Կառավարությունը հունիսի 30-ին գումար է հատկացրել Ադրբեջանի հետ Կոռնիձորի հատվածում նոր ճանապարհի վերակառուցման նախագծման համար. այն չի բխում նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունից (տեսանյութ) 07/27/2022   15:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայկական կողմը մեր հատվածում սկսել է Բերձորը շրջանցող ճանապարհահատվածի նախագծման աշխատանքները:Այս մասին ի պատասխան «Փաստինֆո»-ի գրավոր հարցման հայտնում են ՏԿԵ նախարարությունից: Ընդ որում, ընդգծենք, խոսքը ոչ թե ճանապարհի վերակառուցումն սկսելու մասին է, այլ միայն նախագծման աշխատանքների։ Ընդ որում՝ ՀՀ կառավարությունը նշված որոշումը կայացրել է բոլորովին վերջերս՝ հունիսի 30-ին։
«Տեղեկացնում ենք, որ (Մ-12) -Կոռնիձոր ԱՀ սահման միջպետական նշանակության ավտոճանապարհի վերակառուցման նպատակով իրականացվում են նախագծման աշխատանքներ։ ՀՀ կառավարության 30.06.22 թ. թիվ 1005-Ն որոշմամբ նշված ավտոճանապարհի վերակառուցման նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի կազմման եւ դրանց փորձաքննության համար ՀՀ պետական բյուջեից հատկացվել են միջոցներ»,- նշվում է նախարարի տեղակալ Ք.Ղալեչանի ստորագրությամբ ուղարկված պատասխանում։
Իսկ թե բուն ճանապարհի վերակառուցման աշխատանքները երբ են նախատեսվում սկսել, հետեւապես նաեւ ավարտել՝ Նախարարությունը ձեռնպահ է մնացել ժամկետներ նշելուց։
Դեռեւս հուլիսի 1-ին «Փաստինֆո»-ն գրավոր հարցում էր ուղարկել ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանին՝ պարզելու, թե Ադրբեջանի կողմից կառուցվող Բերձորը շրջանցող ճանապարհի երթուղին արդյո՞ք համաձայնեցված է եղել հայկական կողմի հետ, համաձայնություն տրվե՞լ է, որ նոր ճանապարհը կառուցվի հենց այդ երթուղով, թե ոչ։ Հետաքրքրվել էինք նաեւ քանի այլընտրանքային երթուղի է քննարկվել, որոնցից ընտրվել է հենց այդ մեկը։ Բացի այդ՝ խնդրել էինք պարզաբանել, թե նոր երթուղուն համաձայնությունը տալիս արդյոք հաշվի առնվել է, որ այն շրջանցում է Բերձորը, որտեղով անցնում են Արցախը սնուցող հիմնական ենթակառուցվածքները։ Եւ վերջապես՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ փաստաթղթում ուղղակի նշված չէ, որ նոր ճանապարհի շահագործման հանձնվելու դեպքում Բերձոր, Աղավնո եւ Սուսի համայնքները պետք է հանձնվեն Ադրբեջանին ու խնդրել էինք փոխվարչապետին՝ տեղեկացնել, թե ինչ հիմնավորմամբ է այդ գործընթացն իրականացվելու։
ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը խուսանավել է պատասխանել այս հարցերին։ Նախ գրասենյակից պարզաբանել էին, թե հարցերին կպատասխանեն ԱԳՆ-ի հետ քննարկումներից հետո, սակայն հետագայում այն վերահասցեավորել են ՏԿԵ նախարարություն, թեեւ ակնհայտ էր, որ մեր բարձրացրած հարցերն այս նախարարության իրավասության ներքո չէին, այլ հենց Մհեր Գրիգորյանի, որը նաեւ հանդիսանում է համապատասխան հանձնաժողովների նախագահ։
ՏԿԵ նախարարությունն էլ նախ մեկ ամիս ժամանակ էր ուզել՝ հարցերին պատասխանելու նպատակով ուսումնասիրություն կատարելու համար, բայց, ի վերջո, ուղարկել գրություն՝ անդրադառնալով միայն իրենց իրավասության ներքո գտնվող՝ ճանապարհների շինարարության վերաբերյալ հարցին։
Բերձորի հետ առնչվող վերը թվարկված հարցերին արձագանքելով սույն նախարարի տեղակալը նշել էր, որ դրանց «պատասխանները ենթադրում են հղում՝ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի, Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի համատեղ հայտարարությանը՝ մասնավորապես 6-րդ կետին»։
Մինչդեռ, նկատենք, որ նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթում որեւէ խոսք չկա միջանցքից դուրս ճանապարհի կառուցման մասին, այլ սեւով սպիտակի վրա գրված է, որ «Կողմերի համաձայնությամբ առաջիկա երեք տարիներին պետք է հստակեցվի Լաչինի միջանցքով նոր երթուղու շինարարության պլանը», իսկ Ադրբեջանի կողմից կառուցվող նոր ճանապարհը այդ միջանցքից դուրս է։
Թերեւս ՏԿԵ նախարարությունն ուսումնասիրությունից հետո հասկացել էր հարցի լրջությունը, գիտակցել, թե իրավասու մարմինները ինչու են խուսանավում դրանց արձագանքելուց ու որոշել, որ ինքն էլ չմտնի այդ բեռի տակ։ Փաստացի գործ ունենք Փաշինյանի ստվերային հերթական գործարքի հետ, որն իրականացվել է հայ հասարակությունից գաղտնի, որի հանրային պատասխանատվությունը կառավարության ոչ մի անդամ չի ուզում վերցնել իր վրա։
10:17 27/07/2022  |  ՄամուլԳնումների համակարգը չի բարեփոխվել. Փաշինյանը խաբել է. մաս 56. «Ժողովուրդ»
20:51 26/07/2022  |  ՔաղաքականՓաշինյանն այսօր փոխում է ՀՀ արտաքին քաղաքական կուրսը, որին ՌԴ-ի արձագանքը չի ուշանա. Խաչիկ Գալստյան (տեսանյութ)
17:58 26/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՈւկրաինայում ռուսական կողմի հաղթանակի դեպքում Նիկոլ Փաշինյանը կփոխարինվի.Լևոն Մնացականյան

Правительство Армении 30 июня выделило средства на проектирование корнидзорского участка дороги: это не следует из заявления от 9 ноября 07/27/2022   16:36  |  Лента новостей
Армянская сторона на своем участке приступила к проектированию отрезка дороги в обход Бердзора. Об этом в ответ на письменный запрос “ФактИнфо” заявили в министерстве территориального управления и инфраструктур. При этом, подчеркнем, что речь идет не о начале реконструкции дороги, а только о проектных работах.  Причем правительство РА приняло упомянутое решение только недавно, 30 июня.
“Сообщаем, что с целью реконструкции автомагистрали межгосударственного значения Корнидзор-граница Республики Арцах (М-12)ведутся проектные работы. По решению №1005-Ն правительства РА от 30 июня 2022 года для составления проектно-сметной документации на реконструкцию упомянутой автодороги и проведения экспертизы из госбюджета РА были выделены средства”, - отмечено в ответе за подписью заместителя министра К. Галечян.
При этом в ведомстве воздержались от указания сроков начала работы по реконструкции самой дороги, следовательно, и ее завершения.
Еще 1 июля ИА “ФактИнфо” направило письменный запрос вице-премьеру Армении Мгеру Григоряну с тем, чтобы выяснить, был ли действительно согласован с армянской стороной маршрут прокладываемой Азербайджаном дороги в обход Бердзора, было ли дано согласие на строительство новой дороги именно по этому маршруту или нет.
Мы также поинтересовались по поводу количества вынесенных на рассмотрение альтернативных маршрутов, из которых был выбран именно этот. Кроме того, мы обратились с просьбой разъяснить, учитывался ли при согласовании нового маршрута тот факт, что он прокладывается в объезд Бердзора, через который проходит основная инфраструктура, питающая Арцах. Наконец, в заявлении от 9 ноября 2020 года прямо  не указано, что в случае ввода новой дороги в эксплуатацию общины Бердзор, Агавно и Сус должны быть сданы Азербайджану, и мы попросили вице-премьера сообщить, на каком основании будет осуществляться этот процесс.
Вице-премьер РА Мгер Григорян уклонился от ответа на эти вопросы. Сначала в офисе пояснили, что ответят на вопросы после обсуждений с МИД, однако впоследствии их переадресовали в министерство территориального управления и инфраструктур, хотя было очевидно, что затронутые нами вопросы в компетенции не данного ведомства, а именно Мгера Григоряна, который также является председателем соответствующих комиссий.
Что касается министерства территориального управления и инфраструктур, то ведомству для ответа на вопросы сначала потребовался месяц на изучение, но затем оно направило письмо,  в котором коснулось лишь находящихся в их компетенции вопросов, касающихся строительства дорог.
Заместитель главы упомянутого ведомства в отклике на вышеперечисленные вопросы, касающиеся Бердзора, отметила, что  “ответы на них подразумевают ссылку на совместное заявление премьер-министра Республики Армения, президента Азербайджанской Республики, президента Российской Федерации от 9 ноября 2020 года, в частности, на пункт 6”.
Между тем, отметим, что в заявлении от 9 ноября нет ни слова о строительстве дороги за пределами коридора. В нем черным по белому написано, что “по согласованию Сторон в ближайшие три года будет определен план строительства нового маршрута движения по Лачинскому коридору”, а прокладываемая Азербайджаном новая дорога находится за пределами этого коридора.
Возможно,  министерство территориального управления и инфраструктур, изучив вопрос, осознало всю его серьезность, поняло причину, по которой компетентные органы уклоняются от отклика на них, и решило, что ей не следует брать это бремя на себя. Фактически мы имеем дело с очередной теневой сделкой Пашиняна, осуществленной втайне от армянской общественности, и ответственность за которую никто из членов правительства брать на себя не хочет.