дни, в результате которых двое армянских военнослужащих погибли и 19 военнослужащих получили ранения различной степени тяжести.
То, что право на жизнь мирного населения Нагорного Карабаха не гарантировано, - это факт, и об этом прямо заявляют представители власти Азербайджана.
Я поделилась этой информацией с международными партнерами, а также с Комитетом ООН по ликвидации расовой дискриминации, который в ближайшие дни рассмотрит периодический доклад Азербайджана о выполнении Конвенции ООН "О ликвидации всех форм расовой дискриминации".