ԱՄՆ-ը Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ քննարկում է տարածաշրջանի ապաշրջափակման հարցում տեխնիկական աջակցություն տրամադրելու հնարավորությունը. «Ազատություն» 07/27/2022   11:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱՄՆ-ը Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ քննարկում է տարածաշրջանի ապաշրջափակման հարցում տեխնիկական աջակցություն տրամադրելու հնարավորությունը, «Ազատությանը» տված հարցազրույցում հայտարարել է Հայաստանում Միացյալ Նահանգների դեսպան Լին Թրեյսին:
«Ազատություն». - Երեկ հայտարարվեց, որ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հեռախոսազրույցներ է ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ և, ինչպես ինքն է գրել Twitter-ում, «դրվատել է երկկողմ բանակցությունների արդյունքում առաջացած դրական թափը»։ Վերջին 30 տարիներին մենք տարածաշրջանում դրական տեղաշարժերի մասին բազմիցս ենք լսել, սակայն տեղում իրերի դրությունը դրական առումով այդպես էլ չի փոխվել: Արդյո՞ք պատճառ կա ենթադրելու, որ այս անգամ մենք այլ ելք կունենանք:
Լին Թրեյսի. - Կարծում եմ՝ դուք ճիշտ եք, երբ կենտրոնանում եք պետքարտուղար Բլինքենի հեռախոսազանգի վրա: Դա շատ ջերմ հեռախոսազրույց էր։ Պետքարտուղարը ընդգծել է իր ընկալումը, և ես կարծում եմ, որ դա Միացյալ Նահանգների ընկալումն է, որ մենք պատմական հնարավորություն ունենք առաջընթաց գրանցելու՝ տարածաշրջանում շատ երկարատև հակամարտության կայուն և համապարփակ խաղաղ կարգավորմանը հասնելու ուղղությամբ։ Դա չի նշանակում, որ հեշտ է լինելու։ Դուք իրավացի եք, երբ անդրադառնում եք անցյալի շատ ծանր աշխատանքին ու դրան հաջորդած հիասթափություններին: Կարծում եմ, դրանք նախազգուշացումներ են, որ մենք պետք է նկատի ունենանք: Բայց, միևնույն ժամանակ, մենք այլընտրանք չենք տեսնում, քան հետամուտ լինել և աջակցել Հայաստանի ու Ադրբեջանի ջանքերին՝ ուղիղ բանակցելու և փորձելու հասնել հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Եվ մենք պատրաստվում ենք կենտրոնացած մնալ դրա վրա:
Դիվանագիտական մեծ ներգրավվածություն կա, և ոչ միայն Միացյալ Նահանգներից: Եվրոպական միության մեր գործընկերները ևս ներգրավված են, ինչպես նաև ուրիշներ։ Եվ ես կարծում եմ, որ դա շատ օգտակար է այս թափը պահպանելու համար, և հասկանալու, որ դրանք բարդ հարցեր են, և լուծումները հեշտ չեն լինի։ Բայց մենք պետք է համառենք:
«Ազատություն». - Հայաստանի վարչապետի հետ զրույցի ընթացքում պետքարտուղարն առաջարկել է Միացյալ Նահանգների աջակցությունը տարածաշրջանում տրանսպորտային և հաղորդակցական կապերի դյուրացման գործում։ Կմանրամասնե՞ք՝ ինչ օգնություն է առաջարկում Վաշինգտոնը: Կարո՞ղ ենք ավելի շատ ներգրավվածություն ակնկալել ԱՄՆ-ից, այնպես, ինչպես մենք տեսնում ենք ԵՄ կամ Ռուսաստանի դեպքում, որոնք մասնակցում են եռակողմ հանդիպումներին:
Լին Թրեյսի. - Այն, ինչ մենք քննարկում ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի կառավարությունների հետ, որոշակի տեխնիկական աջակցությունն է, որոշ տեխնիկական գնահատականներ, որոնք կնպաստեն տարածաշրջանում տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակմանը: Մենք շատ ենք կարևորում այդ նպատակը։ Նշեմ, որ մյուս թեման, որին անդրադարձել է պետքարտուղարը, վերաբերում էր Թուրքիայի հետ Հայաստանի հարաբերությունների կարգավորմանը։ Այդ ուղղությունը ևս մենք շատ կարևոր ենք համարում: Մենք ողջունում ենք այն քայլերը, որոնք մինչ այժմ արել են Հայաստանն ու Թուրքիան, և երկու կողմերին էլ կոչ ենք անում առաջընթաց գրանցել: Որովհետև մենք տեսնում ենք, որ այս հարցերից շատերը, ի վերջո, փոխկապակցված են և, երբ տեսնում ենք դրական քայլեր մեկ ուղղությամբ, դա կարող է ամրապնդել թափը՝ հասնելու տարածաշրջանում առավել լայն խաղաղության:
«Ազատություն». - Անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերություններին՝ երկու կողմերն էլ պայմանավորվել են առաջ գնալ առանց նախապայմանների, այնուամենայնիվ, Անկարան շարունակում է գործընթացը կապել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների հետ։ Այս պայմաններում հաշտեցումն իրատեսական համարո՞ւմ եք:
Լին Թրեյսի. - Կարծում եմ, որ մենք պետք է շարունակենք փորձարկել առաջարկներն ու ներգրավվածությունները, փորձենք ոլորտները, որոնք առանձնացվել են Հայաստանի և Թուրքիայի կողմից։ Մենք նաև տեսել ենք լավ բանակցություններ հատուկ բանագնացների մակարդակով, որոնց արդյունքում պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել որոշ սահմանային կետերի բացման վերաբերյալ: Մենք տեսել ենք որոշակի պայմանավորվածություն ուղիղ բեռնափոխադրումների վերաբերյալ: Մանրամասները պետք է մշակվեն, և կարծում եմ, որ այստեղ է, որ մենք կշարունակենք խրախուսել և՛ Հայաստանին, և՛ Թուրքիային առաջընթաց գրանցել և տեսնել, որ առաջընթացն այստեղ, ի վերջո, կարող է իր դրական ներդրումն ունենալ հայ-ադրբեջանական քննարկումներում:
16:18 26/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՖինանսների նախարարը ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանին է ներկայացրել Կառավարության 5-ամյա ծրագրի առաջնահերթությունները
10:18 05/07/2022  |  ՄամուլԻնչու Հայաստան չեկան ԱՄՆ կոնգրեսականները. «Հրապարակ»
18:56 23/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎաշինգտոնում Թրեյսին, Դեգնանը, Լիցենբերգերը խոսել են Հայաստանում, Վրաստանում և Ադրբեջանում ԱՄՆ քաղաքականության մասին
10:10 23/06/2022  |  ՄամուլԱՄՆ դեսպանատան արձագանքը՝ հայտնի ձայնագրությանը. «Հրապարակ»
09:53 10/06/2022  |  ՄամուլՀայաստանում ԱՄՆ դեսպանը հանդիպել է ԼԳԲՏհամայնքի ներկայացուցիչների հետ. «Հրապարակ»

США обсуждают с Арменией и Азербайджаном возможность оказания технической помощи в разблокировании региона - Азатутюн 07/27/2022   11:58  |  Лента новостей
США обсуждают с Арменией и Азербайджаном возможность оказания технической помощи в вопросе разблокирования региона, в интервью Радио Азатутюн заявила посол США в Армении Линн Трейси.
Вчера сообщалось, что госсекретарь США Энтони Блинкен провел телефонные разговоры с лидерами Армении и Азербайджана и, как он написал в Twitter, «приветствовал позитивную динамику, достигнутую в результате двусторонних переговоров».
На замечание Радио Азатутюн, что за последние 30 лет много раз говорилось о положительных подвижках в регионе, однако ситуация на местах не изменилась в положительную сторону, и вопрос, есть ли основания полагать, что на этот раз будет другой исход, посол США ответила: «Думаю, вы правы, сосредоточившись на телефонном звонке госсекретаря Блинкена. Это был очень теплый телефонный разговор. Госсекретарь подчеркнул свое понимание, и я считаю, что это понимание Соединенных Штатов, что у нас есть историческая возможность достичь прогресса на пути к устойчивому и всеобъемлющему мирному урегулированию очень затянувшегося конфликта в регионе. Это не значит, что будет легко. Вы правы, когда говорите о прошлой очень тяжелой работе и последующих разочарованиях. Думаю, что это предупреждения, которые мы должны иметь в виду. Но в то же время мы не видим альтернативы, кроме как продолжать и поддерживать усилия Армении и Азербайджана по проведению прямых переговоров и попытке достичь мирного урегулирования конфликта. И мы собираемся оставаться сосредоточенными на этом.
Есть большая дипломатическая вовлеченность, и не только со стороны Соединенных Штатов. Наши партнеры в Европейском союзе также вовлечены, как и другие. И я считаю, что это очень полезно для поддержания этой динамики и понимания, что это сложные вопросы, и решения будут непростыми. Но мы должны быть упорными».
В ходе беседы с премьер-министром Армении госсекретарь США предложил поддержку США в вопросе транспортных и коммуникационных связей в регионе.
На вопрос, не могла бы посол уточнить, какую именно помощь предлагает Вашингтон и можно ли ожидать большего участия США, как это происходит в случае с ЕС или Россией, которые участвуют в трехсторонних встречах, Линн Трейси ответила: «То, что мы обсуждаем с правительствами Армении и Азербайджана, это определенная техническая помощь, некоторые технические оценки, которые будут способствовать разблокированию транспортных связей в регионе. Мы придаем большое значение этой цели. Отмечу, что другой темой, которую затронул госсекретарь, была нормализация отношений Армении с Турцией. Это направление мы также считаем очень важным. Мы приветствуем шаги, предпринятые Арменией и Турцией, и призываем обе стороны к достижению прогресса. Потому что мы видим, что многие из этих вопросов в конечном счете взаимосвязаны, и когда мы видим позитивные шаги в одном направлении, это может придать импульс для достижения большего мира в регионе».
Что касается армяно-турецких отношений, то обе стороны договорились двигаться вперед без предварительных условий, однако Анкара продолжает увязывать этот процесс с армяно-азербайджанскими отношениями.
В ответ на вопрос, считает ли посол примирение реалистичным в этих обстоятельствах, Линн Трейси сказала: «Я думаю, что мы должны продолжать тестировать предложения, пробовать направления, которые были выделены Арменией и Турцией. Мы также видели хорошие переговоры на уровне спецпредставителей, в результате которых были достигнуты договоренности об открытии некоторых пограничных пунктов. Мы видели некоторые договоренности о прямых грузоперевозках. Детали должны быть проработаны, и я думаю, что именно здесь мы будем продолжать поощрять и Армению, и Турцию к достижению прогресса и видеть, что прогресс здесь может, в конечном итоге, внести свой положительный вклад в армяно-азербайджанские обсуждения».